אימהות ובנות. קשר חם. צילום: הרצל יוסף

ליידיז, ביזנס ופלז'ר. עד לפני כמה שנים, אם היינו פונים לחמש נשים שמחזיקות בית וחיי משפחה, להתפנות לראיון ביום שישי בבוקר, ככל הנראה היינו נתקלים בשלילה בגלל אילוצי עבודות הבית. אבל אולי דווקא תיזמון הראיון שלנו ממחיש יותר מהכל שהנשים בישראל כיום פורצות את המוסכמות החברתיות הישנות.

שוויון הזכויות בין גברים לנשים קיים כמעט בכל מקום ובאופן מלא. בזמן שהבעל שותף מלא בגידול הילדים ובעבודות הבית ויודע גם לתפעל מכונת כביסה - אשתו יכולה לצאת לקפה עם חברות, לשופינג בקניון וגם להתראיין לכתבה.

לרגל יום האשה הבינלאומי, פגשנו את הסטייליסטית איריס ממן, המאפרת שימרית כהן־נגרי, והאמהות אריאלה לביא, שלומית אלרום, יפעת פנסו בן שמואל, מריאנה עאסם וטלי אילוז, לשיחה צפופה על העצמה נשית.

"העצמה נשית בעיניי זה שילוב של הצלחה גם בפן המשפחתי וגם בפן המקצועי", אומרת שלומית אלרום, עובדת בקופת חולים 'כללית'. "השילוב של שניהם הוא לדעתי הדרך הטובה ביותר להגדיר את המונח הענק הזה 'העצמה נשית'",

והסטייליסטית איריס ממן מוסיפה שלדעתה ההגדרה אף מורכבת יותר. "מדובר על תמהיל של המון דברים שאשה יודעת לעשות. גם הפרגון של אשה לחברתה הוא חשוב", היא טוענת. "לדעת לבוא לחברה שלך או לבת שלך ולהעצים אותה, להגיד מילה טובה".

"כן, אבל זה חייב להיות בפרופורציות הנכונות כדי שזה לא ירגיש שהדברים נאמרים סתם באוויר", מסכימות כולן.

האמהות והבנות השבוע יחד. כל אחת והטעם שלה. צילום: הרצל יוסף

"אני רואה בבת שלי משי דוגמה להעצמה נשית כבר מגיל צעיר. תמיד היה ניכר שהיא חדורת מטרה ויודעת מה היא רוצה מעצמה", משבחת אריאלה, בעלים ומנכ"ל בחברת 'מזור' את בתה הבכורה, אותה עוד נפגוש בהמשך.

"מזווית הראייה שלי כאשה בעלת עסק, חלק בלתי נפרד מהעצמה היא הצבת יעדים וכיבושם - הן בתחום המקצועי והן בתחום המשפחתי. אני גם צריכה לדאוג להתנהלות העובדים שלי, ובמקביל, גם להתנהל מול גופים חיצוניים. אני מתייחסת לכולם באופן שווה בשווה. אין הבדל בין גבר לאשה, וכולם מקבלים יחס זהה".

בראש הפירמידה
לדעתן של יפעת וטלי, השינוי שעוברת מדינת ישראל בשנים האחרונות בנושא מתן שוויון זכויות בין גברים לנשים, בא לידי ביטוי בהצבת דמויות נשיות בתפקידי מפתח גם בגופי הביטחון במדינה.

"לשמחתי, בשנת 2019 במדינת ישראל, הנשים מקבלות יותר ויותר במה בכל הקשור להובלת ארגונים קדימה", אומרת יפעת. "אני גם חושבת שלא פחות חשוב לפתח בילדים שלנו מגיל צעיר את האמונה והביטחון העצמי לעשות את מה שהם אוהבים ולהעצים אותם שהם מסוגלים להיות כל דבר שיחליטו".

טלי מוסיפה כי "אני רואה המון יתרונות בלהיות אשה במקומות שמשלבים עבודה בין גברים לנשים. לא פעם אני מוצאת את עצמי מייעצת לאחד העמיתים בעבודה על החיים האישיים. איך לדבר, איך לנהוג ואיך לעשות. בכל מקום עבודה מעורב יש את הסמול־טוק הזה בין הגברים והנשים שמועיל לשני הצדדים".

יפעת, שעובדת כקצינה בשירות בתי הסוהר, 'מעוז הגבריות' נוהגים לכנות אותו, שופכת אור על הדרך שבה היא רואה את הדברים מתוך מקומה באירגון. "במסגרת התפקידים שאני עושה בשב"ס, למדתי שנשים בהחלט יכולות להתברג בשרשרת הפיקודית בארגונים הביטחוניים. ניתן לראות שבשנים האחרונות, נשים משתלבות בתפקידי פיקוד בכירים מאוד ומקבלות החלטות שמשפיעות על דרכי פעולה של ארגונים שלמים", מסכמת יפעת.

את יפה כשנוח לך
יחד עם השינוי לטובה במעמד האישה בסולם החברתי, גם סגנונות הלבוש והאיפור של הדור הצעיר כיום מטשטשים, מה שלא היה קיים בעבר.

הסטייליסטית איריס ממן מלבישה את הבנות והאמהות. צילום: הרצל יוסף

"ניתן לראות שיש מגמה של היטשטשות הגבולות בין אמא לבת בכל נושא הביגוד. בוא נחזור לשנות ה־60. יכולת לדעת בצורה מאוד ברורה מי האמא ומי הבת על פי סגנון הלבוש. כיום, הנשים מתלבשות בסגנון מאוד דומה לבנות שלהן. אם תלך לחנויות בגדים למחלקת הילדים, תראה אופנות שיש במחלקות הבוגרים, פשוט במידה קטנה יותר. הרצון של האשה להיראות צעירה יותר גורם לתופעה הזו", טוענת ממן.

תופעה נוספת שניתן לראות בשנים האחרונות בקרב נשים בוגרות ונערות היא אופנת ה'שינמוך'. "זה בדיוק ההיפך משידרוג הופעה. כלומר, לוקחים בגד שהוא נראה מהודר ולובשים איתו נעלי סניקרס שמנמיכות את המראה. לדעתי זה גם נובע מהרצון להיראות צעירה".

עד כמה הביגוד עושה את האדם?
"אני חושבת שמדובר במעגל מבפנים לבחוץ - ברגע שאשה מתלבשת בצורה שנוחה לה ומיטיבה עימה אז היא מרגישה טוב יותר כלפי חוץ. ברגע שהיא מרגישה טוב כלפי חוץ, היא תתלבש בצורה שנוחה לה כי הפידבק שהיא מקבלת מהסביבה הוא חיובי", מסבירה הסטייליסטית.

"סוג של מסכה"
כחלק בלתי נפרד מהלבוש, גם סגנון האיפור כיום שונה מבעבר. "אני חושבת שהיום יש הרבה יותר מודעות לטיפוח עצמי מבעבר. זה לא קשור לאיפור מאסיבי יותר, אלא לסגנון איפור שמשאיר את האשה באופן יותר טבעי. כמאפרת, אני מתאימה את עבודת האיפור שלי לאופי של האשה. אני מכירה את הבחורה ומחליטה איתה מה מתאים לה כדי לגרום לה להרגיש בנוח, לא רק עם הבגד, אלא גם עם האיפור", מסבירה המאפרת שימרית כהן־נגרי.

המאפרת שמרית כהן־נגרי מאפרת את שלומית. להתאים את האיפור לאופי. צילום: הרצל יוסף

האם בעינייך סגנון איפור כבד מעיד על חוסר ביטחון?
"אני חושבת שכן. זה סוג של מסכה שהאדם עוטה על עצמו. איריס אמרה שמבחינת לבוש, התהליך הוא מבפנים לבחוץ, אז באיפור התהליך הוא מבחוץ לבפנים - אם היא מרגישה שהיא מקבלת פידבק חיובי מהסביבה, אז הביטחון העצמי שלה עולה".

עד כמה לכסף יש משקל במראה החיצוני?
"אין לזה טיפת משקל", עונות שתי הבנות בתיאום מושלם, ושמרית מוסיפה כי "יש חברות איפור שהמחירים שלהם שווים לכל כיס והמוצרים שלהם באיכות גבוהה מאוד. הכל עניין של איך ממתגים את המוצר עצמו".

"הנראות הכוללת ממש לא קשורה למחיר. אפשר להיראות נהדר עם פריטים לא יקרים, אם יודעים לשלב אותם בצורה הנכונה ועם האקססוריז הנכון", מסבירה ממן. "בסופו של דבר, אף אחד לא מסתכל על הטיקט אלא על הבגד עצמו. אם אשה מרגישה בנוח עם איך שהיא לבושה ואיך שהיא מאופרת, אז היא עשתה את שלה".

החברות הכי טובות
משי לביא משתפת את אמה אריאלה בכל מה שעובר עליה בתחום הזוגיות, העבודה והלימודים. "יש לנו מערכת יחסים מיוחדת", מספרות השתיים בגאווה

אריאלה לביא ובתה משי. מספרות הכל אחת לשנייה. צילום: הרצל יוסף

אריאלה לביא (49) נשואה לאבי ואמא למשי, רז וסהר, בעלים ומנכ"ל של חברת 'מזור', חברה למימוש זכויות רפואיות. בתה משי (26), סטודנטית לראיית חשבון בשנה ד' במכללת ספיר ועובדת כמתרגלת במכללה.

לדברי אריאלה, החיבור בינה לבין בתה הבכורה מתפרס על פני כמה רבדים. "מערכת היחסים ביני לבין משי היא מיוחדת. אני חושבת שמשי מרגישה מספיק פתוחה לשתף אותי בכל מה שעובר עליה, בין אם מדובר בזוגיות, ענייני עבודה ולימודים. גם בגדים אנחנו קונות ביחד והקשר בינינו הוא קשר גם של אמא ובת וגם של שתי חברות", אומרת האם.

למרות שהן קונות בגדים ביחד, הן לא חולקות את אותו סגנון לבוש. "בשעות העבודה שלי, אני לובשת מחויט", מספרת אריאלה, "אני נפגשת עם אנשים שצריכים סיוע דרך החברה שלי ומן הראוי להגיע בצורה המכובדת ביותר לפגישות איתם. לאחר שעות העבודה, אלבש בדרך כלל ג'ינס וחולצה נוחה".

ואילו סגנון הלבוש של הבת משי פחות מוקפד. "אני לרוב מתלבשת לעבודה ולבילויים אותו דבר. הסגנון הוא ספורט אלגנט. חשוב לי מאוד להרגיש נוח עם מה שאני לובשת".

אחד הבילויים האהובים על האם והבת הוא טיול בקניונים ובחנויות הבגדים. לא תראו אותן משוטטות באתרי האינטרנט ורוכשות בגדים אונליין. "אני באופן אישי מעדיפה את חוויית הקנייה הישנה והטובה. כמובן שאני מזמינה באינטרנט, אבל בגדים באופן ספציפי, אני מעדיפה לראות ולקנות במקום. לפעמים כשאני הולכת עם אמא לקנות בגדים, היא קצת עושה פרצופים, אבל אם היא נכנסת לזה - אי אפשר להוציא אותה מהקניון".

בנות בסטייל
שלומית כליף־אלרום ובתה מיכל מלהבים אוהבות לעשות שופינג ביחד ולטייל בארץ ובחו"ל. היעד הבא שלהן הוא ברצלונה

שלומית כליף־אלרום ובתה מיכל. חורשות את הקניון. צילום: הרצל יוסף

שלומית (40) כליף־אלרום. אמא לרוני, מיכל וליאור, עובדת בשירותי בריאות כללית כאחראית על הספקים הפרטיים של הקופה, בתה מיכל (12) תלמידת כיתה ו' בבית הספר היסודי בלהבים.

"במסגרת הבילויים שלנו, אנחנו מאוד אוהבות לטייל בארץ ובחו"ל. בסוף החודש אנחנו נוסעים לברצלונה גם לחופשה קצרה וגם להופעה של הזמר שון מנדס. זאת עוד הזדמנות מצויינת לעשות קניות של בגדים ונעליים, חוץ ממה שאנחנו קונות בארץ", מספרת האם שלומית ומוסיפה כי "סגנון הלבוש שלי מאוד דומה ביום יום לבין הבילוי בשעות הפנאי שלי. לרוב זה ביגוד בסגנון ספורט־אלגנט שגורם לי להרגיש טוב עם עצמי".

הבת מיכל מוסיפה כי מלבד אהבתן המשותפת לשופינג וסטייל, היא נהנית גם מארוחות ערב בחיק המשפחה בערבי שישי. "אני מאוד אוהבת את הזמן שאחרי ארוחת יום שישי שבו אנחנו משחקים 'רמיקוב' ומדברים וצוחקים. אני מחכה לזה כבר מיום שישי בבוקר".

בנוסף לקניות, מיכל אוהבת מאוד גם להזמין דברים באינטרנט. "אני אוהבת להזמין כל מיני שטויות מ'איביי'. לאחרונה הזמנתי מנורות מגניבות כאלה שמדביקים מעל המיטה והן עושות אור מתחלף".

זמן איכות משפחתי
מריאנה עאסם וסג'א אוהבות לטייל בארץ ובחו"ל בחיק המשפחה. בעוד האם מקפידה על לבוש צנוע מתוקף היותה דמות חינוכית, הבת אוהבת ללבוש ספורט־אלגנט

מריאנה עאסם ובתה סג'א. שיחות בין הסירים. צילום: הרצל יוסף

מריאנה (47) עאסם, נשואה לרפאל ואמא לסלמה (21), חביב (20), סג'א (17) ומריה (10). מריאנה מורה למתמטיקה במקיף בשגב שלום. סג'א לומדת בכיתה י"ב במקיף ג'.

"אני מאוד אוהבת את הזמן שכל המשפחה יושבת ביחד, צוחקים ומסתלבטים אחד על השני", אומרת סג'א. "מה שהכי כיף זה שהישיבות האלה קורות באופן ספונטני. הבילוי האישי שלי עם אמא לרוב נע סביב קניות ביחד".

בנוסף למפגשים המשפחתיים, משפחת עאסם מאוד אוהבת לטייל. "אנחנו נוסעים להמון טיולים בארץ ומדי פעם גם לחו"ל. אנחנו במקור מהצפון ועברנו לדרום בעקבות העבודה של בעלי. אז יוצא שלא מעט אנחנו נוסעים לצפון כדי לבקר את המשפחה והחברים", מספרת מריאנה.

מריאנה מקפידה על לבוש צנוע, כאשר היא בבית הספר, היא מרגישה שהבגדים שלה מעבירים מסר כפול לתלמידים. "אני מרגישה כדמות שמשמשת דוגמה לתלמידים. מעבר להיותי מורה מקצועית, אני רואה בהם ממש כילדים שלי. הילדים שלי הם בערך בגילאים של תלמידי התיכון ואני מקפידה על יחס שהוא אימהי, דאגני וסלחני כלפיהם", אומרת האם.

ואילו הבת נהנית ללבוש ג'ינסים וחולצות, ובשעות הערב ובאירועים מיוחדים יותר, היא מעדיפה ללבוש שמלות. לדברי סג'א, הקשר בינה לבין אמה פתוח לחלוטין. "אני מדברת איתה ושומעת לדעותיה לא מעט פעמים. אני אוהבת לבוא אליה למטבח בזמן שהיא מבשלת ולשאול אותה שאלות. על הדרך, אני גם לומדת לבשל בקטנה".

יש להן פאשן מיוחד
טלי אילוז ובתה ליאב ממיתר לא פוסחות על שופינג בקניון, אבל יודעות גם לאתר "מציאות" ברשת. "זה יותר זול ויש גם דברים שלא תמיד רואים בחנויות"

טלי אילוז ובתה ליאב. אין ביניהן סודות. צילום: הרצל יוסף

טלי אילוז (42), נשואה לשרון ואמא לדור (22), ירין (19) וליאב (13). אילוז עובדת בניהול פרויקטים במשרד הביטחון. הבת ליאב לומדת בכיתה ז' בתיכון 'מיתרים' במיתר.

"בזמן הפנוי שיש לי עם אמא, אני מאוד אוהבת לקנות איתה כל מיני דברים. זה יכול להיות בגדים, נעליים או איפור. אלו בעיקר הדברים שאמא קונה לי", אומרת ליאב בחיוך, וטלי מוסיפה כי ליאב מאוד אוהבת לראות עולם ולטוס לחו"ל עם אביה והאחים שלה.

כמו בני דורה, גם ליאב אוהבת מאוד קניות באינטרנט. "בנוסף למה שאמא קונה שאנחנו הולכים לחנויות, אני אוהבת לקנות בגדים ואיפור דרך אתרים באינטרנט. בדרך כלל זה יותר זול ויש גם דברים שלא תמיד רואים בחנויות".

מבחינת סגנון הלבוש של האם והבת, התשובה של שתיהן דומה למדי. "לרוב, סגנון הלבוש שלנו הוא די קליל וקז'ואל - ג'ינס וחולצה במהלך היום. אם בערב אנחנו יוצאים לאירוע או לבילוי משותף של כל המשפחה, אז לובשים משהו שהוא קצת יותר מכובד ומרשים. אפשר גם להוסיף ז'קט יפה, אם קריר בחוץ", אומרת טלי.

לדברי ליאב, היא נוהגת לשתף את אמה במה שעובר עליה. "אני מספרת לאמא הרבה דברים שקשורים לבית הספר ולחברות שלי. אני מרגישה בנוח לשאול אותה שאלות ואני לא מסתירה ממנה דברים", מודה ליאב בגילוי לב. "בגלל שליאב בעצמה מספרת לי כל מיני דברים, אני בטוחה שאם יש בעיה, היא תדע לפנות אליי ולבקש את העזרה שלי", אומרת טלי בתקווה.

אמא, תני עצה
יפעת פנסו בן שמואל ובתה שי אוהבות לשבת על כוס קפה וליהנות משיחת בנות. "אני יודעת שהיא תיתן לי תמיד את העצה הכי טובה", אומרת שי

יפעת פנסו בן שמואל ובתה שי. מדברות על הכל. צילום: הרצל יוסף

יפעת פנסו בן שמואל (48), היא אם לשלושה - רז (22), שי (20) ורומי (16). יפעת, עובדת סוציאלית במקצועה, עובדת בשירות בתי הסוהר כראש ענף רווחה ומטפלת ברווחת אנשי הסגל בשירות. בנוסף לכך, משמשת כממלאת מקום ליוהל"ן (יועצת הנציב לענייני נשים - ד.כ) בשב"ס. הבת שי נגדת בקבע בחיל האוויר.

לאחר שהן פושטות את המדים, האם והבת אוהבות לבלות ביחד. "אנחנו מאוד אוהבות להסתובב ביחד בארץ ובחו"ל וממש בקרוב, אנחנו נוסעות לטיול בנות לאמסטרדם. הרבה פעמים אני מרגישה עם אמא כמו עם חברה ולא כמו עם אמא", אומרת שי, "אני מתייעצת איתה על כל מיני דברים כי אני יודעת שהיא תיתן לי תמיד את העצה הכי טובה והכי נטולת אינטרסים".

אמה יפעת מספרת כי היא נמצאת שם כדי לתת לה עצה טובה, אך נותנת לה את המרחב לקבל החלטות בזכות עצמה. "שי אוהבת לשמוע את דעתי והיא תייחס לה גם משקל, אבל בסופו של דבר היא מקבלת את ההחלטות שלה לבד ומעצבת את הדרך שהיא עוברת".

במסגרת הרכישות שהבנות מבצעות, הן פחות מתלהבות מקניות באינטרנט ומעדיפות להגיע לחנויות כחלק מימי בילוי משותפים. "אני אוהבת להסתובב עם אמא בקניון, למדוד בגדים, לשתות קפה ביחד ולשוחח על כל מיני דברים שהם לא בהכרח הנושאים הכי בוערים שיש, אבל כמו שאמרתי, אני מאוד אוהבת את הדעה של אמא שלי בכל מיני נושאים".

מתחדשים כל הזמן
איך משתלטים על הקניות ברשת? ולמי חשובה חוויית הקנייה?

חן אלקסלסי וליאור שטרית. אבניו 69. האופנה היום חולשת על כל הגילאים. צילום: הרצל יוסף

חן אלקסלסי, מנהלת חנות ההלבשה 'אבניו 69' והאחראית על הסטיילינג במדפים, מספרת כיצד היא רואה את עולם האופנה בעולם המודרני. "כיום, הדור הצעיר הרבה יותר אופנתי מהדור שהקביל אליו לפני כמה שנים".

"תרבות הרשתות החברתיות שהנגישה את הידוענים לקהל הרחב משפיעה הרבה יותר על סגנונות הלבוש. לא סתם אנחנו רואים כיום דוגמניות אינסטגרם, כי ככה הדור יודע מה אופנתי ומה פחות. עד לפני כמה שנים תופעות כאלה לא היה קורות, ופריטי אופנה היו נשארים לאורך זמן, לעומת כמה חודשים כיום".

מבחינת סגנונות הלבוש, טוענת אלקסלסי, יש לא מעט אמהות שמתלבשות כמו הבנות שלהן, ולדעתה, האופנה כיום חולשת על כל טווחי הגילאים.

מפגש בין אמהות לבנות בחנות ההלבשה 'אבניו 69'. צילום: הרצל יוסף

כיצד חנות בגדים בעידן המודרני מתמודדת עם תופעת הקניות ברשת?
"הדרך שלנו להתמודד עם תופעת האיביי, אסוס ושאר האתרים, היא שאנחנו תמיד מתחדשים. אנחנו חושבים לעומק ויודעים לאתר את הדבר הבא לפני כולם. הקהל שלנו אוהב מותגי יוקרה, ולא בהכרח את הפריטים הזולים. יש כמובן גם הנחות, במסגרת מועדון הלקוחות שלנו שנהנים מהטבות".

"ברמה האישית, אני מעדיפה גם את חוויית הקנייה בחנות בגדים כולל האקט של המדידה והאינטרקציה עם המוכרים. אם אני מזמינה מהאינטרנט זה לרוב אקססוריז".