מועצת עיריית באר שבע אישרה הקצאת קרקע לטובת הקמת בית עלמין נוצרי ברחוב ג'ו אלון, במסגרת הפרשות לצורכי ציבור, על שטח של שבעה דונם הממוקם ליד בית הקברות 'מנוחה נכונה' לכיוון קיבוץ חצרים. ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', ציין בטרם החלה ישיבת ההנהלה שאישרה את הקצאת הקרקע, כי משרד הדתות ושר הדתות תמכו ביוזמה.

עזריאל גהסי בבית הקברות הנוצרי הישן. הרוח החיה במאבק. צילום: הרצל יוסף

סיפור הקמת בית הקברות הנוצרי החל עוד בתחילת שנות ה־2000, כאשר בית הקברות הנוצרי הקיים ברחוב הפלמ"ח ובסמוך למוזיאון אנז"ק הגיע לתפוסה מלאה, ללא אפשרות להגדיל את שטחו, מה גם שבית הקברות הישן נמצא בסמוך למוסדות ציבור וליד שכונת מגורים, מה שלא תאם לאופי המקום.

על אף שארגונים ועמותות שנתמכו על ידי הקהילה הנוצרית החלו להפעיל לחצים להקמת בית קברות נוצרי, גלגלי הבירוקרטיה פעלו בקצב שלהם. מי שהיה הרוח החיה במאבק להקמת בית הקברות הנוצרי הוא חבר עמותת 'זיכרון' עזריאל גהסי שפנה למשרדי ממשלה, אישי ציבור ואף נפגש עם ראש הכנסייה הנוצרית־אורתודוכסית בירושלים על מנת לקדם את הנושא.

גהסי, המועמד לשמש מנכ"ל העמותה ושואף לנהל את בית העלמין לכשיוקם, אמר השבוע: "הצלחתי במאבק שנמשך שנים רבות. למעשה אני שימשתי כקול של תושבים ואזרחים נוצריים, אוכלוסייה נאמנה שיש לה את הצרכים משלה. אני רוצה להודות לראש העירייה, רוביק דנילוביץ', ולכל גורמי העירייה שסללו את הדרך להקמת בית קברות נוצרי".