צילום: הרצל יוסף דו"ח מבקר עיריית באר שבע לשנת 2009 ממשיך לעורר סערה: בדיון האחרון של הוועדה לביקורת בעיריה נשמעו ביטויים שלא זכורים זה שנים רבות. יו"ר הוועדה, יעקב אוחיון, מתח ביקורת על הטיפול במכתבים אנונימיים, שהביאו לממצאים חמורים בדו"ח על אגף הפיקוח העירוני.

"אני סבור שיש לקבוע מדיניות אחידה לגבי בדיקת מכתבים אנונימיים שנשלחים לכל בעלי תפקידים, כדי שלא ייווצר מצב שתינתן עדיפות בבדיקה לחלק מהמכתבים האנונימיים", אמר אוחיון. "נוצר מצב בו מכתבים מסוימים 'זוכים' לעדיפות ואחרים לא נבדקים כלל. מקריאה של התגובה בדו"ח המבקר מסתבר שמישהו מחפש דווקא את עובדי אגף הפיקוח".

מבקר העיריה, אבי פוגל, השיב: "צריך לדבר לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. נבדקו טענות, חלקן יצאו מוצדקות וחלקן לא".

חבר המועצה זכריה אוהב שלום סבר כי מהדו"ח עולות שאלות ותהיות. "המבקר עשה טעות", אמר אוהב שלום. "יש המון מכתבים אנונימיים שנשלחו ונשלחים לעיריה, אבל למה הם לא מפורסמים כמו המכתב על אגף הפיקוח? למה לא מאמינים לעובדי האגף וישר בודקים ועושים סתם רעש? אני זוכר שעוד בקדנציה הקודמת בדקו את זה".

פוגל התייחס לדבריו של אוהב שלום באומרו כי "אם אני מקבל תלונה עם שמות, אני חייב לבדוק את זה על פי דרישת ראש העיריה". אוהב שלום הופתע: "ראש
העיריה לא מנחה אותך? אם כך, ראש העיריה ביקש ממך לבדוק זאת". פוגל: "הביקורת נערכה על פי דרישת ראש העיריה, בהתאם לסמכותו על פי חוק".

חבר המועצה יוסי שלי הגיב לדברי פוגל: "אם כך, אני מבין שאחרי שטרנר בדק וסגר את העניין הזה, הוא נפתח על פי דרישת ראש העיריה הנוכחי. מה שאתה טוען זה שהוא הנחה אותך ודרש ממך לבדוק את מה שנבדק ונחקר".

במהלך הדיון בוועדה הוזכר שהבדיקה שערך מבקר העיריה באגף הפיקוח מבוססת ברובה על מכתבים אנונימיים שהופיעו תחת השם "הפקחית הזוטרה". לטענת עובדים באגף, אותה "פקחית" היא לא אחר מאשר פקח ששלח מכתבים רבים לגורמים שונים בדבר אי סדרים לכאורה באגף הפיקוח.

בסופו של דיון בוועדת הביקורת הוחלט כי "מכתבים אנונימיים ייבדקו כאשר עולה מהם חשד כבד לטוהר מידות או פלילים, אחרת יש לשקול אם לטפל בכלל בפניות אנונימיות. אסור שניפול ככלי שרת בידי גורמים אינטרסנטים המבקשים לפגוע באחרים".