אסון בנחל. 9 נערים ונערות נהרגו היום (חמישי) בעת שנקלעו לשיטפון בנחל צפית, סמוך לצומת הערבה. האירוע החל כאשר קבוצה של כ-25 מטיילים נקלעה בצהריים לשיטפון בנחל. 13 חולצו ועוד 2 מהם, נער ונערה כבני 18, פונו לבית החולים סורוקה כשהם במצב קל עד בינוני. בתום הערכת מצב בראשות מפכ"ל הוחלט על הפסקת החיפושים אחר נעדרת נוספת והם יתחדשו מיד כשיתאפשר, בשל תנאי מזג האוויר וסיכון הכוחות המחלצים.

המטיילים נקלעו לשיטפון בנחל. צילום: דוברות זק"א

המשטרה פתחה מרכז מידע טלפוני למשפחות בטלפון 050-5073789, פקד חיים דמרי.
מרכז מידע של בית החולים סורוקה: 1255177. פקס לחרשים שמספרו 08-6244434.

ד"ר חוסני אלקרנואי, מנהל מיון כירורגי בסורוקה, מסר כי בחדר המיון בבית החולים סורוקה נערכו במתכונת מיוחדת לקליטת הנפגעים מהאירוע, כולל תיגבור של צוותי רפואיים ועובדים סוציאליים, וכי מצבם שני הפצועים שהגיעו לבית החולים קל עד בינוני. סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה, פרופ' יוחנן פייזר הוסיף: "מדובר באירוע מורכב ובאירוע מתגלגל. בית החולים נערך בהתאם לנתונים שקיבל מהשטח. בית החולים תוגבר בצוותים רפואיים".

דודו של הנער שנפצע הגיע לבית החולים ומסר כי "הם היו באמצע המסלול, הוא נפגע ברגליים, בפנים ובגב. הוא קצת מבוהל, גם כך ילד מאוד רגיש. יש עובדת סוציאלית שמלווה אותו".

אחד הפצועים מגיע לבית החולים. צילום: הרצל יוסף

פאראמדיק מד"א ניר יפת, שהיה בדרכו בכביש הערבה עם ניידת טיפול נמרץ של מד"א והוזנק למקום סיפר על מאמצי החילוץ: "הייתי עם חולה בניידת טיפול נמרץ בדרך מאילת לסורוקה, קיבלתי מהמוקד קריאה על האירוע כשהייתי כ-3 ק"מ מהמקום. המשכתי במהירות לכיוון ועצרתי במקום האירוע ומאחר שהייתי נחוץ במקום העברתי למסוק של חיל האוויר שנחת בסמוך את החולה שהיה בניידת טיפול נמרץ והתפנתי לטובת האירוע".

"עליתי עם הניידת למקום גבוה בשטח, לשם החלו המסוקים של חיל האוויר ובהם יחידת 669 לפנות את הנפגעים הקשים, לאחר שחילצו אותם מתוך הנחל. ביצענו במקום מיון ראשוני כשהנפגעים שהגיעו אלינו היו מחוסרי הכרה וסבלו מחבלות ומסימני טביעה. בסיוע רופא צבאי ורופא נוסף מהאזור שהיו איתנו במקום טיפלנו ב-9 הנפגעים, כולם כבני 18 שמצבו הוגדר אנוש".

חובש רפואת חירום במד"א איתן שלמה שפינה את שני הפצועים סיפר: "עוד כשהיינו בדרך למקום חלפנו על פני שלוליות גדולות וסחף על הכביש וטרקטורים פינו לנו את הדרך. סמוך לכניסה לנחל חברנו עם כוחות מד"א שכבר היו במקום והעבירו אלינו נער ונערה כבני 17. הם היו בהכרה מלאה וסבלו מחבלות בגפיים, בפנים ובראש".

"הם סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול. מסוקי חיל האוויר חילצו אותם לנחל הסמוך לכביש הערבה, תוך שהם נותנים להם טיפול רפואי. הם היו רטובים, הענקנו להם טיפול רפואי למניעת היפותרמיה וטיפלנו בפציעות ופינינו אותם תוך המשך טיפול רפואי".

במועצה האזורית תמר ביקשו מן הציבור שלא להגיע לאזור ים המלח והערבה בשל תנאי מזג האויר הקשים והשטפונות באזור. זה היום השני בו לא מתקיימים לימודים בשל חסימות הכבישים ותנאי מזג האויר. ראש המועצה דב ליטבינוף: "אני קורא לציבור לשמור על ביטחונו ולא להגיע לשטח המועצה בסוף השבוע הקרוב בשל תנאי מזג האויר הקשים".

כוחות גדולים של חילוץ והצלה. צילום: דוברות כבאות והצלה נגב

כביש 90 בין מלונות ים המלח לצומת הערבה ובין עין בוקק לעין גדי חסום לתנועה בשני הכיוונים. כמו כן חסומים כביש 40 ממצפה רמון לכיוון צומת ציחור בשני הכיוונים. כביש 90 מאילת לצומת הערבה נפתח לתנועה. במשטרה חוזרים ומבקשים ממטיילים לא להגיע לאיזור עקב תנאי מזג האוויר הסוער והבלתי צפוי, מאחר ומדובר בסכנה של ממש.

מפקד המחוז הדרומי מינה את ניצב משנה יוסי תורג'מן, קצין אח"מ דרום, כראש צוות החקירה של אירוע נחל צפית. חוקרי משטרת ישראל וחוקרי זירת עבירה החלו באיסוף ממצאים וחקירת נסיבות האירוע.