צילום: הרצל יוסף

מאות גברים, נשים וטף נהרו בערב שלישי האחרון לרחבת בית הכנסת 'חסד לאברהם' ברחוב בר ניסן בשכונת נווה זאב בבאר שבע כדי להשתתף בטקס עתיק יומין של מצוות "פטר חמור". הייתה זו חגיגה גדולה עבור הציבור המסורתי־דתי שנטל בו חלק, ורבים הגדירו את המעמד כ"אירוע היסטורי שלא היה בעיר באר שבע".

מהי מצוות "פטר חמור"? מקור המצווה מופיע בפסוק בספר שמות: "כל פטר חמור תפדה בשה, ואם לא תפדה וערפתו". המצווה קובעת שיש לפדות את הוולד הבכור של האתון (נקבה של החמור) שנקרא עַיִר, ולהמיר אותו בשֶה (טלה). למעשה, מדובר בטקס שמזכיר את טקס פדיון הבן הבכור.

קיום מצוות פטר חמור, כך על פי הרבנים, נעשה לקראת פסח, כדי שיזכרו בני ישראל על הנס שעשה להם אלוהים ביציאת מצרים בעת שהרג את בכוריהם של המצרים.

הטקס בערב שלישי החל בתפילת מנחה ובדברי תורה במעמד רבנים ידועים כמו הרב הראשי של העיר, יהודה דרעי, רב שכונת נווה זאב, שלמה אמסאלם, הרב יוסף חיים בצרי והרב בנימין חותה. הטקס החל כאשר עיר הוכנס לרחבה כשהוא עוטה בדים צבעוניים שנתפרו במיוחד למידותיו, עטור בזרי פרחים מסביב לצווארו. אחרי הכנסתו שחטו את השה (טלה) כחלק מטקס הפדיון.

"מוריי ורבותיי, זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו", פתח ואמר הרב דרעי. "השמחה האמיתית זה לשמוח במצוות השם. זכינו היום לקיים כמה מצוות. עיקרה של המצווה הזו היא זכר והודיה לנס הגדול שעשה הקדוש ברוך הוא במכת בכורות. היום קיימנו מצווה שכל כולה שבח והודיה לקדוש ברוך הוא, שעשה ניסים עמנו, והניסים שיעשה עימנו בזמן הזה במהרה בימינו, אמן ואמן".

האירוע היה מעין הפנינג גדול, כאשר בכניסה לרחבה היו דוכנים למכירת תשמישי קדושה, מצות לחג הפסח, ומאכלים קלים ושתייה. עומס רב היה מסביב לרחובות בו התקיים הטקס. מאות כלי רכב חנו בחניונים פרטיים ואפילו על מדרכות.

תלמידי ישיבות, אברכים ומתפללי בתי כנסת סמוכים שהגיעו בהמוניהם תיעדו את הטקס באמצעות הטלפונים הניידים, כדי שתהיה להם מזכרת והם יוכלו להראות לבני המשפחה שהם נטלו חלק במעמד ההיסטורי שהתרחש בבירת הנגב.

הרבנים שהגיעו לכבד את האירוע ולהשתתף בו הסבירו שגם בחמור יש סוג של קדושה, אבל אי אפשר להקריב אותו על המזבח מכיוון שהוא טמא, ולכן פודים אותו, ואז הקדושה פוקעת ומותר להשתמש בו לצרכי היום-יום, כמו נשיאת מיטלטלין.

ומדוע דווקא נבחר החמור? אחד ההסברים שקיבלנו הוא שהוא נבחר מפני הכרת הטוב שיש לעם ישראל לבעל החיים הזה, כאשר השתתף ביציאת מצרים ונשא את הכסף, הזהב והאוצרות האחרים של בני ישראל בדרכם לארץ כנען.

דיירים שצפו באירוע לא הבינו על מה המהומה, והיו כאלה שמתחו ביקורת על הטקס אותו הגדירו "פרימיטיבי".

אחד הדיירים שצפה בעיניים נדהמות בעיר שעוטר בבדים צבעוניים נראה משועשע מהמראה הלא שגרתי, אבל גם לא היסס לשלוח עקיצה: "ראש העירייה משקיע מאמצים למתג את באר שבע כעיר היי־טק ומיזמים בינלאומיים, ואלה מחזירים אותנו לתקופה של טקסי חמורים".