בחופש הגדול, כשיש הרבה זמן להעביר והיום ארוך, ישנם בני נוער רבים שרוכבים על אופניים ברחבי העיר. אך כמו שמתברר מתצפית חדשה שביצעו מתנדבי עמותת "אור ירוק", הקמפיין שמובילה הדוגמנית והמגישה שלומית מלכה לא ממש חלחל לשטח ורוב הרוכבים לא מכירים את חוקי התנועה ומסכנים את עצמם ואת סביבתם.

רוב הרוכבים לא חבשו קסדה ונסעו על מדרכות. צילום ארכיון: עידו ארז

המתנדבים ערכו את התצפיות ב- 125 רשויות ברחבי הארץ וצפו במהלכן כ- 3,600 רוכבים. בין הפרמטרים שנבדקו: חבישת קסדה, רכיבה על המדרכה בניגוד לחוק, ציות לרמזורים ולתמרורים, התעסקות בנייד בזמן הרכיבה והאם ישנם שבילים המיועדים לרכיבת אופניים. בין המקומות בהם נעשתה התצפית גם באר שבע, להבים, מיתר ועומר.

תוצאות התצפית בבאר שבע היו חד משמעיות, רוב הרוכבים לא חבשו קסדה ונסעו על המדרכות, בכך סיכנו את עצמם ואת הולכי הרגל:

  • 77% מהרוכבים לא חבשו קסדה
  • 63% מהרוכבים רכבו על המדרכה
  • 11% לא צייתו לרמזורים ולתמרורים
  • 16% מהרוכבים התעסקו בטלפון הנייד ברכיבה

בלהבים 33% מהרוכבים לא חבשו קסדה ו-43% מהרוכבים רכבו על המדרכה, במיתר 44% לא חבשו קסדה ורכבו על מדרכה. בעומר התוצאות היו טובות מעט יותר כש-21% לא חבשו קסדה אבל 79% רכבו על המדרכה.

עוד עלה כי ברוב הרשויות יש מחסור חמור בשבילי אופניים עירוניים. ב-78% מן התצפיות בבאר שבע לא נראו שבילי אופניים ובעומר לא נראו שבילי אופניים בכלל.

לפני כשבוע נפצע בשדרות רגר בבאר שבע רוכב אופניים חשמליים, לאחר שנפגע מרכב חולף. הרוכב נפצע באורח בינוני ופונה לקבלת טיפול בסורוקה.