האגודה לזכויות האזרח, יחד עם פורום דו-קיום בנגב, הגישו בשבוע שעבר ערעור לבית המשפט הגליון נגד סגירת מועדון 'מולתקא-מפגש' השוכן במקלט עירוני בשכונה ד' בבאר שבע. בית המשפט העליון אישור צו ביניים הדוחה את פינוי המקלט עד להכרעה בערעור.

פעילות של הפורום לדו-קיום במקלט בשכונה ד'. צו ביניים לפינוי. צילום: הפורום לדו-קיום

כזכור, בחודש מאי בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את עתירת פורום דו-קיום נגד החלטת העירייה לפנות את המקלט שהוקצה להם. "לצערנו", כתבו העותרים, "אנו מאמינים כי הוא (בית המשפט המחוזי, י.ל) לא התייחס כלל לטיעונים שהעלינו. אנחנו מקווים מאוד שבית המשפט העליון, יבין שקיום משותף, ערבי-יהודי בנגב, הוא נושא פוליטי מטבעו, והוא עיסוק בשאלות עמוקות, קשות ומעוררות מחלוקת".

פורום דו-קיום, באמצעות האגודה לזכויות האזרח, העלו את סוגיית חופש הביטוי, בעוד שופט בית המשפט המחוזי, אליהו ביטן, קבע שמדובר בסוגיה חוזית. השופט ביתן קבע, כי פורום דו-קיום הפר את ההסכם עם העירייה וציין כי החלטת העירייה לבטל את ההסכם היא חוקית, עניינית ומוצדקת.

העירייה טענה, כי המקלט העירוני הוקצה לצורך פעילות חברתית קהילתית, ולא פוליטית, דוגמת הדיון שהתקיים על התעשייה הצבאית הישראלית ומעורבותה בעוולות מסביב לעולם. העותרים, קרי פורום דו-קיום והאגודה לזכויות האזרח, מקווים שבית המשפט יקבל את עמדתם וימשיכו לפעול במקלט העירוני.

בעתירה שהוגשה לבית המשפט העליון נאמר בין היתר:"בניית חברה משותפת מחייבת דיאלוג כן בשאלות אידיאולוגיות ופוליטיות קשות, המכבד את המשתתפים בו כאזרחים שווים תוך הכרה בנרטיב המשותף לרוב הערבים בישראל".