פרק נוסף בסוגיית אירוע אום אל-חיראן. היום (שלישי) הודיעה פרקליטות המדינה כי פרקליט המדינה שי ניצן החליט לסיים את הבדיקה המקיפה הנוגעת לאירוע שהתרחש בעת פינוי הישוב אום אל-חיראן, במהלכו ביצעו שוטרים ירי לעבר תושב המקום, יעקב אבו אל-קיעאן, שנהרג כתוצאה מהירי ואשר במהלכו נדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי ז"ל מפגיעת הרכב בו נהג אבו אל-קיעאן. במסגרת זו נבדקה בעיקר השאלה האם הירי באירוע מעורר חשד סביר לביצוע עבירה פלילית.

שיחזור אירוע הדריסה על ידי שוטרי מח"ש. צילום: חיים הורנשטיין

לאחר עיון בחומרי החקירה וממצאי החקירה של מח"ש החליט פרקליט המדינה לסיים את הבדיקה בקביעה שאין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירוע. בהחלטתו ציין פרקליט המדינה, כי פעולתם של השוטרים, אשר נבעה לכאורה מתחושה של סכנת חיים לסביבתם, תחושה שנבעה מנסיבות האירוע, אינה חורגת ממיתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק.

באשר לשאלה, האם אבו אלקיעאן פגע בשוטרים באמצעות רכבו במכוון, במה שהוגדר תחילה כפיגוע או שהפגיעה אירעה כתוצאה מאיבוד שליטה על ההגה, ציין פרקליט המדינה כי "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות לכאן ולכאן לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר תיחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע תוך שהבהיר כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע היה פיגוע אם לאו".

פרקליט המדינה קבע כי לא ניתן להכריע בשאלה זו במידה גבוהה של ודאות וכי הכרעה בשאלה זו אינו נחוצה להכרעה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מי מהמעורבים. פרקליט המדינה קבע, כי אף אם פגיעת רכבו של אבו אל-קיעאן אירעה שלא בכוונה עקב איבוד שליטה על רכבו, אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים, אשר פעלו בתנאים מבצעיים באותו רגע".

במשטרה ברכו על החלטת הפרקליטות. "ממצאי חקירת מח"ש הולמים באופן מלא את ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע בשטח על ידי המשטרה", נמסר מהמשטרה, "גם במשטרה מצרים על כך שהחקירה בהקשריה המודיעיניים נקטעה באיבה עם פתיחת בדיקת מח"ש, זאת בדומה לתחקירים מבצעיים אחרים הנדרשים לשם הפקת לקחים ולימוד. עתה, משהסתיימה  החקירה, תוכל המשטרה להשלים את תהליכי התיחקור המבצעי לשם לימוד והפקת לקחים כפי שראוי שיתקיימו בסיומו של אירוע מבצעי מורכב".

יעקב אבו אלקיעאן. במטה המאבק זועמים גם על תזמון ההודעה. צילום פרטי

ראאד אבו אלקיעאן, אחיינו של יעקב אבו אלקיעאן ויו"ר ועד המאבק באום אל-חיראן אמר בתגובה להחלטת הפרקליט כי "מדובר בצעד גזעני. פרקליט המדינה הוסיף חטא על חטאי המדינה בנושא אום אל-חיראן והבדואים וכנראה נדבק מתחושות הבטן של השר ארדן ופעל לא נכון. צריך לחקור ולהביא לענישה כל מי שאחראי על הוצאת המבצע לפועל".

"היה פה מסע ירי מאסיבי ללא צורך. ירו ביעקב ולאחר שהוא נפגע ירו בו שוב והשאירו אותו במשך שלושים דקות ללא טיפול. היה פה רצח והם וידאו את הרצח. אנחנו זועמים על ההחלטה הזאת, התזמון של ההודעה לא ראוי, אנחנו בעיצומו של הסכם, וההחלטה של פרקליט המדינה אומרת 'בואו נבטל את ההסכם'. רוצחים אותנו שוב ושוב, השר ארדן צריך להוריד את החליפה. אנחנו נפנה לערכאות משפטיות וננסה להקים ועדת חקירה פרטית".