טקס בת מצווה חגיגי ומיוחד מסוגו התקיים בסוף השבוע שעבר בקהילת 'מגן אברהם', הקהילה המסורתית בעומר. חמש בנות בעלות מוגבלות שכלית, תלמידות בית הספר 'שחר' בבאר שבע, עלו לתורה במסגרת תוכנית בר ובת מצווה לילד המיוחד של התנועה המסורתית בישראל.

טקס מיוחד במינו. צילום: דביר נחשון

"חמש הבנות", סיפרה רבת קהילת 'מגן אברהם', דקלה דרוקמן־שרצר, "עברו בחודשים האחרונים תהליך ארוך של למידה והתכוננות לקראת הטקס, בתוכנית ייחודית שיוצרת התאמה של דרך הלימוד לכל אחד מהמשתתפים בה באופן אישי. הבנות חיברו ברכות אישיות ולמדו לשיר חלק מהתפילה בליווי שפת סימנים".

קהילת 'מגן אברהם' מאמצת את בית הספר 'שחר' מזה עשר שנים, ובכל שנה בני ובנות המצווה של בית הספר עולים לתורה בבית הכנסת של הקהילה.

בתוך כך התקיים בשבוע שעבר בקהילת 'מגן אברהם' בעומר הפנינג שבועות לילדים ולמשפחותיהם, במסגרתו נערכה סדנה לילדים בכיתות א'־ז' עם סופרת סת"ם, הרבה חנה קלבנסקי. במהלך הסדנה התנסו הילדים בכתיבה עם קולמוס ודיו על גבי קלף.

לרבה קלבנסקי יש קשר אמיץ עם הקהילה בעומר לאחר שכתבה ספר תורה שנתרם על ידי משפחת חכמון מעומר לזכרו של אבי המשפחה, פדהצור חכמון ולרפואת האם רחל, שהספיקה לכתוב את האותיות האחרונות בספר, שבוע וחצי בטרם הלכה לעולמה.

בעקבות התרומה, הפך בית הכנסת של קהילת 'מגן אברהם' בעומר לבית הכנסת היחיד בכל הארץ שמחזיק ברשותו ספר תורה שנכתב בידי אשה.