זכרונות ילדות מפורים. צילומים פרטיים

מי ישלוף ראשון?
ניסים סספורטס, מנכ"ל הוועד הפראלימפי והאגודה לספורט נכים, העריץ את קלינט איסטווד, כוכב סרטי המערב הפרוע של שנות השבעים, והתחפש לקאובוי

ניסים סספורטס. מגן החלשים. צילום פרטי

מי אני: ניסים סספורטס, מנכ"ל הוועד הפראלימפי והאגודה לספורט נכים.
למה חיפשו אותי בילדותי: "בילדות התחפשתי לרובין הוד כי באותה תקופה לכל מה שאחי הגדול התחפש בפורים שנה קודם לכן, הוריי העבירו אליי שנה אחרי".
תחפושת אהובה: "בילדות זו הייתה תחפושת של קאובוי. האמת שלא היתה סיבה מיוחדת חוץ מזה שהערצתי את קלינט איסטווד".
השנה אתחפש ל: "כנראה שאתחפש לאוסמאן מהתוכנית הפופולרית 'הכלה מאיסטנבול'".
פורים של ילדותי: "אני זוכר את ימי פורים בבית הספר, היינו מסתובבים בתחנות הפעלה והיה הפנינג תחפושות. כמו כן אני זוכר היטב את העדלאידע הראשונה והמרשימה שהתקיימה בבאר־שבע".

ניסים סספורטס. העריץ את קלינט איסטווד. צילום פרטי
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "הייתי שולח משלוח מנות לאמי ולאבי שלצערי נפטרו, ושולח להם תמונה שלי ושל שלושת האחים שלי, אמנון גילי ואילן, וכותב להם שאנחנו מתגעגעים ואוהבים אותם".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אני שונה מאוסמאן בזה שהוא שקט מאוד וחסר ביטחון, ודומה לו ברגישות ואהבה לאנשים".

גונבת את ההצגה
המאפרת רינת נגיד תסגל לעצמה גינונים של דיווה ותיכנס לנעליה של הזמרת שפיטה, התופעה הכי מדוברת ולוהטת של השעה

רינת נגיד. סנטה קלאוס קטנה. צילום פרטי

מי אני: רינת נגיד, מאפרת מקצועית - איפור כלות וערב.
למה חיפשו אותי בילדותי: סנטה קלאוס.
תחפושת אהובה: "רקדנית בלט. אהבתי את התחפושת במיוחד כי הייתי בחוג בלט ב'בת דור' ותמיד נשארתי עם הבגדים של החוג ולא רציתי להוריד אותם".
השנה אתחפש ל: "הזמרת שפיטה, דמות של דיווה ערבייה שזכתה לחשיפה בתוכנית 'הכוכב הבא לאירוויזיון'. אקח תלבושות מאמא שלי, יש לה המון ברוך השם".

רינת נגיד. השנה תהיה צבעונית כמו שפיטה. צילום פרטי
פורים של ילדותי: "כל שנה בחג פורים היינו הולכים, אחיי שי, יאיר ואני, עם אמא לבסיס פיקוד דרום לבקר את אבא שהיה מפקד מחנה, והיינו מצטלמים שם".
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים? "הייתי שולחת משלוחי מנות ודואגת תמיד לילדים שלא היה להם אמצעים. הייתי שמה המון ממתקים ואוזני המן מכל טוב".
במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "בשונה משפיטה, אני כל הזמן לובשת בגדים שחורים והיא צבעונית כמו אמא שלי. הדומה בינינו שגם אני וגם שפיטה שנונות עם חוש הומור מפותח".

נכנס לדמות
עו"ד ניב כהן, חבר מועצת עומר, נהנה להתחפש לדמויות שרחוקות ממנו שנות אור "תחפושת מאפשרת לנו להיות מי שאנחנו לא", הוא מסביר

עו"ד ניב כהן. תחפושת שעברה בין האחים. צילום פרטי

מי אני: עו"ד ניב כהן, בעל משרד פרטי ויו"ר ועדת המקרקעין של מחוז הדרום, וחבר מועצה בעומר.
למה חיפשו אותי בילדותי: "אנחנו שלושה אחים וכולנו 'זכינו' להתחפש בתחפושת החתול אותו הכין אבי. אף אחד מאיתנו לא אהב אותה, ולכולנו תמונות בהן אנחנו פשוט בוכים בתחפושת הזו".
תחפושת אהובה: "לפני ארבע שנים התחפשתי לדבורה מאיה, אבל אחרת - זו מסרטי המבוגרים. כמעט אף אחד לא זיהה והיכולת לפנות לאנשים חסרי אונים, נבוכים מחוסר הוודאות, הצחיקה אותי. המחשבה של 'מי זו שמציקה לי?'".
השנה אתחפש ל: "עוד לא החלטתי למה אתחפש השנה. זו תמיד יציאה של הרגע האחרון".

עו"ד ניב כהן. יחליט למה להתחפש ברגע האחרון. צילום פרטי
פורים של ילדותי: "גדלתי בעומר ופורים תמיד התמקד ב'פורימון' - יום פעילויות בתחפושת אותו מארגנת תנועת הצופים. משחקים, תחרויות, תחפושות ומפגש המוני של חברים. הפעילות מתקיימת עד היום בשבט 'במדבר' של צופי עומר".
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "משלוח מנות ובו פומפייה הייתי שולח ליאניס אנסטיס (השוער שספג חמישייה במוקדמות ליגת האלופות ושוחרר מהפועל באר־שבע). בכל זאת, הוא הצליח לשבור את השיא של סונארה האגדי בתצוגת תכלית בודדת לשחקן".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אני חושב שתחפושת כשמה, מאפשרת לנו להיות מי שאנחנו לא, להוציא החוצה דברים שאינם מאפיינים את היומיום. לי ולחתול אין כלום במשותף. אני ממש לא מסמפט את החיה הזו אבל בגילאים מאוחרים יותר לא התביישתי להתחפש לדברים או לדמויות שרחוקות ממני שנות אור, דווקא בגלל השוני".

הכוח הנשי
שיר אלימלך, חברת מועצת עיריית באר־שבע, תתחפש השנה לרוזה פארקס, אפרו־אמריקאית שלחמה למען זכויות הפרט בתקופת העבדות בארה"ב "אנו דומות בדבקות שלנו במטרות"

שיר אלימלך. בייבי פייס. צילום פרטי

מי אני: שיר אלימלך, סטודנטית לרפואה באוניברסיטת בן גוריון וחברת מועצת עיריית באר־שבע.
למה חיפשו אותי בילדותי: "הייתי בת שבע כשהתחפשתי לתינוקת".
תחפושת אהובה: "התחפושת שהכי אהבתי היתה של אינדיאנית שאמא שלי תפרה לי ולאחותי אבישג, התחפשנו בתחפושת הזו כמה וכמה פעמים".
השנה אתחפש ל: "אני מודה שטרם השגתי את כל האביזרים הדרושים, אבל אני מתכננת השנה להתחפש לרוזה פארקס, אפרו־אמריקאית שלחמה למען זכויות הפרט בתקופת העבדות בארה"ב".
פורים של ילדותי: "אני זוכרת שכל שנה, כל בני הדודים שלי היו מגיעים בשלל תחפושות ממרכז הארץ אל סבא וסבתא בבאר־שבע, כדי לחגוג יחד כולנו בעדלאידע המפורסמת".

שיר אלימלך. אינדיאנית בתפירה אישית של אמא. צילום: הרצל יוסף
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים? "אם הייתי יכולה, הייתי שולחת משלוח מנות לאלון, חבר טוב שלצערי נפטר במפתיע לפני מספר שבועות, ושמה בפנים פתק קטן עם לב".
† במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "אני חושבת שאני ורוזה נולדנו בתקופה אחרת, הסביבה אליה נולדנו וחונכנו שונה. עוד לפנינו דרך ארוכה לקראת השגת שוויון זכויות אזרחי ומגדרי, אך כמובן שלא ניתן לבטל את העובדה כי נולדתי לסביבה הרבה יותר מקבלת, מאפשרת ותומכת, הן מבחינת הנורמות החברתיות המקובלות והן מבחינת האמנות שמעוגנות כיום בחוק. אם אחמיא לעצמי, אגיד שאנו דומות בדבקות שלנו במטרות שאנו מציבות לעצמנו, ברצון שלנו להרבות טוב ואולי במובן הפשוט ביותר - שתינו נשים אשר שואפות להיות מעורבות בסביבתנו".

שמוליק הקאובוי
שמוליק יפרח, מנהל בית הספר למשחק "גודמן", נזכר במסיבת פורים בבית הספר החקלאי 'מקווה ישראל' שהוא וחבריו היו מפיקים בכוחות עצמם עם דוכנים, מוזיקה וריקודים

שמוליק יפרח. בהשראת סרטי הקולנוע. צילום פרטי

מי אני: שמוליק יפרח, מנהל בית הספר למשחק "גודמן".
למה חיפשו אותי בילדותי: "אינדיאני, תחפושת שאמי תפרה לי".
תחפושת אהובה: "התחפושת שבעיקר אהבתי היתה תחפושת של קאובוי, תחפושת שהיתה מאד פופולרית באותה תקופה של שנות השישים והשבעים בהשראת סרטי קולנוע מפוארים שהוצגו בבתי הקולנוע. לתלבושות הוצמד אקדח קפצונים, שכמובן הגדיל את האטרקטיביות של התחפושת".
השנה אתחפש ל: "אציל צרפתי".
פורים של ילדותי: "אני זוכר את מסיבת פורים, כנער בבית הספר החקלאי 'מקווה ישראל'. זו היתה מסיבה גדולה, שמחה וצבעונית לכלל בית הספר, שהפקנו לבד. זו היתה מסיבה עמוסה בתוכן משעשע, יצירה עצמאית, שהיו בה גם דוכנים, מוזיקה וריקודים".

שמוליק יפרח. "להיות משהו אחר, לפחות ליום-יומיים". צילום: שי שמואלי
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "משלוחי מנות בילדותי היו נשלחות בין המשפחות הקרובות. בגילאים מאוחרים יותר זכורים לי בעיקר משלוחי המנות לחיילי צה"ל".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "כל בחירה של תחפושת, לבטח אצל אדם בוגר, נובעת בתת מודע בכמיהה של המתחפש להיות משהו אחר לפחות ליום־יומיים. אם זה נמשך יותר מזה, כדאי למתחפש לטפל בזה".

ילד העכביש
כמו בן טיפוסי גם לדי.ג'יי עוז זיגרון הייתה חיבה מיוחדת לגיבורי על והוא התחפש לספיידרמן, תווה הקורים המפורסם בעולם

ד.ג'יי עוז זיגרון. בועט. צילום פרטי

מי אני: עוז זיגרון, די.ג'יי בסצנת חיי הלילה בבאר־שבע.
למה חיפשו אותי בילדותי: "פאנקיסט. כילד, לדעתי זאת הייתה התחפושת הכי נפוצה באותן שנים".
תחפושת אהובה: "ספיידרמן. באופן כללי, נראה לי שכולם אוהבים גיבורי על".
השנה אתחפש ל: "בשנים האחרונות אני פחות נוטה להתחפש, בגלל שקצת קשה לנגן במסיבות פורים כשאתה תקוע בתוך תחפושת. אז אני מעדיף לבחור באיפור פנים וכובע שיתאים לאווירה".
פורים של ילדותי: "אני לא זוכר גיל מדויק, אבל הייתה שנה שבה התחפשתי יחד עם אמא שלי לרב עובדיה יוסף. הגענו ביום פורים לבית של חברה שלה וביקשנו תרומה לישיבה שלנו, והחברה שלה פשוט עמדה שם בהלם. עד שהיא הבינה מה קורה, לא הצלחנו להתאפק והתפוצצנו מצחוק מהמבט שלה".

עוז זיגרון. בשנים האחרונות פחות מתחפש. צילום: עדן זמר
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "הייתי שולח לדודו פארוק והייתי שם בו ערק, ערק ערק".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אף פעם לא תראו אותי לבוש בצורה כזאת, אם זה לא פורים, אני משתדל להקפיד על מראה מסודר".

שומר על הסדר
עו"ד ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד מאז ומתמיד אהב לשמור על החוק והסדר. אז מה הפלא שהוא הספיק להתחפש לשוטר, קאובוי והשנה הוא יעטה על עצמו מגן ושריון של אביר מימי הביניים

עו"ד ניסן בן חמו. עלה על מדים. צילום פרטי

מי אני: עו"ד ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד.
למה חיפשו אותי בילדותי: "בתמונה אני מחופש לשוטר. כנראה שתמיד היתה לי משיכה לחוק וסדר. פחות אהבתי גיבורי־על או דמויות מסיפורי ילדים, ראיתי עצמי כמי שמופקד על הסביבה, שיש לו כוח ואמצעים וכן, כמובן, הכל בהגינות ולמען הצדק".
תחפושת אהובה: "תחפושת שאהבתי במיוחד הייתה של קאובוי. מכנסי ג'ינס משופשפים עם פרנזים בצבע אדום, חגורה עם נרתיק ואקדח על המותן. החולצה היתה מבד פלאנל משובץ, עליה ז'קט ג'ינס או מבד קורדרוי עם שוונצים. ועל הראש, איך לא, כובע הבוקרים המפורסם. הייתי קאובוי מהטובים, מאלה שמגיעים לעיירה שסובלת מנחת זרועם של חברי כנופיה ועושים סדר בעיירה לטובת תושביה".
השנה אתחפש ל: "אביר מימי הביניים. מה אפשר לעשות, לוחם תמיד נשאר לוחם".

בן חמו. כושר משחק ואילתור. צילום: שי שמואלי
פורים של ילדותי: היה תמיד חג מרגש. הכניסה לדמות בפורים הוציאה ממני את כושר המשחק והאלתור. הריגוש הזה היה בעיקר בגילאי היסודי. מאוחר יותר, חג פורים היה לחלק מפולקלור חברתי במסיבות בית ספר ועדיין יכולתי לחוש שהחג הזה הוא בעל אווירה אחרת מכל החגים 'הכבדים' של ראש השנה או חג הפסח שתמיד מאיים מעבר לפינה".
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "משלוח מנות מסמל עבורי הרבה יותר מאשר כמה ממתקים בקופסה. הוא יכול לשמש להעברת מחשבות, תקוות ואיחולים לכל אלה שאהובים עלייך. את משלוח המנות שלי ארצה להעביר לאשתי ולבנותיי והייתי שם בקופסה בין השוקולד לסוכריה זמן פנוי מעבודה והרבה שעות בילוי משותפות יחד איתן".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "השנה אתחפש לאביר מימי הביניים, כמו תמיד זה בגלל הלחימה, המאבק והצדק. ההבדל בין התחפושת למי שאני באמת שונה בעניין אחד. איני חושב שלאבירים היה חוש הומור. לעומת זאת, אני אף פעם לא אתנגד לאיזו בדיחה טובה, אימרה שנונה או התחכמות משעשעת, אפילו אם זה קורה בישיבות עבודה מאוד חשובות. חג פורים הוא בהחלט החג שלי".

הטובים נגד הרעים
מוטי עטר, מאמן מ.ס. ירוחם בכדורגל נהנה להיכנס לדמותו של הקאובוי בסרטי המערב הפרוע "זו היתה תחפושת פופולארית באותה תקופה", הוא נזכר

מוטי עטר. קאובוי קשוח. צילום פרטי

מי אני: מוטי עטר, מאמן מ.ס. ירוחם בכדורגל.
למה חיפשו אותי בילדותי: "אני זוכר שחיפשו אותי לקאובוי, כי זו היתה תחפושת פופולארית באותה תקופה ואני ממש אהבתי אותה".
תחפושת אהובה: "אני תמיד אהבתי את התחפושת של הקאובוי מכיוון שהקאובוי תמיד היה בצד של הטובים".
השנה אתחפש ל: "לא נראה לי שאתחפש השנה".
פורים של ילדותי: "חוויה זכורה במיוחד היא מהתקופה שלי בבית הספר כשאנחנו הילדים היינו מגיעים לבית הספר, מי שהיה מתחפש לקאובוי וזה שהיה מתחפש לאינדיאני, תמיד היו נלחמים ביניהם וזה היה מצחיק".

מוטי עטר. לא מתכנן להתחפש השנה. צילום: הרצל יוסף
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "הייתי שולח משלוח מנות לחברים שלי מהכיתה שלמדו איתי בבית הספר והיה בו אוזני המן, רעשן, סוכריות, שוקולדים וחטיף".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אני שונה בזה שאני לא איש של מלחמות כמו קאובוי, ודומה בזה שאני אוהב צדק ואמת".

פרימה בלרינה
מילה אלמליח חלמה להיות בלרינה בילדותה אך לא קיבלו אותה בגלל מבנה גוף לא מתאים, מאז היא עוטה על עצמה נעלי ריקוד ומגשימה את החלום

מילה אלמליח. בילבי באה העירה. צילום פרטי

מי אני: מילה אלמליח, מעצבת גבות.
למה חיפשו אותי בילדותי: "בילבי".
תחפושת אהובה: "בלרינה. נולדתי ברוסיה, שם הבלט נחשב ליוקרתי ונוצץ וכל הילדות חולמות להיות רקדניות. אבל לא קיבלו אותי בגלל מבנה גוף לא מתאים, אז עסקתי בענפי ספורט אחרים כמו ריקודים והתעמלות קרקע".
השנה אתחפש ל: "בלרינה, כי זאת היתה פנטזיית הילדות, ומאז כל שנה אני מתחפשת לזה ומממשת את החלום".
פורים של ילדותי: "גדלתי בפנימייה ואני זוכרת את האווירה המיוחדת שהיתה כשכולם מחופשים לצד הרבה פעילויות והפעלות".

מילה אלמליח. חלום על בלרינה. צילום פרטי
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים? "לחברים ולמשפחה".
במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "אני דומה לבלרינה בחיצוניות שלי אבל בעוד הבלרינות הן שבריריות ומקפידות על אורח חיים ומשטר סגפני, אני אוהבת לאכול ונהנית במסעדות".

נלחם ברשע
אבי בן זיקרי, דובר ח"כ מאיר כהן, יצטרף השנה לחבורת הנוקמים. בשונה מגיבורי העל הבדיוניים, הוא מנסה לחולל שינוי בזירה הציבורית ללא יכולות על אנושיות

אבי בן זיקרי. כל תחפושת - הפקה. צילום פרטי

מי אני: אבי בן זיקרי, דובר ח"כ מאיר כהן. נשוי ואב לחמישה ילדים, מדימונה.
למה חיפשו אותי בילדותי: "היו אלה ימים שבחנויות היו שתי תחפושות: קאובוי ואינדיאני. בחנויות הגדולות במיוחד היה גם 'זורו'. במצב כזה, כל תחפושת הייתה בגדר הפקה של ביקור אצל התופרת, מדידות ותפירה הוט קוטור. בקיצור, השקיעו בי. התחפושת שבתמונה - נסיך".
תחפושת אהובה: "ערפד. הרגשתי שאני חי את התחפושת וזכור לי היטב שפשוט שיחקתי את הדמות. אגב, זה היה הרבה מאוד לפני ז'אנר הערפדים והצלחת הסרט 'דמדומים'".
השנה אתחפש ל: "לפני שנה התחפשתי לזורו משודרג עם חזה פלסטיק שרירי שאני רק יכול לחלום עליו. השנה אלך כנראה על אחד מגיבורי העל חברי הנוקמים. מה שבטוח, כל תחפושת שאני קונה מסתיימת בביקור אצל החייט".
פורים של ילדותי: "הכי זוכר את הביקור אצל סבתא שהייתה מוציאה שתי שטרות של גולדה מאיר כדמי פורים. אבא היה שומר לי אותם וקונה לי בהם דברים שהייתי מבקש. היום אני מלאים לילדיי את דמי הפורים בטענה ש: 'מתי שתצטרכו, תקבלו...'. עוד אני זוכר מבית סבתי את מאפה הלחם המיוחד שמעוטר בקצהו בביצה והכל בעבודת יד אומנותית. בלי מכונות ובלי כלי עזר מיוחדים".

אבי בן זיקרי. כל תחפושת עוברת אצל החייט. צילום פרטי
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "לו היה באפשרותי, הייתי שולח סלסלה ובה צ'ק ענק למשפחה שאני מכיר המונה 13 נפשות. אני מתכוון לצ'ק כזה שייסדר להם את השנה כולה ולא רק את חג הפורים. אם לחזור למציאות, אז כנראה שאשלח לאדם אחד אותו אני מכיר המון שנים ומסייע לו מדי פעם לפעם. הוא חי בגפו, כך שהסיוע כולל גם ביקור קצר שיחמם לו את הלב".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אני דומה לגיבור על בכך שאני עובד בשביל אנשים, מבקש וחולם לשנות את מציאות חייהם לטובה. שונה? אני נאלץ לעשות את השינוי הזה בלי יכולות על אנושיות, מה שהופך את המשימה לקשה מחד, אך מספקת מאוד מאידך".

האיש בעל אלף הפרצופים
רן שקד, מבעלי קבוצת 'איינשטיין', הולך להיכנס לנעליו של כוכב הילדים מני ממטרה הוא רק צריך לעבוד על החיקוי שלו לבת יענה

רן שקד. במועדון של מיקי מאוס. צילום פרטי

מי אני: רן שקד, יזם מקומי ומבעלי קבוצת 'איינשטיין'.
למה חיפשו אותי בילדותי: "התחפשתי לדמות של מיקי מאוס. בתמונה אני מצולם עם אחותי הגדולה, רונית".
תחפושת אהובה: "באחת השנים יצא לי להתחפש לטייס בחיל האוויר. אני זוכר שזה גרם לי להרגיש גדול וחזק".
השנה אתחפש ל: "מני ממטרה".
פורים של ילדותי: "מתמיד, התקופה של פורים היא הכי שמחה בשנה. יש בימים האלה אווירה טובה, שמחה וחגיגית. אנרגיות טובות בכל מקום".

רן שקד. עוד עובר על החיקוי של בת יענה. צילום: הרצל יוסף
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "לאשתי היקרה והבנות שלי. אני מתכנן לשלוח להן ים של דברים מתוקים ומזכרות מיוחדות שאני בטוח שהן אוהבות".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "השיגעון והצחוקים של מני ממטרה זה משהו שגם מוטבע בתכונות האופי שלי, אבל בשונה ממני, מני יודע לעשות חיקוי של בת יענה. אני עוד צריך לעבור על החיקוי שלי".

כמה טוב, כמה יוסי
אלירן גבאי, שחקן מ.ס. דימונה בכדורגל היה שולח משלוח מנות ליוסי בניון על כל הרגעים היפים בקריירה שלו "הייתי שם בפנים כדורים שישאירו אותו צעיר לנצח"

אלירן גבאי. בעקבות אבא. צילום פרטי

מי אני: אלירן גבאי, שחקן מ.ס. דימונה בכדורגל.
למה חיפשו אותי בילדותי: "בילדותי חיפשו אותי לשוטר. בזמנו פחות הבנתי בתחפושות אבל אבא שלי היה שוטר בשנות ה־80 וה־90 של המאה הקודמת ואני הערצתי אותו".
תחפושת אהובה: "בתקופת הילדות שלי, התחפושת של צבי הנינג'ה היתה מאוד פופולארית וכל הילדים בדימונה היו מסתובבים בפורים מחופשים לצבים".
השנה אתחפש ל: "השנה נראה לי אתחפש לאיזושהי דמות מ'משחקי הכס', אני עדיין מתלבט".
פורים של ילדותי: "בזמנו פורים היה באמת חג לכל דבר, אני זוכר בתור ילד את ההתרגשות של כל הילדים בבית הספר. האחים שלי נורא התרגשו לפני החג, וגם הילדים מהשכונה וזו הייתה חגיגה של ממש".

אלירן גבאי. חגיגה של ממש. צילום: באדיבות מ.ס. דימונה
למי היית שולח משלוח מנות ומה היית שם בפנים? "הייתי שולח משלוח מנות ליוסי בניון להגיד לו תודה על כל רגע מהקריירה שלו שהיה פשוט חוויה והייתי שם בפנים כדורים שישאירו אותו צעיר לנצח".
במה אתה שונה בחיים מהדמות שאתה מתחפש אליה ובמה דומה? "אומרים שהחיים עצמם זו תחפושת אחת גדולה. אני תמיד השתדלתי להישאר אני בלי תחפושת".

פייטרית אמיתית
רותם עפרוני ממיתר תעלה בחג פורים הקרוב על מדי הקראטה ותשתתף בתחרות. כשהיא הייתה קטנה, היא אהבה להתחפש לאלמו מרחוב סומסום וללכת לשמוע את קריאת המגילה בבית הכנסת

רותם עפרוני. מתחפשת לעמה רוב השנה. צילום פרטי

מי אני: רותם עפרוני, ספורטאית, עוסקת בענף הקראטה, תושבת מיתר.
חיפשו אותי בילדותי: "התחפשתי לאלמו, הדמות מרחוב סומסום".
תחפושת אהובה: "כמו שרואים בתמונה, אלמו זו הייתה התחפושת האהובה עליי. ממש אהבתי את הדמות של אלמו, ואני אוהבת את הדמות הזו עד היום".
השנה אתחפש ל: "השנה כנראה בפורים אהיה בתחרות, כך שאצטרך ללבוש את התחפושת של הקראטיסית", היא אומרת בחיוך.

רותם עפרוני. ד"ש מרחוב סומסום. צילום פרטי
פורים של ילדותי: "כשהייתי קטנה הייתה תקופה שגרנו בארצות הברית. בחג פורים ירד בבוסטון שלג כבד וכל הגנים ובתי הספר נסגרו. כולם יצאו לרחובות, ולנו הייתה מאחורי הבית גבעת שלג שאהבתי לרדת אותה שוב ושוב עם המזחלת. בנוסף, אני זוכרת שמדי פורים הלכנו לבית הכנסת לשמיעת המגילה".
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים: "הייתי שולחת משלוחי מנות לכמה שיותר אנשים מבוגרים, וממלאת אותם בכל דבר שיכול לשמח אותם ולעשות להם טוב. יש לי רגישות יתר למבוגרים".
במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "ה'תחפושת' שאני אתחפש אליה השנה כמובן מאוד אופיינית לי. רוב ימות השנה אני מחופשת לקראטיסטית או יותר נכון להגיד שלפעמים אני מתחפשת לעצמי. אני דוגלת בערכי הקראטה בכל דבר בחיים".

והאוסקר הולך ל....
בכל תחפושת של סוזי בן הרוש, דוברת משרד החינוך במחוז הדרום, יש אלמנטים של דיווה, אז מה הפלא שהשנה היא מתחפשת לפסלון הנכסף שכל כוכב בהוליווד

סוזי בן הרוש. התרגשות באוויר. צילום פרטי

מי אני: סוזי בן הרוש, דוברת ואחראית פניות הציבור במחוז הדרום של משרד החינוך.
למה חיפשו אותי בילדותי: "לפי הלבוש, נראה לי שהתחפשתי לאסתר המלכה בגרסה המרוקנית".
תחפושת אהובה: "לפני כמה שנים התחפשתי לאסתר המלכה, תחפושת עם קריצה נועזת".
השנה אתחפש ל: "פסלון אוסקר".
פורים של ילדותי: "לחג פורים הייתה נלווית התרגשות עצומה בימים שלפני יום התחפושות, והיו פעמים שמרוב התרגשות לא הצלחתי להירדם".

סוזי בן הרוש. אלמנטים של דיווה בתחפושות. צילום פרטי
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים? "לכל החברים והחברות שלי שעזבו את הארץ ושאליהם אני מתגעגעת מאוד. הייתי שולחת סל מלא בחטיפים ישראלים שיש רק אצלנו עם מגש עוגיות מרוקאיות בטעם גן עדן של אמא שלי וחיבוק ענק".
במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "שמתי לב שבכל תחפושת שלי יש אלמנטים של דיווה, משהו גדול, אקסטרווגנטי. אני תמיד שואפת לשם. לפעמים זה גם מצליח".

סיפורה של נזירה
צליל הרוש, סמנכ"לית "הבית למחול", העזה להתחפש לנזירה בהריון, רחמנא לצלן, גם אם זה לא ימצא חן בעיני האפיפיור

צליל הרוש. רוח הקודש. צילום פרטי

מי אני: צליל הרוש, מפיקה וסמנכ"לית "הבית למחול" בבאר־שבע.
תחפושת אהובה: "נזירה בהריון. אהבתי את התחפושת הזו במיוחד כי היא הייתה מקורית ומצחיקה".
השנה אתחפש ל: "אני יודעת שפורים ממש עוד כמה ימים, אבל עדיין לא החלטתי. אני שוקלת בכובד ראש ללכת על וונדר־וומן".
פורים של ילדותי: "תמיד היו לי תחפושות צבעוניות ומעניינות שמשכו תשומת לב. מכיתה י"ב בערך הייתי חלק מהפקת העדלאידע המסורתית, אז יצא לי קצת פחות להתחפש, אבל ההפקה הזו היא בהחלט משהו שאני זוכרת ולוקחת איתי כל שנה. פורים מבחינתי זו תקופה של עבודה קשה".

צליל הרוש. "פורים זאת תקופה של עבודה קשה". צילום פרטי
למי היית שולחת משלוח מנות ומה היית שמה בפנים? "הייתי בונה סלסלת משלוח מנות מפנקת במיוחד ושולחת ספיישל להורים המקסימים שלי. הייתי דואגת שיהיו בפנים מלא אוזני המן כי זה אחד הדברים הטעימים".
במה את שונה בחיים מהדמות שאת מתחפשת אליה ובמה דומה? "אני משתדלת להספיק לעשות כמה שיותר דברים במהלך שגרת היום שלי, ובין לבין למצוא קצת זמן לעצמי לרגיעה. נראה לי שבשביל לתמרן בין כל הפרויקטים שאני עובדת עליהם, אני חייבת להיות סוג של וונדר־וומן".

בהכנת הכתבה השתתפו: עודד בר־מאיר, תמי לוי, יגאל ברמן, דניאל כהן, יעקב לוי וכרמל קושניר.