בפתיחת החופש הגדול פירסמה עמותת "אור ירוק" את הנתון המדאיג הבא: באר שבע נמצאת כיום במקום השישי בישראל בהיפגעות ילדים עד גיל בתאונות דרכים בחודשי הקיץ.

בקיץ הקודם נפגעו 20 ילדים בתאונות דרכים בבאר שבע. צילום ארכיון: יוסי דוס סנטוס

הניתוח של העמותה התבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המצביעים כי 84 ילדים נפגעו בעיר במהלך חודשי החופש הגדול (יוני-אוגוסט) בחמש השנים האחרונות (2013-2017). זהו ממוצע של כ-17 ילדים בכל חופש גדול. בחודשי החופש הגדול הקודם (יוני-אוגוסט 2017) נפגעו בבאר שבע 20 ילדים בתאונות דרכים, ילד אחד מהם נפצע באורח קשה.

הניתוח כלל רק ערים בהן יש מעל 50 אלף תושבים (בבאר שבע כ-200 אלף תושבים) בתקופת חודשי הקיץ והחופש הגדול יוני יולי ואוגוסט. נתוני הבדיקה מתייחסים לילדים בטווח הגילאים 0-14. הבדיקה נערכה על פי ממוצע של חמש שנים וכללה את נתוני ההיפגעות הילדים בחודשי הקיץ באופן כללי וגם בממוצע בכל חודש וביחס למספר הילדים המתגוררים בכל עיר.

באר שבע במקום השישי. נתונים: "אור ירוק"

"החופש הגדול הוא תקופה שבה מספר הילדים הנפגעים בתאונות דרכים הוא הרב ביותר בשנה מאחר והילדים לא נמצאים במסגרת שתגונן עליהם ומבלים שעות רבות מחוץ לבית, בחלק מהמקרים ללא השגחת מבוגר, ולכן הסיכון שלהם להיות מעורבים בתאונת דרכים הולך וגובר", אומר ארז קיטה מנכ"ל עמותת "אור ירוק".

"כדי שכל הילדים יעברו את החופשה בשלום במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייבים לרתום את הרשויות המקומיות להתקנת פסי האטה שירסנו את מהירות נסיעת כלי הרכב במקומות שבהם יש ריכוז גבוה של ילדים, כמו פארקים וגנים ציבוריים. במקביל חייבים להגביר את ההסברה בקרב הנהגים לסכנות שהכביש מציב בפניהם בעיקר בתקופת החופש תקופה המרובה בנסיעות משפחתיות בעייפות ובכבישים אדומים".