תוצאות המירוץ לראשות המועצה המקומית ירוחם שהכתירו לראשונה אשה שתעמוד בראש המועצה, אולי הפתיעו פוליטיקאים ופרשנים פוליטיים מחוץ ליישוב, אולם לא את תושבי ירוחם שפשוט התאהבו בטל אוחנה.

טל אוחנה. "המעמד הזה היה עבורי מאוד מרגש". צילום: הרצל יוסף

השבוע נפגשנו עם אשת הציבור הצעירה שמשכה הרבה כותרות ועשתה היסטוריה. צעדנו עמה לאורך הרחוב הראשי של היישוב, ולא היה מטר מרובע ברחוב בורנשטיין שתושבים לא עצרו אותה, חיבקו, נישקו, איחלו לה בהצלחה, וגם ביקשו בנימוס שתפתור להם בעיות בירוקרטיות כאלה ואחרות.

אוחנה (34) מצידה נהנית מהמעמד, נראה כי היא פורחת בתפקידה החדש, ולא לוקחת כמובן מאליו את החיבוק הגדול שהיא מקבלת מהתושבים, אם תשאלו אותה, "ירוחם היא משפחה אחת גדולה". לא לחינם התושבים מרגישים בנוח לפנות אליה בכל בקשה, אוחנה לא שומרת איתם על דיסטנס, מדי יום שישי היא נפגשת עמם ליד הסופר המקומי על פופקורן ו"שערות סבתא" - חברמניות היא מילת המפתח.

כשאני שואל את אוחנה איזה מסר רצו להעביר התושבים בבחירתה כראש מועצה, היא מונה שני מסרים עיקריים: "בהיותי צעירה, דור רביעי לעולים חדשים שהגיעו לכאן בראשית שנות השישים, אני מבטאה שינוי במגמה של עשרות שנים לפיה בני המקום עזבו את ירוחם. הצעירים שהיתה להם היכולת, עזבו את ירוחם בהזדמנות הראשונה שניתנה להם".

"היבחרי היום היא אולי ביטוי אחד לזה שהמגמה הזו התהפכה. צעירים בני המקום רואים בירוחם בית כי הם רואים בה מקום טוב לגדול בו ולהקים בו משפחה, אני גאה בזה. אמשיך לעשות ככל שביכולתי כדי להשאיר את בני המקום בבית ולשלב אותם בעמדות הנהגה והובלה".

המסר השני שרצו להעביר התושבים לדעת אוחנה, זה בהקשר המגדרי. "אני חושבת שהעובדה שבירוחם התמודדו זו מול זו שתי נשים מסמלת פתיחות, ואולי קצת בניגוד לעמדה המסורתית שמיוחסת לנו ויש לה גם אחיזה במציאות, ירוחם נמצאת במקום אחר. יש בה דינמיקה שמאפשרת לכל אדם באשר הוא, לממש את עצמו, להגשים את עצמו, לחלום חלומות גדולים".

כוח נשי
אין ספק כי אנחנו חיים בעולם שרווי בדימויים וסטיגמות, אז מה הפלא שבחירה של אשה לראשות מועצת ירוחם מתקבלת בהרמות גבה. לשיטתה של טל אוחנה, זהו חלק מתהליך שמתרחש בישובים נוספים, ולאו דווקא משקף את הלך הרוח בירוחם בלבד. "בל נשכח שעד שנת 2018 היו שש נשים שעמדו בראש ראשות עירייה או מועצה אזורית. כרגע יש לנו 11 נשים ויכול להיות שבסוף הסיבוב השני המספר רק יגדל, אז כבר הכפלנו את כוחנו בזירה".

טל אוחנה. "נשים מביאות איתן הרבה מאוד יתרונות לתוך השדה המוניציפלי". צילום: הרצל יוסף

אוחנה רואה בדריסת הרגל של נשים בזירה הפוליטית יתרונות רבים. "אני חושבת שנשים מביאות איתן הרבה מאוד יתרונות לתוך השדה המוניציפלי. בסופו של דבר, נשים צורכות את השירותים העירוניים שמעניקה רשות מקומית הרבה יותר מגברים. כטבען, הן יותר מעורבות במערכת החינוך, הן יותר צורכות תרבות ופנאי וגם את מערכת החינוך הבלתי פורמלית, ולכן יש להן יכולת לעצב את אורח החיים שיטיב עם התושבים, יכולת להיות מעורבות בגיבוש מדיניות, אסטרטגיה, ובפרטים הכי קטנים של לעצור ברחוב ליד כל אדם שצריך אותך, על דבר שמטריד אותו, שמקשה עליו".

"החיבור בין הדברים הגדולים לדברים הקטנים מצריך 'מגע נשי' שהוא מאוד חשוב בתוך הזירה הפוליטית. בנוסף, אני מקווה שאנחנו מביאות איתנו שיח אחר, נטול אגו, ענייני, מהותי, שיש בו מקום לכולם וכל רצונו לקרב כמה שיותר בין זהויות שונות בקהילה, אלו הערכים שמובילים אותי".

כשעולה לדיון סוגיית השיח, אי אפשר לפסוח ולהתעלם מהשיח היצרי שהתנהל במהלך קמפיין הבחירות אשר לווה בלא מעט השמצות והכפשות שהותירו טעם מר בקרב המתמודדים. השאלה המתבקשת היא כיצד מתגברים על המשקעים שנוצרו ומשתפים פעולה עם כל הזרמים ביישוב כדי להוביל אותו.

אוחנה עונה בצורה ישירה ומצהירה כי "אני יכולה להבטיח לך שההחלטות הפוליטיות שלי תהיינה ענייניות. כל מי שטובת ירוחם לנגד עיניו ושבאמת רוצה ויכול לתרום לקידומה, יהיה חלק מהנהלת העירייה. נכון, זו היתה מערכת בחירות רוויית יצרים, היא לקחה את ירוחם למקומות לא טובים, וצר לי שהצד השני בחר להוביל קמפיין מהסוג הזה".

במילים אחרות, הליכוד בראשות נילי אהרון שהתמודדה מולך הם שותפים פוטנציאליים בקואליציה העתידית?
"המעשים שלהם יכתיבו את ההחלטה הזאת".

"אחריות כבדה"
לפני הפרויקטים הגדולים והמיזמים שהיא מתכננת לקדם, ביקשנו מטל אוחנה לחזור לאחור ולשתף אותנו ברגעים מורטי העצבים ביום שלישי לקראת חצות, לפני שהתבשרה על ניצחונה.

"התרגשתי לראות אנשים שנשארו איתי כדי לשמוח יחד". צילום: הרצל יוסף

"היה לי לילה לבן למרות שהייתי מאוד עייפה. אני חושבת שהיתה ירידת מתח מאוד גדולה. התרגשתי לא מהתוצאה, כי די צפיתי אותה, התרגשתי מלראות מאות אנשים שלא הלכו לישון ונשארו איתי עד שלוש וחצי לפנות בוקר, כדי לשמוח יחד בשמחה שלנו שהיא שמחתה של ירוחם".

"הם עמדו שם וייצגו את כל הקהילות: חרדים וציונים דתיים, ותיקים וצעירים, אשכנזים וספרדים, בני נוער וקשישים, כולם ביחד המתינו למוצא פי בשנייה שהתוצאה כבר נחתמה, המעמד הזה היה עבורי מאוד מרגש. זאת זכות ואני מבקשת להיות ראויה לה, ראויה לאהדה הגדולה הזאת, ראויה להזדמנות הזאת ששישים אחוז מהיישוב יצאו לקלפי ואמרו: 'אנחנו רואים בך כמי יכולה ומסוגלת להוביל את היישוב שלנו'. זאת אחריות מאוד כבדה".

עם יד על הלב, האמנת שבגיל כה צעיר תהפכי לראש מועצה?
"לא תכננתי את זה בשום דרך, עד לפני שלוש שנים אפילו לא אמרתי את זה בקול, אבל עשיתי דרך, שמונה שנים צעדתי בשבילים האלה, לא היה לי קל, ולמדתי שפה שלמה שלא הכרתי, פיתחתי בעצמי יכולות שלא היו לי והיום יש בי בהירות מאוד גדולה לגבי תמונת העתיד הזו, אני יודעת שאני באתי לעשור שלם של עבודה שהתחילו בה קודמיי: מוטי אביסרור, עמרם מצנע, מיכאל ביטון, וכל אחד עשה דברים ענקיים, והנה ניתנה לי הזכות להמשיך את דרכם ולקדם את העיר הזו עוד כמה דרגות קדימה".

פחות תמימה
טל אוחנה, רווקה, בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ארגונית במכללת עמק יזרעאל ותואר שני בממשל ומדיניות ציבורית במרכז הבינתחומי הרצליה, החלה את דרכה כיו"ר מועצת הנוער ומועצת התלמידים, שירתה כמפקדת צוות, סמלת מחלקה והכשרת סגל חי"ר בחוות השומר.

אוחנה בילדותה. התחילה כיו"ר מועצת התלמידים. צילום פרטי

עם כניסתה לזירה הציבורית, היא שימשה במשך שתי קדנציות כמחזיקת תיק החינוך והפיתוח האסטרטגי, וכיהנה כסגנית וממלא מקום ראש המועצה, מיכאל ביטון, שפרש לטובת הפוליטיקה הארצית.

מי שמתרשם מהראיון כי דרכה של אוחנה בפוליטיקה היתה סוגה בשושנים, קיבל רושם מוטעה. בצמתים בחייה הפוליטיים נתקלה אוחנה לא פעם בסיטואציות מביכות ואתגרים רבים שנקרו בדרכה, אולם כוח הרצון שלה להתמודד ולדלג מעל אותם מכשולים היה חזק יותר וסייע לה להתגבר עליהם.

"אני יכולה לומר לך, שבישיבת המליאה השנייה בקדנציה הראשונה שלנו, הייתי תחת התקף חרדה, ולא כי מישהו פנה אליי או כעס עליי, אלא רק מלראות את מיכאל ביטון, האיש המוכשר והמיוחד הזה, חוטף האשמות חסרות שחר מנציגי הקואליציה, לא האופוזיציה, על דברים לא ענייניים שאינטרסים פרטיים עומדים מאחוריהם. הסתכלתי עליו ואמרתי, זה לא יכול להיות. הדאגה הזאת מהשיח האלים, מהתוקפנות הזאת, זה משהו שהייתי צריכה להתחסן מולו ולקח זמן".

אוחנה מספרת ביושר ומודה בכנות כי לא תמיד קיבלה החלטות נכונות. "ארבע שנים התהלכתי פה בקצב מסחרר, מנסה להגשים את יכולות היזמות הגדולות שהבאתי מהפעילות הקודמת שלי, אבל המערכת לא תמיד יכולה להכיל את זה, יש לה קצב אחר, יש לה תפיסת מציאות אחרת, והבנתי שאני צריכה להיות מנהיגה של אנשים ולא מנהיגה של משימות. המעבר בין שתי התפיסות האלה דרש ממני גדילה".

המכשולים בדרך לא הרתיעו אותך, לא שאלת את עצמך מה לי ולפוליטיקה?
"לעולם לא ערערתי על ההבנה שזה המקום שלי. כי זו הצומת שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר. אבל פיללתי וקיוויתי שאני אתחזק אל מול זה, שאני אבין שיש פה מציאות מקבילה שהיא לא רציונאלית, לא בהכרח על פי מדדים מקצועיים, היא מתנהלת כייצוג של הדמוקרטיה של כוחות שפועלים ובוערים אחד ליד השני. לא הצלחתי להבין למה אינטרסים אישיים נכנסים לסיפור שיש פה שיח ציבורי, היום אני פחות תמימה".

היעד: חמישה ילדים
אולם לצד ההישג הגדול במערכת הבחירות המקומית, אוחנה יודעת שאל לה לשכוח גם את המישור האישי. בביקור שערכנו יחד עמה במועדון יום לקשיש, היא שמחה לפגוש את סבתה זוהרה וחיבקה אותה באהבה. סבתא זוהרה שהופתעה מהביקור כמו יתר חברי וחברות המועדון, מיהרה להתגאות: "היא הנכדה שלי, היא ילדה טובה שאלוהים ישמור אתכם".

טל אוחנה עם סבתה זוהרה. "ילדה טובה". צילום: הרצל יוסף

בשיחה מלב אל לב, אוחנה מספרת כי הדבר היחיד שחסר לה כדי להשלים את הפאזל בחייה הוא משפחה. "אני מרגישה שהשליחות שלי חסרה בכך שעדיין לא הצלחתי להקים משפחה ולהביא ילדים, ואני מקווה להצליח גם בזה".

ההורים דוחפים אותך למצוא זוגיות?
"ברור שאין דבר שההורים שלי רוצים יותר, אבל יותר מהכל אני רוצה את זה לעצמי, בסוף יש לי חלום להיות אמא לחמישה ילדים, ואלו השנים שנותרו לי כדי להגשים אותו".

בחירתה של טל אוחנה תפסה כותרות ראשיות שמיהרו לציין כי ראש המועצה המבטיחה עדיין מתגוררת אצל ההורים. אוחנה לא מתחמקת מתשובה ומספרת בפתיחות כי "אחרי שנים רבות שלא גרתי עם ההורים, עברתי לגור ביחידת דיור הסמוכה לביתם, אני ממש מרגישה ברת מזל על היכולת ליהנות משני העולמות, מצד אחד, השקט והפרטיות שאני דורשת אותם אחרי 18-17 שעות עבודה, ומצד שני, את כל הפינוקים שאבא ואמא יכולים לזמן לי. כמו כן יש לי את הזכות להיות נוכחת בחיים שלהם".

עוד היא מספרת על הוריה: "ארבעת ילדיהם עזבו את ירוחם, הם עובדים מאוד קשה סביב השעון, בתרבות המסורתית מזרחית שנולדנו אליה, למשפחה יש ערך מאוד גבוה, ואם בשעה 11 בלילה כשאני נכנסת לדירה, אני יכולה לראות שהם בסדר ושהכל טוב ואחליף איתם כמה מילים, וללכת ליחידה שלי, אז עשיתי דבר גדול קודם כל בעבורי ואני מקווה גם בעבורם. העובדה שהתקשורת מנסה לעשות מזה שיח, זה עניינה, אני גאה ושמחה לחיות חיים עטופים ומחבקים ומזינים ומלבד המשימות הציבוריות גם לעשות למען ביתי".

כיצד הורייך הגיבו לבחירתך לראשות מועצת ירוחם?
"לא הייתי ערה לזה, אבל סיפרו לי שאבא שלי בכה ברגע שנאמרו התוצאות, אני הייתי מוקפת בכל כך הרבה אנשים שלא הצלחתי להבחין בו מבעד להמון, זה ריגש אותי מאוד, כי הוא עבר תקופת חיים לא פשוטה. אמנם הם לא היו מעורבים כי אני ביקשתי ואמרתי, 'אתם מחוץ למשחק, אין שלט על הבית ואתם לא מדברים עם אנשים', אבא שלי בטוח היה מאוד גאה, לאמא שלי זה הוסיף דאגה נוספת, מה יקרה ואיך יהיה, אבל כל מה שאני היום זה בזכותם".

אוחנה עם בני משפחתה. "כל מה שאני היום זה בזכותם". צילום פרטי

מוכנה לאתגרים
אוחנה מודעת לכך שיש לה עוד מלאכה רבה כדי לקדם את ירוחם. היא נחושה להעניק עדיפות לנושא הפיתוח הכלכלי והגיוון התעסוקתי שיעמדו בליבת העשייה שלה על מנת לשים את היישוב הדרומי על המפה בכל הקשור להייטק, חקלאות מדברית ותיירות. היא לא תפסח גם על תחומי החינוך, הרווחה, התרבות ואיכות הסביבה שנמצאים קרוב לליבם של התושבים ומשפיעים על איכות חייהם.

מי שסבור שהתהילה שלה זוכה טל אוחנה עם היבחרה והראיונות בכל אמצעי תקשורת אפשרי והחשיפה הגדולה ישנו אותה, אז נרגיע ונספר כי ראש המועצה הצעירה מחוברת לקרקע.

"את האופי שלי אני בטח לא אשנה", משיבה אוחנה בחיוך, "אבל את ההרגלים והשגרות מאוד. בסוף, אני עברתי להיות מסגנית וממלאת מקום ראש המועצה לתפקיד של ראש המועצה, זה דורש ממך שינוי מאוד גדול ואגב, זה יותר מאתגר לעשות אותו כשאתה צומח מאותה מערכת".

"אחרי שמונה שנים בתוך המסדרונות האלה, עם האנשים המדהימים האלה, אני צריכה עכשיו להחיל עליהם סדר יום אחר ושונה, עם תרבות ארגונית אחרת, זה אתגר הרבה יותר גדול. ברמה האישית, אתה יודע, אני בת העיר הזאת, אני אמשיך לאהוב ולחבק ולהרגיש ברת מזל כל פעם שאני פוגשת אחד מהתושבים".

אין ויכוח שהפטרון של אוחנה בפוליטיקה הוא ראש המועצה הקודם, מיכאל ביטון, שדאג לטפח אותה ולהביא אותה עד הלום. החיבה שלה לביטון בכל פעם ששמו עולה במהלך הראיון, לא מוסתרת.

ביטון מצידו התרגש מאוד מבחירתה של אוחנה. "להיות ברגע הזה שאני מכריז לכולם על ראש המועצה הבאה של ירוחם, אותה ילדה צעירה שכולם הרימו גבה, כשהצבעתי עליה כמי שתמלא את מקומי בעוד שתי קדנציות, והנה זה קורה", אמר במפגשים מיד לאחר שנבחרה סגניתו לראשות המועצה.

"זו גדולה עצומה שלו, אין הרבה ראשי ערים שברגע הראשון שנכנסים למערכה כבר אומרים: 'זה הבן שיחליף אותי, עד אז אני אעשה הכל כדי להכשיר אותו למשימות', ומיכאל הוא אדם גדול והוא עשה את זה. גם אני כבר חושבת מי יירש אותי ואיך אני מאתרת אותו ומכשירה אותו", אומרת אוחנה.

את מסתפקת בתפקיד ראש המועצה או שאת כבר רוקמת תוכניות לטווח רחוק?
"אני חולמת להיות שרת הרווחה של מדינת ישראל, זה יקרה אולי רק בעוד עשור. עוד לפני שאמרתי שאני רוצה להיות ראש מועצה, היה לי ברור שאני רוצה להיות בפוליטיקה הארצית. כל נושא חברתי באשר הוא, יהיה לי הכבוד והזכות למלא, בין אם מדובר בשרת הרווחה או השרה לפיתוח הנגב והגליל או שרת החינוך".