"מדובר באירוע מצער, שלא היה צריך לקרות. כל הזמן מדברים על רגישות ונחישות ולצערנו מה שקרה ביום שישי בלילה היה בגדר של אלימות ונחישות. אנחנו דורשים שמח"ש תבדוק את השתלשלות האירוע הזה וגם תסיק מסקנות כלפי השוטרים שהיו מעורבים בו".

בדיקה שגרתית התפתחה לאלימות. צילום מסך מתוך סרטון שצילמו השוטרים

כך אמר הבוקר למיינט באר שבע ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי, בהתייחסו לאירוע שהתרחש ביום שישי בערב באחד מרחובות רהט, במהלכו התפתח עימות אלים בין שוטרים לבין שני תושבי העיר, כאשר נהג רכב בו נסעו התבקש לעצור לבדיקה שגרתית.

במהלך הבדיקה התברר, כי תוקף רשיון הנהיגה של הנהג פקע כבר לפני כשנה. נהג הרכב החל בנהיגה פרועה והשוטרים פתחו במרדף אחריו עד אשר הרכב נעצר. אז ירדו שלושת יושבי הרכב לעבר השוטרים ובידם אלות ואבנים, תוך שהם קוראים לתושבים נוספים  להצטרף אליהם.

במהלך האירוע, שתועד בסרטון שהופץ ברשת החברתית, נצפה אחד השוטרים כשהוא סוטר לאחד מנוסעי הרכב שנעצר. או אז יידו עשרות תושבים אבנים לעבר השוטרים. שניים מהשוטרים נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי. מאוחר יותר הם שוחררו מבית החולים.

אחד מיושבי הרכב נעצר בתום מאבק ושימוש טייזר ותושב נוסף נעצר בגין תקיפת השוטרים. שני החשודים בתקיפת השוטרים הובאו אמש לבית משפט השלום בבאר שבע לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם. בית המשפט האריך את מעצרם בארבעה ימים.

בעקבות האירוע יצאו מאות מתושבי רהט והפגינו מול תחנת משטרת רהט.

השוטרים הותקפו באלות ואבנים. צילום: דוברות המשטרה

"אנחנו מגנים מכל וכל את האלימות מכל צד", אמר ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי למיינט באר שבע, "על אחת כמה וכמה מצידו של שוטר שאמון על אכיפת החוק. המשטרה צריכה לחקור את עצמה. הציפייה היא שמח"ש תחקור את האירוע ותבדוק את נסיבותיו".

"האלימות אינה במקומה. זה מקרה מזעזע. לא ניתן לעבור על כך לסדר היום. המשטרה צריכה לעשות בדק בית  לגבי מה שקרה ולהוציא מסקנות. הציפייה היא שאותו שוטר שסטר לתושב שנעצר לא רק שיינקטו נגדו צעדים, אלא גם שלא ישרת בתחנת רהט".

אלקרינאוי ציין כי "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם משטרת רהט. הפעילות של המשטרה בנושא המאבק בסמים ובאמל"ח, כמו גם בנושא הירי בחתונות, ראויה לציון, אך אירוע כזה מעיב על היחסים ביננו לבין המשטרה. לא היה צורך באלימות כלפי תושב שכבר היה  בידיים שלהם".

בקרב בני משפחותיהם של שני העצורים שורר זעם רב על התנהלות המשטרה באותו אירוע. "אלה עבריינים", אמר אחד מבני משפחתו של אחד העצורים, "לא שוטרים. הם קפצו עליו כאילו הוא היה מחבל. סתם הרביצו לו".  קרוב משפחה של נהג הרכב שנעצר טען, כי "מדובר בגזענות ובאלימות שאינה מקובלת עלינו. השוטרים נהגו בו באלימות ללא כל הצדקה".

המשטרה מייחסת לשני החשודים שנעצרו, יוסף אלעוברה ואוסמה אבו סיאם, עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד ברכב, איומים ותקיפה נוספת של שוטר.

"עיון בתיק החקירה", ציין השופט יואב עטר בהחלטתו להאריך את מעצרם של שני החשודים, "מלמד כי על פני הדברים המשיבים נחשדים במעורבות באירוע קשה. יצויין, כי מעבר להודעות ודו"חות השוטרים, תיק החקירה כולל תמונות של ניידת משטרה הכוללת פגיעות רבות של אבנים באותה ניידת. תמונות אלה מהוות בפני עצמן ראייה אובייקטיבית לכך שאכן התרחש במקום אירוע קשה ויש בתמונות אלה בכדי לחזק בצורה ממשית את גרסאות השוטרים המפורטות בדו"חות הפעולה ובהודעות שניגבו מהשוטרים".

מהמשטרה נמסר, כי "אנו רואים בחומרה רבה תקיפת שוטרים בבואם לבצע את עבודתם למען בטחון הציבור. אכיפת החוק תימשך ככל שתידרש למען האזרח הנורמטיבי ושומר החוק".