צילום: index open מסורת של התנדבות. כמדי שנה גם השנה הגיעה לבאר שבע, במסגרת פעילות "שותפות 2000 באר שבע-בני שמעון-מונטריאול", משלחת של יוצאי העדה הספרדית מקהילת יהודי מונטריאול שבקנדה.

השנה מנתה המשלחת 35 חברים. 26 מהם לא ביקרו בישראל בעבר. לוח הזמנים של המשלחת תוכנן בקפדנות והיה עמוס במשימות.

עם הגעתה התחלקה המשלחת לארבעה צוותי עבודה שכל אחד פנה להתנדב באחד מהארגונים הפועלים למען שינוי חברתי ותרומה לקהילה בבאר שבע: "באר שובע" – חלוקת מזון לנזקקים, "בית מוריה" – פעילות חינוכית בקהילה, "מרכז רמות" – שיקום נכים ו"המרכז לגיל הרך". בדרך זו קיוו חברי המשלחת לחזק את הקשר עם באר שבע-בני שמעון, ולהיות מעורבים יותר בחברה הישראלית.

מדי בוקר התייצבו חברי המשלחת בארגונים בהם החליטו להתנדב וביצעו את המשימות שהוטלו עליהם. "אי אפשר להסביר כמה משימת התנדבות פשוטה משפיעה על הקשר שלי עם באר שבע-בני שמעון וישראל" סיפר בהתרגשות למרסל אלבז, חבר במשלחת.

לדברי פרץ "זו בכלל לא ההתנדבות, אלא המפגש עצמו עם האנשים שמקבלים שירות מהארגונים ומהעובדים. אני מתנדב גם במונטריאול, אבל לבוא לישראל ולהתנדב זה בהחלט משהו אחר ומיוחד בשבילי".

בערב ההוקרה שנערך לכבודם ב"בית יציב" בבאר שבע, השתתפו יו"ר סניף יוצאי ברית מרוקו בעיר, לאון קארו; יו"ר קרן רש"י, אלי אללוף; מנכ"ל חברת "כיוונים", נסים סספורטס; ד"ר שמעון אוחיון, יו"ר ברית יוצאי מרוקו בישראל, חבר ברית יוצאי מרוקו בבאר שבע ואחד ממובילי הפעילות; איציק בנימין ואחרים. באירוע תרמו האורחים מלגות לסטודנטיות כדי לסייע להן בלימודיהן.

גולת הכותרת, מבחינת חברי המשלחת, הייתה השתתפותם בטקס בר המצווה המסורתי שנתרם על ידיהם ל-50 נערים מעוטי יכולת. באותו היום עלו הנערים לאוטובוס שהביא אותם ליום מיוחד בירושלים. הנערים ביקרו בכותל ובעיר העתיקה, ומשם יצאו לטקס שנערך באולם אירועים מפואר. חברי המשלחת הפתיעו את הנערים גם במתנות אישיות.

במהלך היום, התברר לחברי המשלחת כי לרוב הנערים זאת הייתה הפעם הראשונה בירושלים, דבר שריגש אותם מאד ותרם לחיבור נוסף בין הנערים
לחברי המשלחת שהגיעו גם הם לישראל ולירושלים בפעם הראשונה.

א', אחד מהנערים סיפר כי הוריו התגרשו לפני מספר שנים על רקע סכסוכים אישים, ומאז הוא חי עם אימו. שני הוריו הגיעו כדי לכבדו בטקס עם חבריו. עבורו הייתה זאת הפעם הראשונה שהוא ראה את הוריו נמצאים ביחד מספר מספר שעות בלי שיריבו ביניהם. "חברי המשלחת הצליחו לאחד ביניהם לפחות לכמה שעות, ובכך עזרו לא רק לי", סיפר בעיניים נוצצות.

מדי ערב נפגשו חברי המשלחת לארוחת ערב עם בני קהילות שונות בבאר שבע ובבני שמעון: קהילת יוצאי מרוקו בבאר שבע (בשיתוף עם קרן רש"י), הקהילה הקוצ'ינית במושב נבטים ועובדי מרכז שיקום רמות.

"לבוא לישראל ולהכיר את החיים בבאר שבע-בני שמעון דרך ההתנדבות היא התרומה הכי משמעותית בשבילנו לקהילה. עבורנו, זאת דרך מצוינת לשמור על הקשר עם ישראל", סיכם סידני בניזרי ממונטריאול בדרך חזרה לנתב"ג.