ידין אדר. "הייתי מחכה רק לחזור מבית הספר בשביל לנגן". צילום: הרצל יוסף

"תדמיין את התמונה הבאה - ילד בגיל 13 יושב בפעם הראשונה בחייו בטקס הכי יוקרתי של צה"ל - סיום קורס טיס. במקום להתלהב מהמטוסים, השירים והמעמד המרגש, הוא פשוט בוהה במערכת תופים צהובה שעמדה על הבמה. הילד הזה מחליט שביום מן הימים הוא יעמוד על הבמה הזאת ויינגן שם".

הקריירה של ידין אדר בנויה מסגירת מעגלים. אדר (22) מבאר שבע, מתופף תזמורת "ירושלים מזרח ומערב" הספיק לעשות בעשר שנים מה שגדולים ממנו לא עשו בקריירה שלמה. "אני שמח ומאושר בחלקי. אבל כל הזמן אני עם הרגליים על הקרקע. מזכיר לעצמי שהכל נעשה בעבודה קשה. הקרבתי הרבה עוד בתור נער בשביל להגיע לאן שהגעתי", מספר הטאלנט מבירת הנגב.

בית משפחת אדר בשכונת רמות בבאר שבע הוא מקום בו המוזיקה מהווה אורח חיים, ומכנה משותף בין כלל הדיירים. "גדלתי בבית מאוד מוזיקלי. אבי, סטפן, מנגן בגיטרה. אמי, חני, בעלת תואר במוזיקה", מספר ידין על הוריו.

לאדר שני אחים גדולים ממנו. "אחותי הגדולה דנית לא מנגנת, אבל היא בהחלט מבינת עניין ויודעת להבחין בין סוגי מוזיקה שונים, ואחי יקיר הלך בדרכו של אבא והוא נגן גיטרה מוכשר ביותר", מפרגן אדר לאחיו.

דואט עם מנצור
את תחילת הדרך עשה הכישרון הצעיר דווקא בלימודי פסנתר בגיל שש. כבר אז הרגיש שהפסנתר לא מספק אותו.

ידין אדר. ההורים נתנו לו רוח גבית. צילום: הרצל יוסף

"המורה למוזיקה אמרה להורים שלי שפסנתר זה פחות הכלי בשבילי, אבל כדאי לשקול להחליף למערכת תופים. היא הסבירה שגם ביחס לפסנתרן מתחיל, חוש הקצב שלי מפותח מאוד. השמיעה שלי מוגדרת כ'אבסולוטית' שזה אומר שאני מסוגל לזהות המון שינויי צלילים. מדובר על יכולת שבהחלט אפשר לפתח כאשר מנגנים בכלי שמתחברים אליו יותר", מספר אדר.

"שנים לקח לי לשכנע את ההורים שלי לקנות לי מערכת תופים. הייתי הולך בגיל 11 לחנות כלי נגינה ומשגע את המוכר שם עם כל מיני שאלות על תופים, בתקווה שיום אחד החלום שלי יתגשם", נזכר המתופף. בגיל 12, מסכת השכנועים נשאה פרי והוריו של ידין קנו לו את מבוקשו.

"באותו היום נרשמתי לשיעורים וקניתי להורים שלי אטמי אוזניים", אומר אדר בחיוך. "בכל יום, הייתי מחכה רק לחזור מבית הספר בשביל לנגן. ברגע שההורים שלי ראו שאני רציני ומשקיע את כל כולי בנגינה, אבא סגר לי חדר בבית בצורה אקוסטית ושם הייתי מתאמן".

בנקודה הזאת חייב אדר תודה להורים שלו על התמיכה. "הם איפשרו לי את כל התנאים הכי טובים כדי להתאמן ותמכו בי לאורך כל הדרך. לי היה חלום והם היו שם בשביל להגשים אותו", מספר ידין.

אדר החל את דרכו במסגרת שיעורים בחנות 'כלי זמר' הוותיקה, אך כבר בגיל 14 הבין שיותר ממה שלמד עד כה, הוא לא יצליח להתקדם. "הרגשתי שאני תקוע ברמה. הייתי עושה שיעורים על בסיס שבועי ולא הצלחתי להשתפר עוד. הרגשתי שהמורה לא יכול לספק לי את המענה הזה".

בשלב זה פוגש אדר את הדמות הראשונה ואולי המשמעותית ביותר עבורו בתהליך הנגינה שלו. "הייתי ב'פסטיבל התמר' בהופעה של ברי סחרוף, אמן שאני מאוד אוהב. הצלחתי להיכנס מאחורי הקלעים ולהיפגש עם המתופף שלו, ניר מנצור, דמות שהערצתי מהיום שהתיישבתי על התופים. החלטתי שאני הולך לדבר איתו".

באותם ימים נחשב מנצור לאחד הנגנים המבוקשים ביותר בארץ, כשבין היתר היה חלק מהלהקה בתוכנית "כוכב נולד" שייצרה אומנים בקצב מסחרר. "ניר אהב מאוד את הלהט שיש לי, אז הוא הציע שניפגש לשיעור בתל אביב. הייתי בהלם שדמות משמעותית כזאת תרצה ללמד אותי - אני לא מכיר מישהו שהיה מסרב להצעה".

כישרון של ממש
הקשר בין אדר ומנצור נשמר עד היום והמתופף הוותיק מלווה את הכישרון הצעיר באופן שוטף. שיחה אחת זכורה לאדר עד היום. "ניר אמר לי אז משפט שמלווה אותי עד היום. 'אני יכול להביא אותך להיות המתופף הכי טוב בארץ - הכל תלוי בך', עם המשפט הזה נסעתי לכל שיעור".

ידין אדר בהופעה. ציון דרך משמעותי. צילום: יקיר אדר

בגיל 15 ולאחר כשנה של שיעורים אצל מנצור, הגיע אדר לפרויקט מוזיקלי בבית ספר 'רימון' הנחשב. "ניגנתי שם עם המון חבר'ה גדולים ממני. הייתי ילד קטן שהצטרף למגרש של הגדולים. הצלחתי להפתיע את כולם ומי שהיה המנהל האומנותי של הפרויקט, איתן איצקוביץ', אמר אז להורים שלי שכדאי להם להתרגל לעובדה שיש להם בן מתופף", מספר אדר.

המטרה הבאה שהציב לעצמו אדר היתה להתקבל ללהקה הצבאית הנכספת. "צריך להבין שללהקה הצבאית לא מגיע כל אחד שרק יודע לנגן. אתה באמת צריך להיות משהו מאוד מיוחד בשביל לעבור את המבחנים שלהם. לצורך ההמחשה, במחזור הגיוס שלי ביקשו לגייס שלושה מתופפים. ניגשו לאודישנים קרוב ל־50 מתופפים. לשמחתי, הייתי בין השלושה שהתקבלו".

לאדר חשוב להסביר שעד היום מורגש הפער בין הפריפריה למרכז הארץ. "אתה נחשב 'עוף מוזר' כשאתה מגיע מהפריפריה ללב התעשייה. אתה נמצא שם עם אנשים שאתה יודע שבעוד חמש שנים, הם יופיעו על הבמות הכי גדולות בישראל. אם אתה לא בן של מישהו או חי את סצנת הנגינה במרכז, קשה מאוד להתקבל ללהקה צבאית".

הדר שובץ ללהקת "קיטבג" בה הופיעה יובל דיין שהספיקה להתפרסם בתוכנית "דה וויס". "זה מצחיק כי אומנם השם היה "קיטבג", אבל כינו אותה 'הלהקה של יובל דיין'", נזכר ידין בחיוך.

"הופענו המון ביחד. יובל הגיעה ללהקה הצבאית על תקן של 'אומן פעיל', מה שאיפשר לה על פי חוקי הצבא להיעדר לא מעט מהשירות הצבאי לטובת ההופעות האישיות שלה. למרות זאת, היא היתה מגיעה הרבה והשירות הצבאי היה מאוד חשוב לה. היא אדם מקסים עם לב גדול וקול מדהים", מתאר אדר את חברתו ללהקה.

סגר מעגל
ביקשנו מהמתופף להיזכר באירועים שמלווים אותו וממחישים את ההווי הצה"לי הידוע.

"היתה הופעה גדולה של חטיבת כפיר באמפיתיאטרון בעפולה. היתה הגברה ברמה מאוד גבוהה והפקת אירוע מהמיוחדות שהייתי בהן. אני מרכיב את התופים על הבמה, ומגלה שחסר לי חלק בדוושת הרגל שאמור להפעיל את תוף הבס. עשיתי סיבוב בפרדס שנמצא מאחורה ומצאתי ענף. חיברתי אותו לדוושה וככה העברתי את כל ההופעה, התפללתי רק שלא יישבר", נזכר בחיוך ידין.

"היתה גם הופעה בכלא 6 שלא היה בה מקום לכל הנגנים על הבמה, אז אני הייתי לבד על הבמה ושאר הנגנים והזמרים ישבו בתוך הקהל. זה היה נראה כאילו באתי להופיע לבד שם", מספר אדר בהלצה.

ידין אדר עם להקת "קיטבג". מימין אייל טרוטנר, עדן אזר, יובל דיין, איתי נבון, יושבים מימין לשמאל: שפי רוט, יובל כהן. צילום פרטי

לאחר כשנתיים במדור ההפקות של הלהקה הצבאית, עבר אדר לנגן בלהקת חיל האוויר. לאחר תקופה קצרה של אימונים ותיאומים עם הלהקה, מתחילים החיילים להופיע בבסיסי חיל האוויר השונים, ובאחד הימים מקבלים זימון להופעה בטקס סיום קורס טיס בבסיס חצרים.

"זה היה אחד הקטעים הכי מרגשים שלי במשך כל השנים. הצלחתי להגשים את החלום של אותו ילד בן 13 שחלם על מערכת התופים הצהובה. היום אני יושב כאן על הבמה ומנגן בדיוק על אותה מערכת שחלמתי עליה בתור ילד. זה רגע שהעלה בי המון מחשבות על הדרך שעשיתי והתמלאתי בגאווה", אומר המתופף הצעיר.

במסגרת שירותו הצבאי נחשף אדר לאומנים מהשורה הראשונה במיינסטרים הישראלי כיום. בין היתר, הכיר ידין את נדב גדג', נציג ישראל באירוויזיון 2016 עם השיר 'גולדן בוי'.

"לא ניגנתי איתו ביחד כי הוא הגיע בשבוע האחרון שלי לפני שעברתי ללהקת חיל האוויר. בשבוע הזה התחברנו ממש והייתי אצלו בבית. שמעתי המון חומרים שלו שהוא פחד להוציא והיום הם להיטי ענק כמו 'אולי נדבר' ו'מה את אומרת'. לדעתי נדב גדג' זה אומן בסדר גודל בינלאומי".

אל תפסיקו לחלום
הקשר בין מנצור ואדר, כאמור, נשמר עד היום. לאחר שאדר השתחרר מצה"ל, עדכן אותו מנצור כי תזמורת "ירושלים מזרח ומערב" מחפשת מתופף.

"שמעתי תזמורת וישר עלה לי לראש מוצרט ובטהובן. אני לא מתחבר לסגנון הזה בכלל. ניר הצליח לשכנע אותי שזה ניסיון מאוד טוב עבורי", מספר אדר. "דיברתי עם המנצח תום כהן וגילינו ששנינו תושבי באר שבע והתחלנו לדבר על כל התעשייה. אבל מה שהכי שימח אותי זה שהוא הגיע אליי בגלל הרקע המקצועי שלי. אתה מתמלא בגאווה שאתה יודע שההצלחה שלך מגיעה לאנשים שנחשבים לשם דבר בתעשייה".

במסגרת הלהקה, הופיע אדר עם עידן רייכל, עמיר בניון, ברי סחרוף, שרית חדד, נסרין קדרי, ועוד. "אם יש רגע מרגש שם, זאת היתה ההופעה עם ברי סחרוף ועמיר בניון. שני אומנים שגדלתי עליהם וניגנתי שירים שלהם באולפן עם אחי יקיר - היום אני מנגן איתם בהופעות שלהם ורואה איך בכל רגע הקהל פשוט נהנה מהמוזיקה. זאת המתנה הכי גדולה שהטבע יכול לתת - לגרום לאנשים לחייך בהנאה ממעשים שאתה עושה".

בשבוע שעבר חזרה התזמורת מסיבוב הופעות בצרפת. "הופענו בארבע ערים בצרפת ובארבעה אולמות נחשבים מאוד בתחום המוזיקה הקלאסית. זה היה ציון דרך מרכזי מאוד בדרך שעוברת התזמורת, ואין ספק שגם עבורי זה היה רגע מרגש ביותר".

המסר של אדר למי שרוצה להגשים את החלומות שלו הוא פשוט. "תחלמו גבוה, תתנו את המקסימום, במקרה הכי גרוע - זה יתגשם".

צופה לו גדולות
תום כהן, מנצח התזמורת "ירושלים מזרח מערב", לא מייחס חשיבות לגילו הצעיר של ידין אדר. לדבריו, הוא התברך בכישרון גדול, נחישות, התמדה וחוסן מנטלי מרשים.

תום כהן, מנצח תזמורת "ירושלים מזרח ומערב", לא חוסך בשבחים על ידין אדר. אם תשאלו אותו, מדובר בתגלית השנה שלו.

"תפקיד של מתופף הוא אחד המשמעותיים ביותר בכל הרכב, קל וחומר בתזמורת כמו שלנו. אני קורא לו 'השוער' של התזמורת. התפקיד שלו בין כלי הנגינה מקביל מבחינתי לתפקיד של שוער במשחק הכדורגל, וכמו שלרוב לא נותנים את אפודת השוער לשחקן הצעיר ביותר בקבוצה, כך גם בתזמורת נהוג לתת את התפקיד למתופף מבוגר ועתיר ניסיון".

"עם זאת, על אף גילו הצעיר ומיעוט השנים שלו על הבמה, ביחס לאמנים הענקים ועתירי הזכויות שידין עושה מוזיקה לצידם מתחילת הקריירה שלו, הוא מפצה לא רק בכישרון גדול, אלא לא פחות חשוב בנחישות, מסירות, התמדה וחוסן מנטלי מרשים. זה לא משהו מובן מאליו, אם אתה מכניס בפנים גם אלמנטים של לחץ והתרגשות".

לדברי כהן, אדיר הוא מתופף מוכשר ויוצא מן הכלל שלא רואים בכל יום. "קח את כל הנתונים האלה ותוסיף להם את העובדה שהוא אדם שמגיע למאני טיים, כלומר, על הבמה הוא אפילו קצת יותר טוב ממה שאתה רואה אותו בחדר החזרות. כל הנתונים האלה גורמים לי להתרגש ולדמיין איזה מוזיקאי גדול אנחנו הולכים לראות בשנים הקרובות", אומר כהן בסיפוק.