צילום: ירונה בן שלום, שתי"ל כ-800 איש התכנסו לאחרונה בכנס בבאר שבע כדי לציין ביחד עשור לייסוד נציבות השוויון לזכויות אנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים. בין המשתתפים: אנשים עם מוגבלויות, בני משפחותיהם ותומכיהם ואנשי מקצוע בתחום.

הכנס הוא אירוע שנתי של הנציבות, המציין את היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות. השנה נקרא הכנס "פעמיים בשוליים: אתגרים ומבט לעתיד", זאת כדי להדגיש את המתרחש בפריפריות של החברה הישראלית.

הכנס נפתח עם ברכות ח"כ אילן גילאון; מנכ"ל משרד המשפטים, גיא רוטקופף; סמנכ"ל משרד הרווחה ושירותי שיקום, ד"ר שלומי אלישר; מנהלת מסד נכויות בג'וינט-ישראל, תמרה ברנע; ומנהלת שותפה של שתי"ל דרום, גב' ירונה בן-שלום.

לאחר מכן נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אחיה קמארה, הציג בקצרה את התפתחות הנציבות בעשור שחלף. זאת תוך ציון הישגיה והאתגרים שעומדים בפניה.

הפאנל המרכזי בבוקר עסק באנשים עם מוגבלות המשתייכים גם לאוכלוסיית או לקהילת מיעוט נוספת. בין היתר, דיברו נואף זמירו, על "החיים בצל נכות
וסטיגמה במגזר הערבי; וריטה שפי, על "התמודדות כפולה הנובעת מהשתייכות לשתי קהילות מופלות, הקהילה הלהט"בית וקהילת אנשים עם מוגבלות".

לאחר הפאנל, המשתתפים התחלקו לעשר קבוצות דיון שכל אחת מהן עסקה בנושא אחר. בין הנושאים בהם עסקו: רגישות תרבותית, יזמות, נשים ומוגבלות, נגישות, ילדים, זקנה, חינוך והשכלה.

"מעגלי הישיבה היוו עבורי הצצה מרתקת לעבודה המדהימה והמאתגרת שנעשית בישראל במאבק למען שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות", סיפר אחד המשתתפים.

אחר הצהריים התקיים, במעמד ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', טקס הוקרה לעובד הסוציאלי יונה קסטל. קסטל היה בעבר נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות והוא איש מקצוע מהוותיקים והמובילים בארץ בתחום השיקום. אחיה קמארה העניק לקסטל אות הוקרה מטעם הנציבות, וראש העיר העניק לו את מגן העיר מטעם עיריית באר שבע.

את היום חתם מפגש בין הזמר קובי אוז ופרופ' חביבה פדיה, שדנו בזיכרונות בנושא "שוליים, מוגבלות ואמנות".