צילום: הרצל יוסף מלחמתו של הרב הראשי של באר שבע, הרב יהודה דרעי, לחיסול פעילות מיסיונרית בעיר ובסביבותיה הולכת ומתרחבת. בימים אלה מפעיל הרב סיירת מתנדבים שתפקידה להגיע למקומות בהם נערכת פעילות מיסיונרית, ולשכנע את המשתתפים להפסיק אותה.

חברי הסיירת מספרים שהם מנסים בדרכי נועם ובהסברה למנוע את הפעילות, תוך שכנוע המשתתפים לא לשתף פעולה עם המיסיונרים, שמכנים עצמם במרבית המקרים 'יהודים משיחיים'.

פעילות נגדית: תפילות
המתנדבים, שפעילותם נחשפת כאן לראשונה, מגיעים למקום בו נערכת פעילות מיסיונרית בעקבות מידע מוקדם. הם מבצעים פעילות מחאה, כמו קיום עצרת נגדית, תפילות המוניות ועוד.

הרב דרעי מציין כי תפקידם של המתנדבים הוא "לחשוף בפני הציבור את הסכנות הכרוכות בהשתתפות בפעילויות שכאלו".

בסביבתו של הרב דרעי ואנשיו אומרים שהפעילות נערכת כדי למנוע מצעירים, בעיקר נערים ונערות שלא מבינים את המשמעות של המרת דת, להיסחף לעולם המיסיון, "תוך תחבולות שונות שבהן נוקטים המיסיונרים", כדברי אחד מאנשי הסיירת.

"לצערי הרב", אומר הרב דרעי, "הפעילות המיסיונרית על כל גווניה היא תופעה קשה מאוד שקיימת בכל הארץ, הן בערים הגדולות והן בפריפריה. גם בעירנו אנו עדים לפעילות מיסיונרית בשיטות שונות, כמו חלוקת חומרים במוקדים מרכזיים בעיר, בעיקר בתחנה המרכזית בימי ראשון, ימים בהם ציבור גדול של חיילים עובר שם, וכן באמצעות חוגים שונים שמקיימים המיסיונרים".

הרב דרעי מבקש להדגיש שהפעילות שמתבצעת נגד תופעת המיסיון היא לגיטימית ומתנהלת בדרכי נועם. "זהו מאבק שהחל מיד עם כניסתי לתפקיד, לפני כ־12 שנה", הוסיף הרב. "סיכלנו, ברוך השם, הטבלה של נערים ונערות בעצרת תפילה שקיימנו בעבר בסמוך למנזר בעיר העתיקה, בה השתתפו אלפי אנשים".

למרות הפעילות הנמרצת של הרב דרעי ושל גורמים נוספים, ביניהם ארגון 'יד לאחים', הפעילות המיסיונרית עדיין מתקיימת. פעילות זו נתפסת בעיני החרדים בעיר כסוג של התרסה, ואפילו איום על צביונה היהודי של עיר האבות.

החרדים, בראשות הרב דרעי, משתפים פעולה עם ארגון 'יד לאחים' במאבקם נגד המיסיונרים. הארגון עוסק בדרך כלל במה שהוא מכנה "הצלה מטמיעה של יהודים על ידי כל מיני כיתות נוצריות". הסיסמה של הארגון: "לא מוותרים על אף יהודי".

טלפון - וכולם מתייצבים
בשיחה עם 'ידיעות הנגב' מגלה לראשונה הרב על היוזמה להקים סיירת מתנדבים. "בעקבות הפעילות המיסיונרית הקמנו מטה של מתנדבים בשיתוף פעולה עם ארגון 'יד לאחים'", מספר הרב. "כל קריאה וכל דיווח שאנחנו מקבלים מהשטח על פעילות מיסיונרית, אנחנו מיד מזעיקים את המתנדבים לשטח ומתמקדים בעיקר בהסברה לציבור. צריך שהמשתתפים באותן פעילויות יידעו שמאחורי החומר שמחולק להם, או החוגים המוצעים להם, מסתתר יעד ברור - להחדיר את אמונתם בישו משיחם".

חברי הסיירת שמוזעקים לפעול נגד פעילי המיסיון הם תלמידי ישיבות ואברכים, שרובם לומדים בישיבות שבנשיאות הרב דרעי. "טלפון אחד - וכולנו מתייצבים", אומר אחד האברכים ששוחחנו עמו השבוע. "אנחנו עושים פעילות חוקית למען השם, וחלילה לא עוברים על החוק. זה נעשה למען השם. הרב דרעי דואג לעיר ולעתידה".

חבר מועצת עיריית באר שבע, יעקב אוחיון, השתתף לא פעם בפעולות של הסיירת. "אנחנו מחזקים את הרב דרעי, שפועל רבות למען עתידה של עיר האבות", אומר אוחיון. "מה שהוא אומר - אנחנו מיד מבצעים. אנחנו מסתערים כאריות לדבר השם".

האברכים חזרו והדגישו כי הם פועלים בהוראת הרב דרעי, "ללא כל אלימות וללא כל פרובוקציה מצידנו. הכל נעשה בדרכים חוקיות, ואיש מאיתנו לא מפר את החוק".

גורם בסיירת הדגיש שעד היום לא נעצר ולא הועמד לדין אף אחד מאותם פעילים שנאבקים בפעילות המיסיונרית.

דיונים בבית המשפט
המאבק בין החרדים למיסיונרים בבאר שבע מתנהל מזה שנים רבות. לא פעם, המאבק אף גלש לפסים אלימים, והיה צורך בהתערבות המשטרה. מחלוקות בין הצדדים אף נדונו בין כותלי בתי המשפט.

בחודש יוני האחרון דחה בית משפט השלום בבאר שבע תביעה שהגישו גורמים מיסיונריים נגד הרב יהודה דרעי וארגון 'יד לאחים'. התביעה הוגשה בעקבות מאבק שפרץ בין גורמים חרדיים לגורמים משיחיים בעיר העתיקה בבאר שבע.

בכתב התביעה נטען כי בסוף דצמבר 2005 נודע לרב דרעי ש'היהודים המשיחיים' עומדים לבצע טקס הטבלה בבית הקהילה בבאר שבע. הרב הזעיק לשם מאות מתפללים, ובכתב התביעה נטען כי הם "התפרעו, קיללו, צעקו, ותקפו את 'היהודים המשיחיים'".

הרב דרעי, כך נטען, היה כל אותו זמן מחוץ למתחם הקהילה. רק לאחר שלוש שעות נכנס והרגיע את הרוחות, כאשר המשטרה אף הוזעקה למתחם כדי להחזיר את הסדר על כנו.

מקורביו של הרב דרעי טענו מנגד כי מול המתחם נערכה תפילה המונית במטרה להעביר מסר,