בכנס האגף לפיתוח חברתי כלכלי של התיישבות הבדואים בנגב, סיכמו השר לפיתוח הכפר, אורי אריאל ואנשי הרשויות את הנעשה עד כה במסגרת תכניות הפיתוח ליישובי הבדואים בנגב. השר התייחס לנושאי החינוך התעסוקה והפיתוח, יו"ר הרשות להתיישבות הבדואים עדכן בקידום וייעול בניית יחידות דיור וראש עיריית רהט התייחס לקשיים הביורוקרטיים בקידום התכניות.

אורי אריאל בכנס. "השפה העברית היא כלי עבור עתיד הילדים". צילום: הרשות לפיתוח התיישבות הבדואים בנגב

בהתייחסו לנושא החינוך במגזר הבדואי הדגיש השר אריאל את הנחלת השפה העברית ואמר: "ילד בדואי שלא יודע עברית לא יגיע לאוניברסיטה ויהיה מוגבל גם במציאת מקומות עבודה. זה כלי עבור הילדים שלנו שהם עתידנו". 

בהתייחסו לנושאי תעסוקה ופיתוח קרא השר לראשי הרשויות בנגב להצטרף למאבק הקמת שדה תעופה בינלאומי שני בנבטים, וזאת לאור החלטת הממשלה המאמצת את עמדת שר הבטחון וצה"ל להקמתו ברמת דוד.

לדבריו, פיתוח התשתיות ויצירת מקומות העבודה הכרוכות בפרוייקט כזה חיוניות לתושבי האזור. בנוסף, אמר השר כי בכוונת משרדו להכפיל את אזור התעשייה מדרום לרהט ובימים אלו מכשירים שטחי תעשיה נוספים סמוך לחורה.

יו"ר הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, התייחס לנושא הדיור ובישר כי כבר במהלך החודשיים הקרובים יחלו עבודות עפר ברהט עבור 10,000 יחידות דיור, כחלק מתכנית הרחבת השכונה, שלדבריו תהיה הגדולה ביותר בארץ.

ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאווי, הדגיש גם הוא את הצורך בהתגייסות כלל הרשויות למען הקמת שדה תעופה בדרום, וביקר את משרדי הממשלה שמערימים עליו קשיים בהליכים הביורוקרטים לקידום הבנייה. "אם אתם לא סומכים עלינו", אמר אלקרינוואי, "קחו אתם משרדי הממשלה את התכניות ובנו בעצמכם".