בתחילת חודש דצמבר 2013 התקבל תיקון לחוק גיל הנישואין שמשמעותו המעשית היא שאין להתיר נישואי קטינים שטרם מלאו להם 18 שנים. ואולם, מבקשה שהוגשה באחרונה לבית המשפט לענייני משפחה בבאר־שבע עולה שברבנות הראשית לא ידעו על אותו תיקון.

חתן וכלה. צילום אילוסטרציה: שאטר סטוק

צעירה בת 17, תלמידת מדרשה תורנית המתגוררת באחד היישובים בנגב, ובן זוגה בן ה־21 קיבלו באחרונה את אישור רשם הנישואין להינשא. בהסתמך על אישור הרבנות קבע הזוג הצעיר מועד לחתונתם והחל עם הוריהם בהכנות לאירוע המשמח.

הכל טוב ויפה, אלא שימים אחדים לאחר מכן הבינו ברבנות שעל פי התיקון לחוק הם שגו בהחלטתם להתיר לבני הזוג להינשא, ושבפועל הם הטעו את הזוג. בעקבות כך התבשרו בני הזוג שאין לערוך חופה בטרם הכלה הצעירה תחגוג את יום הולדתה ה־18.

בני הזוג והוריהם מיהרו לבית המשפט לענייני משפחה בבאר־שבע וביקשו ממנו להתיר את הנישואים, למרות התיקון בחוק. בבקשתם הם טענו שדחיית החתונה תגרום לעוגמת נפש לזוג, ובעיקר לכלה הקטינה, שכן מועד החתונה כבר נקבע, האורחים הוזמנו ונבחר אולם שמחות. עוד טענו בני הזוג והוריהם כי דחיית החתונה תסב לבני הזוג נזקים כספיים על לא עוול בכפם.

המדינה מצידה התנגדה לבקשת בני הזוג וטענה שאין להיעתר לבקשה מאחר שאין נסיבות חריגות המצדיקות מתן היתר לנישואי הזוג.

למרות זאת קיבל שופט בית המשפט לענייני משפחה בבאר־שבע, אלון גביזון, את טענות בני הזוג, והתיר את נישואיהם, לא לפני שקבע בפסק הדין כי "התרשמתי מזוג אוהב אשר מבין את משמעות החלטתם להינשא. התרשמתי גם מבגרותה של הקטינה. כן התרשמתי לחיוב מהורי הזוג ומהמעטפת המשפחתית התומכת לה יזכה הזוג לאחר נישואיהם".

בשולי פסק הדין ציין השופט כי "טוב תעשה הרבנות הראשית כי תעדכן את שלוחותיה במועצות הרבנות בארץ בדבר התיקון בחוק גיל הנישואין למניעת הישנות הטעות, שכן מדובר בחוק שתוקן לפני מספר שנים".