צילום: הרצל יוסף העיר העתיקה עמדה במוקד אחד הדיונים שנערכו בישיבה האחרונה של מועצת עיריית באר שבע. הנושא עלה בעקבות הצעה לסדר שהגיש חבר המועצה זכריה אוהב שלום תחת הכותרת "חיזוק העיר העתיקה מהתמוטטות".

אוהב שלום תיאר בפני חברי המועצה תמונה עגומה: "בשעה ארבע וחצי הכל ריק. ההשקעה לא נתנה פתרונים, והסוחרים לא מרגישים בשינוי". ראש העיריה, רוביק דנילוביץ', לא הסכים עם קביעה זו: "נוח להגיד שהכל גרוע. אני לא רואה את מה שאתה רואה. מעולם לא היה הנדל"ן בעיר העתיקה בשמיים. השקענו שם למעלה מ־200 מיליון שקל".

ההתנצחות בין ראש העיריה וחבר המועצה נמשכה דקות ארוכות, כאשר כל צד נאחז בעמדותיו. אוהב שלום הציע שכדי לחזק את הסוחרים בעיר העתיקה, בין היתר בשל פתיחת מרכזי מסחר חדשים, תעביר העיריה חלק מהפונקציות שלה לעיר העתיקה.

עוד לפני הישיבה אמר אוהב שלום שהעברת המשרדים של חברת תרבות הפנאי 'כיוונים' (כיום בשכונה ד') ושל החברה לניהול אזורי תעשייה (עמק שרה) לעיר
העתיקה, כחלק ממדיניות לעידוד יזמים להשקיע במקום, תגרום להתפתחות האזור.

דנילוביץ' אמר בישיבת המועצה כי אינו סבור שבעקבות העברת שלוחות של העיריה לעיר העתיקה האזור יתחזק. "אנחנו רוצים דברים ייחודיים ולא מסגריות בעיר העתיקה", אמר דנילוביץ'. "אנחנו עושים הרבה למען הסוחרים. תעריפי ארנונה זולים יותר, יש תוכנית להקמת חניונים ללא תשלום לסוחרים ועוד. העיר העתיקה נמצאת בתנופה".

אוהב שלום לא הסכים עם דבריו של ראש העיריה: "המצב בעיר העתיקה הולך ומדרדר. חלק מהסוחרים לא יחזיקו מעמד. כ־30 אחוז מהמקומות סגורים. לבוא ולהגיד 'עשינו פה שיפוץ ופה כביש' זה לא אומר כלום. לא רואים שמשהו זז. חבל על הכסף שאנחנו משקיעים".

גורמים בעיריה ציינו השבוע כי בשנה האחרונה נבדקו אפשרויות להעברת לפחות חברה בת אחת של העיריה לעיר העתיקה, ואף היו מגעים ראשוניים בנושא. את המגעים להשכרת מבנה לאחת החברות ניהל עו"ד בלפור קויתי, אולם מהמגעים הללו לא יצא דבר. בין השאר נבדקה אפשרות לניצול המבנה הריק והמוזנח של אולמי 'נרקיס' לשעבר ברחוב הדסה, אולם התוכנית לא יצאה אל הפועל.