לקראת ההילולה המסורתית לזכרו של רבי ישראל אבוחצירא (הבאבא סאלי) המתקיימת בנתיבות הערב (חמישי) וגם במוצאי שבת, נמסר מהמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל כי בימים אלה הולכות ונשלמות עבודות התכנון לקראת ההקמה של מרכז המבקרים והמורשת להנצחת זכרו של הבאבא סאלי בנתיבות, מרכז שלו הוקצו 8 מיליון שקלים.

מתחם קבר הבאבא סאלי בנתיבות. מושך מידי שנה רבע מיליון מבקרים. צילום: חיים הורנשטיין

העבודות לקראת ההקמה של מרכז המבקרים הן פועל יוצא של החלטת ממשלת ישראל שהתקבלה בינואר אשתקד. ההחלטה מספר 2311 הקובעת כי הקמת מרכז המבקרים נועדה "לחשוף ולהנציח את מורשת רבי ישראל אבוחצירא בפני משפחות, קהל מוסדי, בני נוער וסטודנטים.. להציג במרכז המבקרים מיצגים מתקדמים לחשיפת חייו של רבי ישראל אבוחצירא, שושלת הרב, תולדותיו, מעשיו, כתביו וסיפוריו האישיים - כחלק מחוויה לימודית תודעתית, כולל מסרים חינוכיים, ולשרת בבסיסו את קהלי היעד של האוכלוסיות הצורכות אותו".

עוד נכתב בהחלטת הממשלה כי מטרה נוספת של ההשקעה במרכז המבקרים היא "לעודד תיירות נכנסת (מקומית וארצית) ותיירות מחו"ל באמצעות מרכז המבקרים והמורשת ולסייע במיתוג הנגב ושינוי תדמית הנגב ומוציבו כאזור אטרקטיבי ומוביל".

לצורך הקמת מרכז המבקרים והפעילויות המתוכננות בו הקצה המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל סכום של 700 אלף שקלים בכל אחת מהשנים מ 2017 ועד 2019 ועוד 500 אלף שקלים בכל אחת משלוש השנים הללו לטובת מיתוג מתחם הקבר, פרסומי אירועים, פסטיבלים וקמפיינים.

גם המשרד לענייני דתות הקצה במסגרת אותה החלטת ממשלה סכומים זהים בשלוש השנים הללו מ 2017 ועד 2019. כספים אלו יועברו באמצעות המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל לרשות לפיתוח הנגב אשר תפעילם באמצעותם את המיזם כולו.

מנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב, משה מור-יוסף, אמר כי "החלטת הממשלה והעבודות שכבר החלו בנושא משקפות את השאיפה לשדרג את מתחם הקבר של הבאבא סאלי שמושך אליו מאות אלפי מבקרים ולאפשר להם חוויה תרבותית איכותית שלא מביישת את מיטב מרכזי המבקרים בארץ ובעולם".