צילום: ויז'ואל פוטוס תושב הנגב הוכר באחרונה על ידי בית הדין הארצי לעבודה כנכה בשיעור 100 אחוז ובתור שכזה הוא יזכה לגמלת נכות. הסיבה: האיש חווה התקף אפילפסיה בשל עייפות יתר עקב שעות עבודה חריגות במקום עבודתו.

פסק הדין התקדימי התקבל לאחר שהאיש ניהל מאבק משפטי, באמצעות עורכי הדין שי פויירינג ושירי לידאי, נגד המוסד לביטוח לאומי במשך ארבע וחצי שנים.

ראשיתה של הפרשה בשלהי חודש ינואר 2000, כאשר האיש לקה בהתקף אפילפסיה בשעת לילה בעת שעבד במשמרת במקום עבודתו. בדיעבד התברר שההתקף נבע משעות עבודה חריגות ועמוסות במיוחד באותו היום. בשלוש השנים שלאחר האירוע חווה האיש התקפים נוספים, שתדירותם רק הלכה וגברה עד שבשנת 2003 הגיעו לכדי חמישה התקפים מדי חודש.

בעקבות מחלתו איבד האיש את מקום עבודתו, ולנוכח זאת הוא הגיש תביעה לביטוח הלאומי לתשלום דמי פגיעה בגין תאונת עבודה.

בסוף חודש אפריל 2006 נדחתה תביעתו של האיש על ידי המוסד לביטוח לאומי, כאשר במכתב הדחייה נאמר, כי "מעיון בפרטי תביעתך, ומבירורים שנערכו, לא הוכח שנגרם אירוע תאונתי תוך כדי ועקב עבודתך אשר גרם להופעת ההתקף האפילפטי".

כשלושה חודשים לאחר מכן כבר הגיש האיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. בית הדין קבע, כי אכן מדובר ב"אירוע חריג" ומינה מומחה רפואי לבחון את המקרה ולחוות את דעתו.
לאחר למעלה משלוש שנים של דיונים דחה בית הדין האזורי לעבודה בתחילת חודש ספטמבר אשתקד את התביעה. זאת תוך שהוא מסתמך בלעדית על חוות דעתו של המומחה הרפואי.

האיש לא ויתר, וחודש מאוחר יותר הגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה. בית הדין קיבל את ערעורו תוך שהוא קובע כי החסך בשעות שינה היווה גורם
להתקפים האפילפטיים שחווה התובע.

"מנסיבות המקרה", כתבו השופטים עמירם רבינוביץ, יגאל פליטמן ורונית רוזנפלד, בפסק הדין, "ומחוות דעת המומחה עולה כי האירוע החריג המתואר בעובדות המקרה היה הטריגר לאותו התקף, ולפיכך אי הכושר שנגרם למערער מיידית לאחר אותו אירוע נגרם לו בעטיו של אותו התקף באופן המזכה עקרונית בתשלום דמי פגיעה".

בית הדין הארצי לעבודה הציע לצדדים כי המוסד לביטוח לאומי יכיר באירוע האפילפטי כתאונת עבודה, ואילו האיש מצדו יגיש תביעה לגמלת נכות מהעבודה. עוד קבע בית הדין, כי הוועדה הרפואית תדון בדרגת נכותו הרפואית לאור ההכרה במקרה כתאונה בעבודה. באי כוח הצדדים קיבלו את הצעת בית הדין, אשר נתן לה תוקף של פסק דין.

"מדובר בפסק דין תקדימי", אמר עו"ד שי פויירינג, "שכן זו הפעם הראשונה בה מוכר חסך בשינה כגורם עצמאי להופעת אפילפסיה. לאחר ארבע וחצי שנים של מאבק משפטי, במהלכו נדחתה תביעתו של האיש הן על ידי הביטוח הלאומי והן על ידי בית הדין האזורי לעבודה, הוא יקבל עתה את הפיצוי המגיע לו בגין תאונת העבודה שעבר".