"אנחנו פשוט נחנקים". תושבים מדווחים בשבועות האחרונים על ריחות חריפים שמתפשטים באוויר כתוצאה ככל הנראה משריפות מחוץ לעיר, ההערכה כי מוקד השריפות מגיע מהפזורה.

מקור הריח הוא ככל הנראה משריפת פסולת מחוץ לעיר. צילום ארכיון: הרצל יוסף

תושבים המתגוררים בשכונות נווה זאת ונווה נוי, כמו כן בעלי עסקים באזור התעשייה 'עמק שרה' התלוננו למוקד העירוני בשל הריחות הבלתי נסבלים. "אנחנו סובלים מהריחות מזה כמה שבועות, זה ממש ריח של שריפת פגרים או צמיגים, זה עושה בחילות ופוגע בבריאות התושבים פה" מספר אילנה ביטון תושבת נווה זאב.

יוחאי פרץ גם הוא תושב נווה זאב אומר: "בריאות הציבור מופקרת בחודש האחרון. עשרות דיווחים על ריחות לא נעימים וחריפים מגיעים למוקד העירוני, אך הפונים לא מקבלים מענה והעירייה מגלגלת את הפונים למשרד להגנת הסביבה". לדעת פרץ "נדרשת כאן נקיטת אחריות חד משמעית מצד עיריית באר שבע כנגד מקורות הזיהום והמפגעים. בריאות הציבור ואיכות הסביבה היא לא נושא לבחירות".

בעלי עסקים ועובדים ב 'עמק שרה' מכירים את הסוגיה ולדבריהם מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה מידי שבועות. "אנחנו פשוט נחנקים" אומר בעל עסק באזור, "חייבת להיות אכיפה רצינית כי ככה אי אפשר לתפקד בעבודה, אל תשכח שישנם עובדים שהם אלרגים וזה משפיע עליהם מאוד".

בעמודי הפייסבוק המקומיים תושבים רבים התלוננו על הריחות החזקים שמגיעים לעיר מידי לילה: "מישהו יודע מה קורה בנוגע לריח החונק הזה של פלסטיק שרוף שמריחים כל לילה? מהיכן המקור והאם העניין בטיפול? זה בלתי נסבל ולדעתי לא בריא ומזהם אויר", כתב תושב העיר.

תושבת נוספת התלוננה אף היא: "מישהו יודע מה זה הריחות האלה בלילות? אולי הילדים שלנו נושמים משהו לא בריא..? למה אנחנו שותקים..? מה מעניין הבחירות, כשאי אפשר לפתוח חלון בעיר הזאת!" ואחרת כתבה: "בשעה 02:40 בלילה התעוררתי מריח חריף של שרוף, אבל משהו דוחה, שלאחרונה חוזר על עצמו כמעט בכל לילה ובגלל הריח אני מתעוררת ונאלצת לסגור חלונות ולהפעיל מזגן".

טענות רבות של התושבים הופנו כלפי המפעלים באזור התעשייה נאות חובב. אולם ממועצת נאות חובב נמסר כי "אירועי העשן והצחנה מהימים האחרונים אינם קשורים לנאות חובב. תחנות הניטור במועצה ובמפעלים מצביעות על אויר נקי לחלוטין".

יש לציין, כי בימים האחרונים פועלת העירייה יחד עם המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל לאיתור מקורות הריחות.

בהודעה שהוציאה העירייה היום (רביעי) נאמר כי "ככל הנראה מדובר בשריפה של פסולת בסמוך לעיר. גורמי המקצוע מהמשרד להגנת הסביבה בשיתוף הגורמים המקצועיים בעיריית באר שבע פועלים לאלתר לטיפול בסוגיה זו. בנוסף, הוגשה אתמול תלונה למשטרת ישראל לאכיפה פלילית של העבריינים".