צילום: הרצל יוסף בעקבות הכתבה שפורסמה בשבוע שעבר בעיתון 'ידיעות הנגב' אודות מפעלים בעלי סיכון שפועלים בבאר שבע הגיש חבר מועצת העיריה זכריה אוהב שלום הצעה לסדר. כותרת ההצעה: "הפצצה המתקתקת הבאה?".

אוהב שלום דורש מהעיריה לפעול במהירות וללא היסוס והשתהות להעברת מפעלי 'מכתשים' ו'ברום' וכן את חוות הגז אל מחוץ לשטחה השיפוטי של באר שבע תוך שנה.

"בימים אלה כולם מדברים על האסון הבא, חס ושלום, באם יתרחש. לצערי, כבר עלתה לא פעם הדאגה שזו הפצצה המתקתקת הבאה של באר שבע", כתב אוהב שלום בהצעה שהגיש.

אוהב שלום, שהעלה את סוגיית המפעלים שמהווים סיכון כבר לפני כמה שנים, חוזר ומדגיש כי אין להמתין עוד, ויש לפעול באופן מיידי כדי להוציא קודם כל את המפעלים הללו מחוץ לתחום באר שבע.

גם חברי הוועדה לאיכות הסביבה בעיריית באר שבע, בעבר ובהווה, קוראים לעיריה לפעול כדי להקטין למינימום את הסכנות הנשקפות לתושבי הסביבה
מחומרים מסוכנים.

הגורמים הללו מזכירים שבדיקות הקרקע באזור 'מכתשים' הצביעו על זיהום מתמשך כתוצאה מפעילות המפעל. עם זאת, גם תוצאות הבדיקות לא הביאו עד כה להוצאת המפעל אל מחוץ לעיר.

גורמים רבים שבים ומזהירים כי רק לפני שנתיים נורו לעבר גזרת באר שבע לא פחות מ-40 טילי 'גראד' מרצועת עזה. הטילים המשופרים המצויים כיום בידי ארגוני הטרור ברצועה יכולים להגיע לבאר שבע, ולא צריך דמיון רב כדי להבין מה צפוי להתרחש אם טיל כזה ינחת חלילה על מפעל כימי בעיר או על חוות הגז.

מנגד, נציגי המפעלים חוזרים ומדגישים כי אין סכנה לציבור, וכי המפעלים מתוחזקים בהתאם לדרישות, ואף הם מחמירים בכל הנוגע לענייני הבטיחות.