בית המשפט לעניינים מינהליים בבאר שבע קיים היום בבוקר (חמישי) דיון בעתירה של פורום דו קיום בנגב, נגד החלטת העירייה להוציא אותם מהמקלט העירוני בשכונה ד' בשל פעילויות פוליטיות, בניגוד להסכם שנחתם בין העירייה לעמותה.

בית המשפט בבאר שבע. "העירייה פעלה בסובלנות לאורך כל התקופה". צילום: אפרת טובול, מתוך פיקיוויקי

סגן הנשיאה, השופט אליהו ביתן, הציע כי מועדון מולתקא-מפגש ימשיך להחזיק במקלט, אולם יקיים את הפעילויות השנויות במחלוקת, במקום אחר, כלומר בנכסים לא עירוניים. עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח, שמייצג את פורום דו-קיום בנגב, התנגד להצעה: "אינני מקבל את ההצעה, פעילויות אלה הן בלב הפעילויות של העותר".

העירייה ביקשה בדיון שבית המשפט יתן פסק דין על פי האמור בתגובתו המקדמית. בית המשפט קרא את העתירה של פורום דו-קיום בנגב ושל העירייה והבהיר לעמותה שעמדת העירייה היא סבירה, וכי העירייה פעלה בסובלנות ובאופן ראוי לאורך כל התקופה, והיא דורשת שהעמותה תפעל על פי הוראות ההסכם.

השופט גם אמר, שהוא לא מקבל את עמדת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפיה הפעולות שמבצעת העמותה הן פעילויות לא פוליטיות, בית המשפט הבהיר כי הוא רואה בהן פעילויות פוליטיות.

המקלט בשכונה ד' המשמש את המועדון. האם העתירה בדרך? צילום: הרצל יוסף

נציגי העירייה קיבלו בסיפוק את עמדת בית המשפט כפי שהובעה על ידי השופט אליהו ביתן, ואמרו כי עמדה זו היא עמדתו של ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', לפיה הוא בעד חופש הביטוי, אך פעילות פוליטית יש לקיים בנכס לא עירוני. את העירייה ייצגו עורכי הדין רינה לפידות, ירון מאיר ועינת חרוש.

נראה, שלאור הדיון היום בבית המשפט, פסק הדין יהיה ברוח ההצעה, כלומר לקיים את הפעילויות השנויות במחלוקת בנכסים לא עירוניים. פסק דין כזה לא יותיר ברירה לפורום דו-קיום בנגב אלא לעתור לבג"ץ.

מפורום דו קיום בנגב נמסר בתגובה:"מועדון מולתקא-מפגש מעולם לא שינה את אופי או מהות פעילותו, מאז נפתח בשנת 2006. פעילות המועדון נועדה לשמש כמרכז לפעילות תרבותית המעניינת את תושבי העיר היהודים והערבים ולשמש זירה לשיח פתוח ומאפשר".

"בכוונתנו להמשיך ולהיאבק בכל הערכאות המשפטיות לטובת המשך פעילות המועדון, שאנו מאמינים אינה חורגת במאום מגבולות חופש הביטוי".