הלם, כאב וזעזוע מהאסון בנחל צפית בערבה בו קיפחו את חייהם 10 בני הנוער מהמכינה הקדם צבאית "בני ציון" בתל אביב, מכינה מעורבת לבנים ובנות, דתיים וחילוניים. שלושה מאנשי המכינה נחקרו היום (שישי) על ידי המשטרה. שניים מהם עצורים, אחד שוחרר למעצר בית.

ההרוגים באסון. (ברקע פעולות החילוץ. צילום: דוברות כבאות והצלה נגב)

קבוצה של 25 תלמידי י"ב יצאה לטיול בנחל צפית כחלק מההכנות לשנת המכינה, למרות האזהרות על סכנת שיטפונות באזור, ונקלעה לזרם השיטפון בנחל צפית. 10 מהם נהרגו, באחד מאסונות הטבע החמורים בתולדות המדינה. אלה הם סיפוריהם של ההרוגים:

אלה אור, בת 18, למדה בתיכון אמי"ת במעלה אדומים. בתיכון אמרו כי "אנו המומים עם פטירתה של תלמידתנו האהובה אלה אור באסון הנורא. אלה הייתה נערה מקסימה עם חלומות גדולים, תלמידה ערכית שהייתה אהובה על חברותיה ומורותיה". הלווייתה תתקיים בשעה 12:30 בבית העלמין במישור אדומים.

יעל סדן מירושלים, בוגרת התיכון לאומנויות, נמנתה עם חניכי המכינה הקדם צבאית. הלווייתה תיערך היום ב-12:30 בהר המנוחות בירושלים.

(מימין) יעל סדן ואלה אור. צילומים פרטיים

מעיין ברהום למדה בכיתה י"ב בתיכון בויאר בעיר. ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר: "העיר ירושלים אבלה על הנספים באסון הכבד בערבה. אנו מחבקים את המשפחות חיבוק חם ומנחם ונושאים תפילה לשלום הפצועים. יהי זכרם ברוך". הלווייתה תיערך ב-12:30 בגבעת שאול.

מעיין ברהום. "העיר ירושלים אבלה". צילום פרטי

צור אלפי, בן 17, למד בתיכון רבין במזכרת בתיה. "צור היה ערכי מאוד, הומניסט, ילד אהוב מאוד, מדהים ויפה תואר", סיפר ראש המועצה מאיר דהן שהכיר אותו באופן אישי, "אני מאמין שהוא היה יכול למלט את עצמו ובחר לעזור לאחרים. ככה כל מי שמכיר אותו מאמין". הלווייתו תתקיים בשעה 12:00 בבית העלמין במזכרת בתיה.

צור אלפי. הלווייתו בשעה 12:00 במזכרת בתיה

רומי כהןבת 17 וחצי, למדה בתיכון מבואות עירון במועצה האזורית מנשה. "רומי הייתה תלמידה מצטיינת, הריקוד היה מאוד חשוב לה, מלח הארץ, מוכשרת בכל תחום שנגעה בו. חברה מדהימה, תמיד חשבה על אחרים, רצתה לתרום ובעלת רגישות חברתית מאוד גבוהה", סיפרה בכאב חברת המשפחה אמנדה פיין. הלווייתה תיערך ביום ראשון ב-12:00.

רומי כהן. צילום באדיבות המשפחה

אגם לוי תלמידת י"ב ממושב חירות. "כולנו בלב שבור, מתקשים לעכל את הבשורה הקשה שאגם נספתה", אמר מזכיר המושב מיכה זוהר, "הכאב הוא גדול, בלתי נתפס. מדובר במשפחה אהובה ומדהימה ועתה עלינו לחזק אותה בשעה קשה". הלווייתה תיערך ב-12:30 בתל מונד.

אגם לוי. "הכאב בלתי נתפס". צילום פרטי

גלי בללי, בת 18 למדה בתיכון שמעון בן צבי בגבעתיים. ויוי וולפסון, סגנית ראש עיריית גבעתיים כתבה: "הלב מתכווץ. קשה להכיל את מה שאירע ולדבר על גלי בזמן עבר. היא הייתה נערה מיוחדת ומרשימה. רכזת 'כנפיים של קרמבו', פעילה בולטת בכל מסגרת בה השתתפה, מתנדבת מצטיינת של מחלקת הנוער. ילדת קסם".

גלי בללי. "במקרים כאלה אין נחמה". צילום פרטי

שני שמיר, בת 18, למדה בתיכון המקומי בשוהם. רכזת מדריכים בשבט הצופים וכיהנה גם במועצת הנוער היישובית. היא הבת האמצעית מבין ארבעה אחים, אמה היא אשת חינוך, אביה היה טייס בחיל האוויר. הלווייתה תתקיים היום בשעה 13:00 בבית העלמין בית עריף.

שני שמיר. הלווייתה בשעה 13:00 בבית העלמין בית עריף. צילום פרטי

אילן בר שלום תלמידת "אמי"ת עמל" מראשון לציון. חבריה של אילן סיפרו עליה שהייתה תלמידה ערכית, אחת שדואגת לסביבתה, דעתנית ומעורבת חברתית. הייתה מדריכה צעירה ואף זכתה בפרס עירוני על תרומתה לחברה.

אילן בר שלום. צילום מתוך אלבום משפחתי

עדי רענן, בת 19 ממושב מכמורת, בוגרת תיכון "רמות ים". הוריה קיבלו את הבשורה על מותה בזמן טיול בחו"ל. הלווייתה תתקיים ביום ראשון בשעה 18:00 בבית העלמין במושב.

עדי רענן ממושב מכמורת. ההורים בדרכם לארץ. צילום פרטי

האסון בנחל צפית, שאורכו כ-16 ק"מ, שזורם ליד דימונה ועד צומת הערבה, אירע בקטע התחתון של הנחל שאורכו כ-4 ק"מ, שם אפיק הנחל צר ומתפתל וזרם השיטפונות סחף את המטיילים אל מותם.

ההרוגים הם תלמידי י"ב שהתכוננו לשנת מכינה לפני צבא ומדריכים מהמכינה הקדם צבאית "בני ציון", הפועלת לגיבוש זהות יהודית-ישראלית-ציונית. בין היתר החניכים מתנסים בהכנה מנטלית ופיזית לקראת הגיוס לצה"ל ומקיימים מסעות בנגב.

במועצת המכינות הקדמות צבאיות, גוף שמייצג את כל המכינות בארץ, ביקשו לחזק את החניכים והצוות בשעה קשה זו: "טיולים בשטח הם חלק בלתי נפרד מהתהליך החינוכי במכינה, אך האירוע הקשה מחייב למידתו והסקת מסקנות יחד עם משרד החינוך ומשרד הביטחון, לגבי מניעת הישנות אסונות כמו זה שחווינו", נאמר בהודעה.

אישים וארגונים מהנגב הביעו צער עמוק על מותם של החניכים ושלחו את תנחומיהם למשפחות השכולות. עיריית נתיבות והמכינה הקדם צבאית "מעשה" השוכנת בעיר הביעו את כאבם וצערם למשפחות הנספים ותפילה לשלום הפצועים. במכינת הנגב במדרשת שדה בוקר אמרו: "מכינת הנגב משתתפת בצערן של המשפחות ומתפללת לשלומם של הנעדרים והפצועים. אנו כאן כדי לסייע ולתמוך ומחבקים את חברינו שמתמודדים כרגע עם אבידה קשה"

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, פרסם הודעה:"האסון בנחל צפית הוא אסון הטבע הקשה והנורא שידענו. הלב יוצא אל המשפחות ואל החברים. זו לא העת למחלוקת ולא לחיפוש אשמים. עכשו כולנו מאוחדים האבל כבד. את הלקחים ואת החקירה נדחה, עכשו אנחנו עטופים בצער". 

בבית החולים סורוקה עדיין מאושפזים שניים מהנפגעים בשיטפון, שפונו מהנחל במצב קל-בינוני.

בהכנת הכתבה סייעו כתבי רשת מיינט ו-ynet