צילום: דודו גרינשפן קק"ל קרן קיימת לישראל, בשיתוף משפחת אלקלס, העניקה לאחרונה את פרס "סמואל ופאולה אלקלס ז"ל למדען מצטיין בתחום הרפואה לשנת 2010" לפרופ' רוני אפטה. אפטה מכהן כיו"ר החטיבה למדעי היסוד וכמשנה לדיקן של הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

הפרס הוענק לו בזכות הישגיו המיוחדים בשטח הרפואה, בתחום מעורבות תגובות דלקתיות בתהליך הסרטני – חקר מנגנונים בסיסיים וישום גישות, אנטי-דלקתיות להתערבות בתהליך הממאיר.

הפרס, בסך 15 אלף פרנקים שוויצרים (כ-54 אלף שקל), הוענק לו באמצעות מחלקת הקרנות והעזבונות של קק"ל.

פרופ' אפטה הודה על הפרס, וסיפר שמה שגרם לו לבחור בלימודי הביולוגיה, זו האהבה שנטעה בו הקק"ל לטבע ולמולדת: "כילד גדלתי בשכונת שיכון עולים בחולון, וקק"ל עבורי הייתה דרך ללימוד אהבת הארץ וידיעת הארץ. באמצעות
הפלקטים שנתלו ברחבי בית הספר ודרך הפעילות של הקק"ל, נחשפתי מגיל צעיר למפעלי הקרן הרבים. כבר מגיל צעיר היה לי כיוון מה אני רוצה לעשות בחיים".

בסיום דבריו, העניקה לו מנכ"לית קק"ל, יעל שאלתיאלי, לפרופ' אפטה קופסא כחולה של קק"ל.

זו השנה ה-23 בה קק"ל ומשפחת אלקלס מעניקים את הפרס למדענים ישראלים מצטיינים, התורמים להתקדמות בחקר מדע הרפואה. הקרן הוקמה מכספים שתרם בצוואתו ד''ר לודוויג אלקלס ז''ל מגרמניה עבור מלגות למדענים מצטיינים בתחום הרפואה.

ד''ר אלקלס היה מגדולי התורמים של קק"ל. הוא שאף לקדם את הרפואה בישראל, ולכן החליט להקים קרן למדענים מצטיין שתוענק במשך 25 שנה.