כשהם מתפארים ב־300 אלף עוקבים בעמודי האינסטגרם הפרטיים שלהם ולמעלה מ־192 אלף עוקבים בערוץ היוטיוב המשותף שלהם, בני הזוג אלכס סמולקין (25) וליזה ביך (23) נחשבים ללא ספק לתפוח האדמה הלוהט בקרב בני הנוער והילדים בשנת 2018.

אלכס סמולקין וליזה ביך. נותנים הצצה ל"מאחורי הקלעים" של תעשיית היופי. צילום פרטי

עם ילדים בטיול בזנזיבר. צילום פרטי

בני הזוג, המוכרים בשם 'סמוליזה', תושבי באר שבע, עסוקים בשנה האחרונה בפיתוח קריירה משותפת כוולוגרים (בעלי בלוג וידאו). השניים מתעדים את חייהם באופן יומיומי ונותנים הצצה למאחורי הקלעים של תעשיית היופי והבידור ("למעט ביום כיפור שבו אני צמה", מציינת ביך). הזוג הצעיר שמודע היטב לכוח וההשפעה שלו על בני הנוער, דואג להעביר מסרים של אהבה, התמדה והגשמת חלומות, ומראה לצעירים של היום שחולמים לעמוד מתחת לאור הזרקורים כי לא כל הנוצץ, זהב.

ארץ חדשה
אם השם ליזה ביך מצלצל לכם מוכר, כנראה שנתקלתם בעלמה הצעירה, בעלת השיער הבלונדיני והעיניים הכחולות, בעמדת הסלקציה במועדון 'הפורום'.
את הראיון קיימנו בבית הוריה של ביך בשכונת פלח 7 בבאר שבע.

משפחת ביך עלתה לארץ חסרת כל מאוקראינה כשליזה היתה בת שנתיים, בארץ נולדה אחותה ניקול. בוגדן, אביה של ביך, מהווה עבורה מקור להשראה הודות למוסר העבודה הגבוה שלו.

"עוד באוקראינה, כדי שאבא יקבל את ברכת הדרך ויוכל להתחתן עם אמא, סבתא שלי דרשה ממנו ללמוד מקצוע, שיהיה לו משהו ביד. הדברים התגלגלו ואבא למד נגרות דרך מכר של סבתא. עלינו לארץ ואחרי תקופה מסוימת שאבא עבד כשכיר ולמד לעומק את המקצוע, הוא פתח עסק נגרות עצמאי ואמא שלי עובדת יחד איתו בהנהלת החשבונות ובעבודה המשרדית. הגענו לאן שהגענו בזכות הנחישות וההתמדה של אבי. זה תמיד מזכיר לי ללכת אחרי החלומות שלי והיום אני בהחלט מרגישה שאני מתחילה לחיות את החלום שלי".

בניגוד מוחלט לביך, אלכס סמולקין לא גדל בחיי שפע. "עלינו לארץ מאוזבקיסטן כשהייתי בן שלוש, בעקבות סבא שלי שהיה מחובר מאוד לדת. בארץ חיינו בדירה שכורה ואת כל ילדותי העברתי בשכונה י"א", נזכר סמולקין. "כילד, לא היו לי מותרות של דמי כיס אלא באירועים מיוחדים בלבד. שתבין את ההבדל, אם ליזה היתה רוצה משהו, היא היתה מקבלת, לי אם היו נקרעות הנעליים, הייתי מדביק אותן עם דבק חם".

סמולקין החל את שירותו הצבאי כלוחם בגדוד 50 בנח"ל, אך כעבור כשנה, מתוך צורך לעזור להוריו בפרנסת הבית, הוא עבר לשרת כטבח בגדוד. "בזמן שהייתי בבית, עבדתי בעבודה נוספת", הוא מציין.

חיזורים לעיני המצלמה
על אף ששניהם תושבי באר שבע, ההיכרות בין סמולקין וביך לא התרחשה בבירת הנגב. השניים הכירו על הסט של פרויקט 'מיי וייב' לפני כשנה וחצי, במסגרתו גרו ביחד עם עוד מספר אנשים בדירה מפוארת באשקלון ותיעדו את מהלך חייהם, בקונספט שמזכיר מעט את תוכנית הריאליטי "האח הגדול".

אלכס סמולקין וליזה ביך. "מרגישים כמו זוג נשוי". צילום: הרצל יוסף

החיבור הזוגי בין השניים נוצר במהלך הפרויקט. "הגעתי ל'מיי וייב' בשביל לשכוח מישהו שיצאתי איתו ונפרדנו", מספרת ביך. "היה לי חודש די קשה לאחר מכן ומצאתי נחמה בחשבון האינסטגרם שלי. צברתי המון עוקבים בתקופת הפרידה והגעתי למספרים מאוד יפים ביחס לבאר שבע. פנו אליי מהפקת הפרויקט וביקשו שאצטרף לבית".

במהלך השהות בבית, ובעיקר בלילות, ביך מספרת כי אלכס נהג להתגנב אליה לחדר, לדבר איתה ולחזר אחריה. "הפכנו לחברים טובים בלי קשר. בין לבין, הוא גם היה מבלבל לי את המוח על אהבה וזוגיות ואז מספר לכולם שאני מחזרת אחריו", אומרת ביך בחיוך. "האמת, בחודש הראשון אמרתי לאחת הבנות בבית שאני בכלל לא רוצה אותו, אבל הנה, היום אנחנו כבר שנה ביחד - ומרגישים כמו זוג נשוי".

למרות ההצלחה היחסית של 'מיי וייב', הפרויקט נקטע ובנקודת הזמן הזו, הזוג הצעיר מבין את הפוטנציאל הטמון ברשתות החברתיות. "ראינו איך הדברים עובדים, הרגשנו שזה משהו עצום ואנחנו יכולים להתקדם בו באופן אישי. אז החלטנו לצאת לדרך משותפת", מסביר סמולקין. "אני בעצמי צלם ועורך וידאו וליזה רקדנית מחוננת ומוכשרת בטירוף. היה לנו ברור שלשם אנחנו מכוונים".

ליזה ביך בצילום אופנה בסטודיו. צילום: מאי סביר

ומשם הדרך לערוץ היוטיוב המשותף היתה קצרה. "כל אחד מאיתנו חזר לבית של ההורים לשלושה חודשים, אבל היה לנו מאוד קשה להסתגל לחיים בחזרה עם ההורים, בוודאי כאשר אנחנו צריכים לצלם מדי יום", מספרת ביך. "למרות שיש לי בית גדול עם בריכה שמאוד מתאים לצילומי וולוג, החלטנו לעבור לגור ביחד, בנפרד מההורים".

"בשביל לתעד את אורח החיים שלך ברמה יומית, אתה חייב גם 'תפאורה' שתהיה הולמת", מסבירה ביך ומספרת מה גרם להם לעבור למרכז הארץ, "יש המון אנשים מוכשרים בבאר שבע והנגב בכל מיני תחומים. עם זאת, לב התעשייה עדיין נמצא במרכז. בין אם מדובר במנהלים, סוכנים וצלמים - המסה העיקרית והמקושרת יותר גרה באזור תל אביב".

יש מחיר לתהילה
התפאורה ההולמת עליה עבדו הצמד מוצאת את ביטוייה במספרים מכובדים מאוד באתר היוטיוב. ערוץ 'סמוליזה' ("זה שם שקיבלנו מילדים שעוקבים אחרינו") חוגג בימים אלה שנה להיווסדו וכבר חצה את קו ה־30 מיליון צפיות בסך כל הצפיות.

אלכס סמולקין וליזה ביך. קובעי דעת קהל בעולם של בני הנוער. צילום: הרצל יוסף

"חשוב לי להבהיר שהעבודה הזאת היא לא פשוטה כמו שהיא נראית. אנחנו מצלמים המון שעות, לאחר הצילומים צריך לערוך את הדברים ולהעלות אותם. עריכה של וידאו כזה יכולה לקחת עוד פרק זמן של שש־שבע שעות, אבל המחויבות להעלות תכנים באופן יומי מכריחה אותך לשבת, גם אם לא תמיד בא לך", מציין סמולקין.

בנוסף לתפעול היומי של ערוץ היוטיוב, השניים מתכוננים במרץ גם למופעי חנוכה. "סגרנו כמה מופעים בחופשת החג ובניית המופע נמצאת בעיצומה. יש לנו גם סינגל, ובמקביל אנחנו עובדים כבר על הסינגל הבא. החיים שלנו די עמוסים בימים האלה".

למרות המספרים הנאים, 'סמוליזה' משתדלים להישאר עם הרגליים על הקרקע. "כל האהדה והפרסום שאנו זוכים להם, אנחנו לא לוקחים את זה כמובן מאליו", מצטנעת ביך, "אני עדיין מתרגשת לפני שאנחנו מצלמים ולוגים".

סמולקין מוסיף כי חשוב להם להישאר מחוברים לאנשים ולזכור שהכל מושג בעבודה קשה. "אנחנו מבינים את גודל ההשפעה שיש לנו כיום על בני נוער וחשוב לנו להעביר גם מסרים חיובים על אהבה, התמדה וחריצות. אני בהחלט רואה בנו כסוג של מחנכי דור העתיד שרואים ומושפעים מאיתנו - אז חשוב לעשות עם זה דברים טובים".

כמו החיים של מרביתנו, לא תמיד חייהם של סמולקין וביך מרתקים ושווים תיעוד. כאן נמצא האתגר האמיתי. "בואו נודה על האמת. לא בכל יום יש עניין בשגרה היומית שלנו. כמו כל זוג, גם אנחנו רבים ומתווכחים על כל מיני דברים ואין לנו שום רצון להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה", מודה ביך. "בימים כאלה, אנחנו מעלים 'אתגרים' - כל מיני ניסויים נחמדים ומשימות מצחיקות שמעלות חיוך על פני הצופים".

סמולקין מוסיף כי הצופים מאוד אוהבים את האתגרים. "לאחרונה החלטנו להפוך את הערוץ שלנו למגוון יותר ואנחנו משתדלים ליצור וולוגים עם מסרים עמוקים וחשובים יותר. אבל אין ספק שאתגרים זה ממש כיף. גם לנו".

במסגרת הוולוגים בני הזוג נותנים הצצה גם ל'מאחורי הקלעים'. "לא מזמן ליזה היתה באודישן מסוים, אז הוולוג באותו יום עסק באיך נראה יום צילומים מאחורי הקלעים. אם מדובר על איפור, שיער, עמידה מול מצלמה, וכדומה. זה נחמד מדי פעם לתת הצצה לתעשייה הבידור היופי ולחשוף גם את מאחורי הקלעים".

ביך מדגישה כי חשוב להם שאנשים יבינו ש'לא כל הנוצץ הוא זהב' ומאחורי תעשיית היופי יש צלמים, במאים ומפיקים שהתפקיד שלהם הוא להוציא את הדברים בצורה הכי טובה שיש.

אל תפסיקו לחלום
כדי למתג את עצמם, ביך וסמולקין השיקו מרצ'נדייז תחת הכותרת 'one love' שיגרום לקהל שלהם להתחבר אליהם. "כרגע אנו מריצים חולצות, כובעים ושרשראות סביב הנושא של 'אהבה אחת'. לא מדובר על אהבה בהכרח בין גבר לאישה, הומואים או לסביות. מדובר על כך שאם לאדם יש תחביב או כישרון שהוא מאמין בו, הוא צריך ללכת איתו עד הסוף ולא לוותר עליו. אני כבר 13 שנים רוכב על סקייטבורד ויש לי גם קעקוע של סקייטבורד שבור לשניים שיוצר צורה של לב", מציין סמולקין.

"אני מאוד אוהבת לרקוד ומגיל קטן כל הזמן אמרו לי שאהיה כוכבת. אז הלכתי עם זה עד הסוף והיום אני מתחילה להגשים את החלום שלי", אומרת ביך.

View this post on Instagram

A post shared by ONE LOVE • SMOLIZA (@onelove.il) on

מה החלום הגדול שלכם?
"זה יישמע לך אולי קצת קלישאתי, אבל פשוט לכבוש את העולם. לעשות דברים בקנה מידה עולמי שיהיו בעלי משמעות", מצהיר סמולקין.

"החלום שלי הוא לפתוח מותג ביגוד עולמי. להיות בשורה אחת עם המעצבים הגדולים בעולם וחברות ההלבשה המפוארות ביותר ולהיות שם דבר בתחום. אבא שלי התחיל כנגר שכיר ובנה למשפחה שלו בעשר אצבעות בית מפואר שלא חסר בו כלום. וולט דיסני פעם אמר 'אם אתה יכול לחלום על זה, אתה יכול לעשות את זה'", אומרת ביך באופטימיות.