צילום: הרצל יוסף טיפול באשפה ברחבי באר שבע הפך לאחד הנושאים היותר מדוברים בעיר. כשתושבי העיר מביעים את חוסר שביעות רצונם מהתנהלות העיריה, בסקרים שונים, הם מתכוונים בראש ובראשונה לחוסר הנקיון השורר באזורים רבים בבירת הנגב.

עכשיו גם מתברר, כי עיריית באר שבע לא רק אינה עושה די כדי להתגבר על מפגעי הסביבה השונים, אלא גם עוברת על חוק המיחזור.

בשעתו נקבע בחוק המיחזור, כי היעד הלאומי הוא מיחזור בשיעור של 25 אחוז מהפסולת. אשתקד קיימו פעילי ארגון 'מגמה ירוקה', קבוצת סטודנטים שוחרי איכות הסביבה מאוניברסיטת בן גוריון, פגישה עם ראש העיריה, רוביק דנילוביץ', בה דנו בנושא מיחזור הפסולת בעיר.

דנילוביץ' הציג אז יעד מיחזור של 12 אחוז, שיעור מופחת במחצית מהיעד הלאומי, אך עתה עולה, שגם ביעד הזה העיריה אינה עומדת. על פי דו"ח הקיימות העירונית, נמצא כי שיעור מיחזור הפסולת בבאר שבע עומד על חמישה אחוזים בלבד.

הנתונים נחשפו בימים אלה במהלך כינוס מיוחד שקיימו אנשי 'מגמה ירוקה' ובמסגרתו נערך רב־שיח בנושא טיפול בפסולת מוצקה. "האחריות הבלעדית לשיפור המצב היא על העיריה", אמר שרון פלוטינצקי, רכז נושא פסולת מוצקה במחוז הדרום של המשרד להגנת הסביבה.

לדברי פלוטינצקי "החלק החסר בפאזל הוא הכנסת התשתית המתאימה. הציבור כבר שם והוא דורש את זה. עכשיו זה תור העיריה. על הארגונים החברתיים להשגיח על העיריה ולעקוב אחר המצב הקיים ויישום התוכניות. צריך לראות את התוכניות יורדות לשטח".

במהלך הכינוס התברר גם כי המשרד להגנת הסביבה פירסם מכרז בו הוצעו כ־200 מיליון שקל לרשויות המקומיות אשר יציגו תוכנית להפרדת פסולת במקור,
אולם עיריית באר שבע לא הספיקה לעמוד בתנאי המכרז.

ומה אומרים בעיריית באר שבע? באחרונה התמנתה רונית איבגי, פעילת סביבה מקומית, לשמש כמתאמת הקיימות מטעם העיריה. "קיימת תוכנית אב", היא ציינה בכינוס, "להגדלת נפחי המיחזור, וכיום נערכת פריסה התחלתית בשכונה ה', כאשר עד סוף שנת 2011 היא תיושם בשאר חלקי העיר. אני רואה את הארגונים החברתיים כגוף משמעותי בעיר. אני מזמינה אותם לעבוד איתי לשיפור המצב בכל זמן".

דובר 'מגמה ירוקה', אורי טרבולוס, הגיב על הדברים ואמר, כי "אנחנו מקווים לראות את העיריה עומדת בהתחייבות של יישום תוכנית האב ולהיות עדים לעלייה באחוזי המיחזור. אנחנו נמשיך בקמפיין שלנו לטיפול בפסולת למען השגת יעדי המיחזור והקמת תשתית הפרדה במקור".