המשטרה מייחסת למנהל המכינה הקדם צבאית "בני ציון", יובל כאהן, חשד לעבירה של גרימת מוות ברשלנות בעקבות אסון השיטפון בנחל צפית ביום חמישי האחרון, בו מצאו את מותם תשע נערות ונער אחד, חניכי המכינה. חשד לעבירה של גרימת מוות ברשלנות מיוחס גם למדריך הטיול, אביב ברדיצ'ב.

האסון בנחל צפית. במשטרה חוששים משיבוש הליכי חקירה. צילום: דוברות זק"א

חקירת המשטרה, על ידי צוות חקירה מיוחד בראשותו של קצין חקירות ומודיעין במחוז הדרומי, נצ"מ יוסי תורג'מן, העלתה חשד לשיבוש הליכי חקירה וסתירות בין גרסאותיהם של כאהן וברדיצ'ב ולכן החליט השופט איתי ברסלר-גונן להורות על הארכת מעצרם בחמישה ימים עד מחר (שלישי). השניים נעצרו ביום חמישי בשעות הערב לאחר היוודע גודל האסון. יחד עימם נעצרה גם מדריכה במכינה, אך לאחר חקירתה היא שוחררה למעצר בית.

באי כוחו של מנהל המכינה, יובל כאהן, עורכי הדין נתי שמחוני וטל שחף, ציינו, כי "אין ספק שמדובר בפרשה קשה. הלב כואב ואין הדעת יכולה להכיל את האירוע. יחד עם זאת, צריך גם לזכור שמדובר במפעל חיים של 50 מכינות קדם צבאיות, דתיות וחילוניות, בעל ערך חשוב למדינת ישראל".

"מחובתה של המשטרה ורשויות האכיפה לברר עד תום את הנושא ולהגיע לחקר האמת. צריך לזכור שאנו נמצאים רק בתחילת ההליך, זה לא נכון, לא הוגן ולא ראוי לחרוץ את דינם של החשודים. הדרך עוד ארוכה. לא צריך לשפוט אותם בכיכר העיר. הגענו להסכמה כדי לקדם את החקירה ושם ראוי שהדברים ילובנו בתוך כתלי היחידה החוקרת".

פרקליטו של המדריך אביב ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, אמר כי "מרשי הוא אדם ערכי מאד, שבא מסביבה ערכית מאד ומתייחס לכל העניין כטרגדיה לאומית. באחת השיחות הוא אפילו לא הבין למה הוא צריך התייעצות משפטית. הוא לא איש שמשבש חקירה, הוא לא שומר על זכות השתיקה ומסייע לחוקרים, לכן סברתי מלכתחילה שהארכת המעצר בהיבט הזה לא נחוצה ואולי אפילו מיותרת. הוא עובד שלוש שנים במכינה, מוערך, ראוי ורציני וסבור כי נהג באחריות מלאה".

בהחלטתו להאריך את מעצרם של כאהן וברדיצ'ב ציין השופט איתי ברסלר-גונן, כי "סבורני כי טוב עשו הצדדים שהגיעו להסכמה שמנעה את הצורך לקיים דיון וזאת מתוך הבנה שכך נכון, שהדברים ייעשו ויבוררו".

פינוי הפצועים מנחל צפית. צילום: הרצל יוסף

בבית החולים סורוקה נותרה באישפוז פצועה אחת מהשיטפון. מבית החולים סורוקה נמסר כי במהלך השבת הועברה הנערה לטיפול נמרץ לב, לצורך ניטור והשגחה. ד"ר ליאור פוקס, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה הוסיף: "מצבה של הפצועה יציב. במהלך השבת היא הועברה ליחידה בעקבות דופק מהיר. מבדיקות שנעשו נצפה נוזל מסביב ללב בעקבות חבלה שקיבלה בחזה. הנער שנפצע שוחרר לביתו לאחר שהיה מאושפז במחלקה לאורתופדיה במצב יציב.