צעירה בדואית, תושבת הנגב, המרצה עונש מאסר בן 11 שנים, שנגזר עליה לפני ארבע שנים בעקבות הרשעתה במסגרת הסדר טיעון, ברצח בעלה, לו היא נישאה בכפייה לאחר לחצים מצד הוריה, ערתה לבג"צ כדי שתוכר כקורבן סחר בבני אדם. עוד היא מבקשת שיתאפשר לה לשהות במקלט לשיקום נשים קורבנות סחר באדם בעת יציאותיה לחופשות מהכלא.

מסכת חיים קשה. צילום אילוסטרציה: חיים הורנשטיין. למצולמת אין קשר לכתבה

באמצעות באת כוחה, עו"ד רוני אלוני־סדובניק, מגוללת הצעירה הבדואית את מסכת חייה הקשים, כאשר היא חיה, לדבריה, כל ילדותה בתנאי שבי, הוכתה קשות באופן יומיומי, ובהגיעה לכיתה ז' היא אולצה להפסיק ללמוד ולהתחיל לעבוד מבלי שזכתה לכל תשלום עבור עבודתה.

בגיל 16 אביה מכר אותה תמורת 5,000 דינר לגבר מבוגר ממנה בניגוד לרצונה, ולאחר שניסתה לשים קץ לחייה, היא הוחזרה לבעלות אביה והפכה קורבן לאלימות פיזית יומיומית ולאיומים על חייה.

זמן קצר לאחר מכן אביה מכר אותה בפעם השנייה, שוב נגד רצונה, לגבר המבוגר ממנה ב־30 שנה, אסיר משוחרר, נשוי ואב לילדים. כבר בלילה הראשון שלאחר הנישואים הכפויים התעלל האיש בצעירה ואנס אותה, ובליבה גמלה ההחלטה להרוג אותו. הצעירה ניצלה את ההזדמנות ודקרה אותו למוות תוך שהיא צועקת לעברו, "לא רוצה אותך, תמות", והסגירה עצמה למשטרה.

במסגרת הסדר טיעון הורשעה הצעירה לפני ארבע שנים על ידי בית המשפט המחוזי בבאר שבע ברצח בכוונה תחילה ונדונה ל־11 שנות מאסר בפועל.

בעתירה נטען כי הצעירה הורשעה מבלי שבית המשפט שמע את עדותה במסגרת עסקת טיעון שנרקמה בין הפרקליטות והסניגוריה הציבורית. עוד נטען בעתירה כי נסיבות היותה של הצעירה קורבן סחר בבני אדם, שנכלאה כל ימי חייה, כלל לא נלקחו בחשבון בידי הגורמים המשפטיים של המדינה.

מהעתירה גם עולה כי הצעירה הגישה לפני כשנה בקשת חנינה לנשיא המדינה, אך הפרקליטות לא המליצה על חנינה בנימוק כי נסיבות חייה הקשים של הצעירה כבר נלקחו בחשבון בגזר הדין. בקשת החנינה נדחתה, ולפני כעשרה חודשים הוגשה לנשיא המדינה בקשה חוזרת למתן חנינה, שנבחנת בימים אלה במחלקת החנינות במשרד המשפטים והיא תועבר במהלך החודש הקרוב בפני נשיא המדינה לקבלת החלטה.

עו"ד רוני אלוני-סדובניק. "כל בקשתה היא שהמדינה תשיב מדוע היא לא תוכר כקורבן סחר בבני אדם". צילום פרטי

בתשובה לעתירה שהועברה לבג"צ לפני ימים אחדים, טוענת המדינה כי לפני כשלושה שבועות, לאחר התייעצות עם הגורמים הרלוונטיים, מצאה הממונה על המאבק בסחר בבני אדם במשטרת ישראל, שהיא הגורם המוסמך והמכריע בבקשות מסוג זה, כי "לא מתקיימים בעניינה של העותרת התנאים הנדרשים לשם הכרה בה כקורבן סחר בבני אדם. נימוקים העומדים בבסיס ההחלטה יוגשו לבית המשפט בהקדם".

"אין ספק", טוענת פרקליטות המדינה, "כי נסיבות חייה של העותרת הובילו אותה למצב של פגיעות נפשית ופיזית ומסכת חייה קשה ביותר. יתכן שיש בכך גם עבירות פליליות שבוצעו נגדה, אולם אין הן עונות להגדרה של עבירות סחר בבני אדם".

באשר לבקשה להליך השיקום במקלט לקורבנות סחר בבני אדם, טוענת הפרקליטות כי כל עוד הצעירה מרצה עונש מאסר, היא לא תוכל לקחת חלק בהליך השיקום המתקיים באותו מקלט.

"אם המדינה", טוענת עו"ד אלוני־סדובניק, "היתה מעניקה לצעירה את ההגדרה הנכונה המשפטית כ'קורבן סחר בבני אדם', אין ספק שההריגה שנאלצה להרוג היתה מוכרת כהגנה עצמית של אדם שמנסה לגונן על עצמו מפני אונס נוסף וכנגד הפיכתה לחפץ שמוכרים וקונים".

"את הנעשה אין להשיב ואין העותרת מבקשת לערער על הגשת כתב האישום נגדה או כנגד הרשעתה. במסגרת זו, כל בקשתה שהמדינה תשיב מדוע היא לא תוכר כקורבן סחר בבני אדם".

הדיון בעתירה נקבע לחודש ינואר הקרוב, קרי לעוד כחצי שנה.