צילום: הרצל יוסף גורמים ברשות לפיתוח הנגב מותחים ביקורת על ההחלטה לשלוח את רכזת התיירות ברשות לכנס בצפון אמריקה. לדבריהם זו החלטה שגויה מכיוון שהרשות נמצאת בגירעונות לא קטנים, ובמקביל מתקשה לשלם לספקים עבור עבודות שביצעו.

בישיבת הרשות לפיתוח הנגב שהתקיימה לפני כשבועיים, בראשות ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שמכהן גם כיו"ר מועצת הרשות, הוחלט לאשר לרכזת התיירות לצאת ל"כנס של הפדרציות היהודיות באמריקה". אלא שאישור הנסיעה מעורר ביקורת מצד גורמים ברשות.

"השאלה היא האם זה נכון לממן את הנסיעה בשעה שהרשות מתקשה לשלם לספקים זה למעלה מחצי שנה בעבור עבודות שביצעו", אמר גורם ברשות.

מבדיקה שערך 'ידיעות הנגב' עולה כי תקציב התיירות ברשות משנת 2008 ועד אפריל 2010 עמד על 6.6 מיליון שקלים. עבור הליך שיווק ופרסום, שכלל הפקת חומרים פרסומיים, הוצאו 4.9 מיליון שקלים, עבור יחסי ציבור ופעולות אחרות 413 אלף שקל, עבור פרויקטים לתיירות, כולל ליווי שיווקי על ידי יועצים חיצוניים - 259 אלף שקל. תערוכות בארץ ובחו"ל בהשתתפות עובדי הרשות - 394 אלף שקל, ועבור סיור סוכנים סכום של 467 אלף שקל.

דנילוביץ' התייחס לביקורת ואמר: "מבדיקה מול המשרד לפיתוח הנגב עולה כי מדובר בכנס גדול של הפדרציות היהודיות באמריקה. בשנים האחרונות יש התעניינות גוברת והולכת בפיתוח תשתיות התיירות בנגב על ידי גופים פילנטרופיים. רכזת נושא התיירות ברשות נמצאת בקשרים עם נציגי הפדרציות השונות".

לדבריו "הכנס בניו אורלינס הוא הזדמנות יוצאת דופן לעודד יזמים ותורמים להשקיע בנגב, ולכן חשוב שיהיה מי שייצג את הנגב מול אותם תורמים. מדובר
על תקציב שייעודו שיווק הנגב באירועים וירידים בחו"ל. שליחתה של העובדת לכנס באה מתוך רצון לסייע לעובדי הרשות להמשיך בעבודה סדירה ככל שניתן, ולו מהסיבה כי הדבר משרת את תושבי הנגב ואת המטרה שלשמה הוקמה הרשות".

מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל נמסר בתגובה: "ראשית, החלטת המינהלת היתה ייצוג הרשות לפיתוח הנגב בכנס הפדרציות היהודיות בחו"ל ולא לסיור לימודי תיירותי. הכנס הינו כנס המתקיים מדי שנה בו מתכנסות הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. בכנס הנוכחי נערכו מספר מושבים ואף אירוע ערב לכבוד הנגב. טבעו של כנס זה שמתרכזים בו תורמים רבים ומובילי דעת בפדרציות היהודיות, ועל כן העמדת דוכן מטעם הנגב ביריד נמצאה חשובה וחיונית".

באשר לקשיים התקציביים של הרשות לפיתוח הנגב, נמסר בתגובה מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל: "למרות הקשיים עימם מתמודדת הרשות לפיתוח הנגב בימים אלו, עשה המשרד לפיתוח הנגב והגליל שלא לפגוע בפרויקטים ולהמשיך ולפעול לפיתוח וחיזוק הדרום. בין השאר אושרו פעילויות לקידום התיירות ואף בימים אלו ניתן לשמוע ברדיו ולצפות באינטרנט בקמפיין לקידום תיירות החורף לנגב".