התאונה הקטלנית ביום שלישי השבוע, בה נהרג הנער ליאל אלמקייס (13) ממצפה רמון, בהתנגש הרכב בו הוא נסע עם הוריו ושני אחיו לאירוע בבאר-שבע, בגמל בכביש 40, סמוך לכלא נפחא, החזירה את איתי כהן שלוש שנים לאחור.

דוד חי כהן ז"ל. "מוות מיותר". צילום באדיבות המשפחה

במחצית חודש דצמבר 2014 נהרג דוד כהן ז"ל, אחיו של איתי, תושב רתמים שברמת הנגב, בהתנגש רכבו בגמל ששוטט על הכביש סמוך לישוב מגוריו. כהן בן ה- 35 הותיר אחריו אישה ושלושה ילדים.

חוקרי המשטרה אמנם הצליחו אז לאתר את בעל הגמל, אך זה טען בחקירתו כי מכר את הגמל זמן קצר לפני התאונה לאדם שהוא אינו מכיר ובפרקליטות החליטו לסגור את התיק מחוסר ראיות.

שלוש שנים אחרי ואיתי כהן, אחיו של דוד ז"ל, אומר כי "הכתובת היתה על הקיר. מאז התאונה ביום שלישי האחרון אני מסתובב עם תחושות קשות ביותר. אנחנו מתריעים כבר הרבה זמן על תופעת הגמלים המשוטטים בכבישי הנגב".

"מאז שאחי דוד נהרג, נקטלו חייהם של שלושה בני אדם נוספים בתאונות עם מעורבות של גמלים ושום דבר לא נעשה לפתרון הבעיה הזו. לפעמים, יש לנו תחושה שאנחנו אשמים בכך שלא צעקנו מספיק ויכולנו למנוע את המוות המיותר הזה".

זירת התאונה בה נהרג ליאל אלמקייס ז"ל."הגמלים הם פצצות מתקתקות". צילום: דוברות כבאות

לדברי איתי כהן, "כשאני נוסע בכבישים בנגב ורואה את התמרור 'זהירות גמלים', זה גם מעציב אותי וגם מתסכל אותי. בהחלטות פשוטות ואכיפה אינטנסיבית ניתן היה למנוע את תופעת הגמלים המשוטטים על הכבישים".

"זו לא גזירה משמים. המדינה חייבת לטפל בזה בסדר עדיפות עליון. אם דבר כזה היה קורה במרכז הארץ, כל המדינה היתה על הרגליים. לצערנו, גם נעשינו אדישים לקטל בדרכים.

זה פשוט נורא, לא הגיוני ואבסורדי. טיפול מיידי בתופעה הזו, כולל חקיקה בנושא ימנעו את האסון הבא. הגמלים המשוטטים על הכבישים, אלה הן פצצות מתקתקות".