במגזר הבדואי לא מבינים על מה המהומה, הרי מזה שנים שהם מתריעים מפני תופעת השימוש בנשק בלתי חוקי, ותוהים מדוע הגורמים האחראים התעוררו רק עתה בעקבות הסרטונים שהופצו בימים האחרונים.

"התופעה עברה מהיישובים הערבים לכבישים".  צילום מסך מתוך אחד הסרטונים: קבוצת חדשות בזמן

ח"כ טלב אבו עראר, מהרשימה המשותפת רע"מ-תע"ל, תושב ערערה בנגב ולשעבר ראש המועצה שלה, התייחס לתופעת הירי במגזר ואמר כי "אנחנו כהנהגת המגזר הערבי בכלל ובנגב בפרט, מתנגדים בתוקף לכל ירי בחתונות, ואנחנו כהנהגה לא נשתתף בחתונות שיש בהם ירי, כך סוכם בוועדת המעקב".

בנוסף לכך, ח"כ אבו עראר מתייחס "להתקוממות" כלשונו של המשטרה ושרי הממשלה שהתעוררה בעקבות פרסום הסרטון. "הרי כל הזמן שהתעקשנו לאסוף את כלי הנשק הבלתי חוקיים, הזהרנו ודיברנו על זה בכנסת ולא נעשה דבר על ידי המשטרה".

"עשרות שנים אנחנו סובלים מזה, לא עובר שבוע שאתה לא שומע על מקרה רצח בישוב ערבי בנגב או בצפון. זו ממש אוזלת יד. הזהרנו שהיום זה יישובים ערבים, אחר כך זה עובר לכבישים ולכפרים יהודים. ברגע שיצא לכבישים, אז המשטרה כאילו מחמירה בענישה. אני מבקש להחמיר בענישה על אחזקת נשק בלתי חוקי כי מדובר בסכנה לחיי אדם ערבים ויהודים כאחד".

ח"כ טלב אבו-עראר. סובלים שנים מתופעת הנשק הבלתי חוקי. צילום: מתוך ויקיפדיה

עו"ד שחדה אבן ברי, פעיל למען זכויות הבדואים בנגב סבור "שיש לפעול לא כתגובה מיידית אלא תגובה מערכתית שמתלווים אליה גורמים רבים: כולל חינוך, איסוף נשק, הסברה, כל הדברים האלה צריכים לבוא במשולב". במילים אחרות, עו"ד שחדה מדבר על שילוב של ראשי מועצות, אנשי חינוך, אנשי דת ומשטרה שיטפלו בסוגיה בכוחות משותפים.

"אנחנו מדברים על תופעת הירי וגם על תופעת האלימות. יש ירי, לצערנו הרב, של חיסול חשבונות בכל מיני מקומות בצפון, במרכז וגם בנגב וזה כבר פלילי וצריך לטפל בו בצורה מאוד מוסדרת עם תכנית. הנשק הזה הוא יכול להיות קטלני ויכול להפוך שמחה לאסון".

עו"ד שחדה מוסיף ואומר כי במקום להשקיע בתגובות מיידיות של הריסת בתים וכדומה, אפשר להשקיע מעט כסף בתכנית שתקרא לבני המגזר המשתתפים בשמחות להתנהג בצורה מכובדת, מבלי להשתמש בכלי נשק. "אפשר לקרוא ברמקולים שיש היום חתונה ולהתנהג בצורה מכובדת. אבל לתת תגובה בשוליים של השוליים, ואחר כך לבוא ולהתרעם למה הם כאלה, הרי אתם דוחקים חברה שהופכת להיות למעשה מוקצת".

עו"ד שחדה מתקומם נגד ההסתה נגד המגזר ואומר בטון נחרץ כי "זה לא עוזר להגיד 'כולם פושעים, כולם עבריינים', האמירות האלו וההכללות רק תורמות לגזענות. לא צריך לנצל את הירי בשביל עליהום".

אקדחים שהוחזרו במבצע איסוף נשק, ספטמבר 2017. רק 14 אקדחים נאספו. צילום: דוברות המשטרה

בתגובה לדברי ראשי המגזר, טענו היום בתנועת "רגבים" כי במבצע ארצי לאיסוף מרצון של נשק בלתי חוקי במגזר הערבי בנערך בספטמבר 2017 הוחזרו 14 אקדחים בלבד: "זהו כישלון נחרץ, התוצאות הללו מדברות בעד עצמן. ראשי המגזר הערבי מלינים בצדק כי עבריינות פנימית בתוך המגזר לא מקבלת תשומת לב ציבורית דומה, אבל לשם שינוי אמיתי עליהם לנקוט בפעולות ממשיות בתוך המגזר, ולא להסתפק במס שפתיים".