פרקליטות המדינה הודיעה כי תסתפק בענישה מקלה לדוד מויאל, תושב באר שבע, אחד הנאשמים בביצוע הלינץ' במבקש המקלט האריתריאי הבטום זרהום בחודש אוקטובר 2015 בתחנה המרכזית בבאר שבע. 

הבטום זרהום. הוכה למוות לאחר שנחשד כמחבל.

בשלב הטיעונים לעונש במשפטם של ארבעת הנאשמים בפרשת הלינץ', שנפתח הבוקר (רביעי) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הודיעה באת כוח הפרקליטות, עו"ד טלי פלדמן, כי הן הפרקליטות והן ההגנה הגיעו להסדר טיעון שמקל על עונשו של מויאל לאחר הודאתו של מויאל ולקיחת אחריות על מעשיו באותו אירוע. לדברי עו"ד פלדמן, "סיבה נוספת לקביעה עונשית מקלה היא הנסיבות האישיות של הנאשם, שגם אותן שיקללנו בבואנו לקבוע את רף הענישה וגם מצבו הנפשי בעקבות האירוע".

באת כוח הפרקליטות ציינה גם, כי מעשיו של מויאל הם פחות חמורים מאלה של שאר הנאשמים בתיק ולאור כל זאת מבקשת הפרקליטות להטיל על הנאשם עונש של מספר חודשי עבודות שירות, עונש של מאסר על תנאי ופיצוי סמלי למשפחתו של זרהום.

הלינץ' בתחנה המרכזית, אוקטובר 2015. צילום: חוסני קומבז

סניגוריו של מויאל, עורכי הדין שלום פיניאה ואייל הדר, טענו בדיון, כי מרשם נקלע לסיטואציה מתוך התפרקות נפשית שנובעת מנסיבותיו האישיות. "התנהגותו של מרשנו", ציינו סניגוריו, "כללה אירוע אלים בודד של הטחת ספסל אשר לפחות לפי כתב האישום המתוקן כבר אין מחלוקת שלא פגע במנוח. זה חלקו, בכך הוא מתחיל על פי כתב האישום, ובכך הוא מסתיים".

"ניסינו לומר, שהעונש המרכזי של אדם בסיטואציה כזאת הינה עינוי דין כתוצאה מהתמשכותו של ההליך במשך שנתיים וחצי, כאשר מעליו מרחפת חרב בהרשעה בעבירה, שהעונש המירבי עליה הוא 20 שנות מאסר, סיטואציה שהביאה גם על פי התסקיר להתדרדרות במצבו הנפשי ולהכבדה נוספת על מצבו הפיזי הרעוע מלכתחילה".

הנאשם עצמו אמר בדיון, כי "אין יום שאני לא חושב על זה וחווה את זה. אני מביע חרטה עמוקה וצער עמוק למשפחת המנוח ואני כואב את הכאב שלו".

השופט אהרון משניות החליט, כי גזר הדין יינתן ביום רביעי הבא (04.07).

לפני כשנה זיכה בית הדין המשמעתי של שב"ס את חנניה שבת, שזרק ספסל על זרהום. השופט קבע כי הסוהר חשב כי זרהום אכן היה מחבל, והפעולה שהוא נקט, בנסיבות האירוע, לא חרגה מגדר תגובה סבירה, ראויה ואף נחוצה לשם הדיפת הסכנה, הרחקתה והשליטה בה.