טליתות מתקופת בית המקדש? רבים ודאי ירימו גבה, אבל כן, חברת משכן התכלת המייצרת טליתות ותפילין באזור התעשייה עמק שרה בבאר-שבע, הכריזה על טלית בעיצוב חדש.

הטלית עם הפסים בכחול כהה. כמו בימי בית המקדש. צילום: משכן התכלת

הדגם הנקרא 'בלוייר', כחול ביידיש, נוצר במטרה להידמות ככל הניתן לדגם הטלית המקורי מימי בית המקדש. זו הפעם הראשונה שהחברה מוסיפה דגם נוסף במחלקת הטליתות מזה מספר שנים.

כידוע, ישנו מגוון גדול של טליתות לכל עדה וזרם ביהדות, החל מטליתות עם פסים שחורים, לבנים, עבים יותר או פחות. הדגם 'בלוייר' שונה משאר הדגמים ומציג לראשונה טלית לבנה עם פסים בצבע כחול כהה המחליפים את הפסים השחורים המוכרים.

הטלית נוצרה על ידי משכן התכלת, החברה הגדולה בעולם לייצור טליתות ותפילין, מתוך רצון ליצור טלית דומה ככל האפשר לטלית המקורית בבית המקדש, שצבעה היה כחול כהה.

הטלית 'בלוייר' יצאה לשוק רק לאחרונה אך כבר דיווחו במשכן התכלת כי הדרישה אליה הולכת וגוברת. מנכ"ל חברת 'משכן התכלת', שלמה אברהמי מסביר: "בעבר היו מכינים טליתות בצורה ידנית ומשתמשים בצבעים שנמצאו בטבע. בתקופת בית המקדש החלו היהודים ללכת עם בגד לבן ועליו פסים בצבע כחול כהה שנועדו להוסיף חן ויופי לטלית. עם השנים הקהילות השונות בתפוצות הפכו את הפסים לשחורים וכך קיבלנו את הטלית המוכרת לנו כיום".