כ-100 בעלי עסקים מתחום המסעדנות באזור באר שבע והדרום, הגיעו בשבוע שעבר ל"מפגש חירום" שהתקיים במועדון 'הפורום', כחלק ממאבק שמובילה עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" נגד מדיניות המיסוי של הממשלה ומשרד האוצר.

מפגש בעלי המסעדות בבאר שבע. מתאגדים על מנת להתחזק. צילום: מישל אמזלג

אלון אלבז, יו"ר רשת המסעדות 'קמפאי', לה מסעדות רבות באזור הדרום וברחבי הארץ המעסיקה מאות עובדים, אמר כי היוזמה להביא את המחאה דרומה באה בעקבות הרצון להתאגד על מנת להתחזק מול מקבלי ההחלטות: "לא נהיה יותר קורבנות", אמר אלבז, והוסיף: "מהיום אנחנו מסעדנים חזקים ביחד".

בית הדין הארצי לעבודה פסק השנה פסיקה שנויה במחלוקת, המכונה "חוק הטיפים". לפי הפסיקה, החל מ-1 בינואר 2019, הטיפים, שעד כה היו נחלתם של המלצרים, יחוייבו במס, שמשמעותו קיצוץ עצום במשכורתם.

מתנגדים למס על טיפים. צילום: מישל אמזלג

על ההשלכות של "חוק הטיפים" אמר עו"ד גרוס, שותף מייסד במשרד עו"ד דורון טיקוצקי קנטור ועמית גרוס: "בדרום ממוצע הטיפים הוא רק 40-50 שקלים לשעה. המסעדות בענף לא יכולות לשלם סכומים כאלה, מה שיוביל לכך ששכר העובדים יהיה קרוב למינימום, וצעירים, סטודנטים וחיילים, שהם המועסקים העיקריים במסעדות, לא ירצו לעבוד בתחום".

"פסק הדין ישפיע על הדרום ברמות הכי קיצוניות, אפילו יותר מאשר על אזור המרכז. זהו גזר דין מוות על ענף המסעדנות בישראל", סיכם עו"ד גרוס.

המסעדנים פועלים במישור המשפטי ושוקלים לעתור לבג"ץ על חלק מרכיבי פסק הדין, ומפגשים וכנסים נוספים ברחבי הארץ כדי שהנושא לא ירד מסדר היום הציבורי.