צילום: שאול גולן אוניברסיטת בן גוריון תעניק ביום ראשון הבא, במסגרת אירועי יום השנה ה-37 לפטירתו של דוד בן גוריון, תארי ד"ר לפילוסופיה לאות כבוד לחמישה אישים. טקס הענקת התארים יעמוד במוקד אירועי "יום בן גוריון", יום העלייה השנתי לקברו של "הזקן".

השנה יקבלו את התארים: יו"ר הוועדה הקרואה בירוחם, עמרם מצנע, הסופר א.ב. יהושע, פרופ' יקותיאל גרשוני, פרופ' אליאורה רון ופרופ' רחל אלבוים-דרור.

עמרם מצנע מכהן כיושב ראש הוועדה הקרואה בירוחם. הוא תרם רבות לחיזוקו של היישוב על ידי שדרוג מערכת החינוך, השקעה בהון האנושי ופיתוח תשתיות באזור. לפני כן, שירת בצה"ל משך שלושים שנה בשלל תפקידים.

מצנע כיהן כראש העיר חיפה משך שתי קדנציות וכראש האופוזיציה בכנסת ה-16. הוא זכה בפרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי, בפרס ממשיך דרכו של בן גוריון ובאות אביר איכות השלטון על תרומתו הייחודית לקידום המשק והחברה בישראל, עשייה חלוצית ותרומה למען הכלל.

הסופר אברהם ב. יהושע כתב יצירות רבות שזכו להכרה רבה בישראל ובעולם, וזיכו אותו בפרסים רבים ובכללם פרס ביאליק ופרס ישראל לספרות. הוא רואה עצמו כבעל מחויבות ואחריות למתרחש במדינה, דבר המשתקף ביצירותיו ובפעילותו הפוליטית.

פרופ' יקותיאל גרשוני הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למזרח תיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב. למרות שבעת שירותו הצבאי נפצע ממוקש שקטע את שתי ידיו ופגע באופן חמור בראייתו ושמיעתו, גרשוני סיים את כל תאריו בהצטיינות ופיתח קריירה אקדמית מרשימה.

פרופ' גרשוני שימש כעמית מחקר באוניברסיטאות כגון סטנפורד ואוניברסיטת בוסטון. הוא נבחר לנשיא האגודה הבינלאומית ללימודי ליבריה ושימש כראש המחלקה למזרח תיכון ולימודי אפריקה באוניברסיטת תל אביב. הוא עוסק בספורט שיקומי, רץ שני מרתונים וזכה בארבע מדליות באולימפיאדת הנכים.

פרופ' אליאורה רון היא בעלת דוקטורט מאוניברסיטת הרווארד וממייסדי המחלקה למיקרוביולוגיה בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת תל אביב. היא הייתה נשיאת האגודה המיקרוביולוגית הישראלית ודיקן הפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב.

כיום היא מתפקדת כנשיאת אילנית – אגודות ישראליות לביולוגיה ניסויית ונשיאת ארגון האגודות האירופאיות למיקרוביולוגיה, המונה כחמישים אגודות. בפעילויות
האלה תרמה לקידום המיקרוביולוגיה בארץ ובעולם ולקידום מעמדה של ישראל כאחת המדינות המובילות בתחום.

עבודתה של פרופ' רון זיכתה אותה בפרסים ובאותות, בהם פרס סרוב של האגודה הישראלית למיקרוביולוגיה ופרס ארץ ישראל היפה על שיקום חוף בתי הזיקוק מזיהום דלק גדול. היא נבחרה לאקדמיה של האגודה האמריקנית למיקרוביולוגיה ולאקדמיה העולמית לאמנות ומדע.

פרופ' רחל אלבוים-דרור היא בעלת דוקטורט מאוניברסיטת הרווארד, אלבוים-דרור הינה מייסדת המגמה למדיניות מנהל ומדיניות החינוך באוניברסיטה העברית. במרוצת השנים עסקה במחקר ובייעוץ בנושאי מינהל ומדיניות בחינוך. היא הייתה יושבת ראש ועדת המחקר של בית הספר לחינוך וחברה בוועדת ההוראה של הפקולטה.

מאז צאתה לגמלאות היא ממשיכה בפעילותה המחקרית והחינוכית בחברוּת במוסדות ובארגונים אקדמיים וציבוריים. עבודתה זיכתה אותה בפרסים רבים, בהם פרס ירושלים לחינוך.

באותו מעמד יוענק אות 'יקיר הנגב' לאמנית יהודית מאיר, אמנית ופסלת אשר קבעה את מקום מושבה בבאר שבע ושואבת את מקורות וחומרי היצירה שלה מאדמת הנגב.