צילום: הרצל יוסף במסגרת תוכנית העשור שמובילה עיריית באר שבע אישרו שרי האוצר והפנים את צו הארנונה הייחודי שיזמה העיריה לשנת 2010. הצו מעניק הטבות ותעריפי ארנונה מופחתים למיזמים בתחומי התיירות, התרבות, הספורט וההיי־טק.

צו הארנונה החדש מעודד פיתוח מיזמי תיירות, תרבות, ספורט ועסקים במקומות שונים ברחבי העיר. כך לדוגמה מוגדר מתחם פארק נחל באר שבע כאזור עדיפות גבוהה. במתחם זה החלה באחרונה בניית שוק 'תבואות' מקורה של חברת 'י.ח. דמרי', ובניית מרכז מסחרי 'מול 7' של אנשי העסקים רמי לוי וקובי שמשון.

הצו נותן גם עדיפות משמעותית למתחם פארק ההיי־טק, שמוקם בסמיכות לאוניברסיטת בן גוריון, על ידי הגדרתו כאזור ייחודי (אזור ד') לעידוד ולטיפוח
תעשיות עתירות ידע. העיריה והאוניברסיטה שותפות בהקמת קריית התעשיות עתירות הידע, בשיתוף עם חברת K.U.D האמריקאית. לאחרונה הושלמו עבודות התשתית במקום, בהיקף של כ־50 מיליון שקל.

החשיבות שמייחסת העיריה להקמתם של עוגני תרבות ואומנות בעיר העתיקה באה אף היא לידי ביטוי בצו הארנונה שאושר. בהתאם לסדרי העדיפויות החדשים, ייהנו עסקים בעלי צביון של בילוי, בידור, תרבות ואומנות (כמו מסעדות, בתי קפה, פאבים, גלריות, מוזיאונים ומלונות בוטיק) בעיר העתיקה מתעריף ארנונה מופחת בהיקף של כ־20 אחוז.

במסגרת הצו גם ניתן אישור לבטל את אגרת פינוי האשפה לעסקים, ובמקום זאת הועלה תעריף הארנונה לעסקים בשני אחוזים. במקביל הועלה גם תעריף הארנונה למגורים בשיעור דומה.
בעיריה ציינו שלראשונה מגישה רשות מוניציפלית צו ארנונה עם ראייה ארוכת טווח לשמונה שנים, תוך קביעת סדרי עדיפויות ברורים.