מתן ואיב אבנעים ושי חמו. לא נחים על זרי הדפנה. צילום: הרצל יוסף

בשקט ומתחת לאף של כולנו, חיי הלילה בבאר שבע הופכים לתוססים יותר ויותר. השנים שבהן המועדונים הפורום והברקה שלטו בשוק והיו המקומות היחידים שנתנו מענה לבליינים בסופי השבוע עברו מהעולם, ובשנים האחרונות נכנסו כמה וכמה שחקנים חדשים לסצנה המקומית.

מי שלוקחים חלק ניכר במהפכת חיי הלילה בבירת הנגב הם האחים איב ומתן אבנעים (26), שיחד עם מנהל השיווק שלהם שי חמו (27), אחראים לשניים מהמקומות הלוהטים ביותר בסצנה המקומית - בר ה'חמש' ומועדון ה'אחד'שרה'.

בימים אלה חוגגים הטריו את השנה השלישית להקמתו של מועדון ה'אחד'שרה', ובמבט לאחור הם מבינים שעברו דרך ארוכה מאז טבילת האש הראשונה בסצנה, אך חשוב יותר, העתיד נראה ורוד מתמיד.

חלום שהתגשם
"קרוב ל־15 שנים שאני חלק מחיי הלילה בבאר שבע. הייתי ברמן בכל מיני מקומות וניהלתי את מסעדת 'קמפאי'. לאחר מכן עשיתי עוד כמה תפקידים שונים בסצנה, אך בשמונה השנים האחרונות אני מנהל עסקים שקשורים בחיי הלילה", מספר איב אבנעים.

"צריך יותר מכתבה כדי לספר על הניסיון של איב בעולם הזה שנקרא חיי לילה", מפרגן לו אחיו הצעיר מתן. "היה לי חלום ילדות להקים בר, פאב או משהו בסגנון הזה. לפני כשמונה שנים, הקמנו את 'החמש על עשר' שהתחיל כפאב רוק עם הופעות חיות", מספר איב. "לפני כשלוש שנים החלטנו שאנחנו רוצים לעשות קפיצת מדרגה בתחום והקמנו את מועדון ה'אחד'שרה'".

בניגוד לאחיו הגדול, מתן הוא דמות חדשה יחסית בסצנה. "אני חי את חיי הלילה קרוב לארבע שנים. הצטרפתי לדרך שאחי התחיל, אומנם אצלי זה לא היה חלום ילדות, אבל זה משהו שרציתי לעסוק בו ואני כל הזמן לומד דברים חדשים. כל ערב עבודה מבחינתי הוא ערב למידה", מוסיף מתן ומספר כי לפני כשנה הם החליטו לשנות קונספט והפכו את 'חמש על עשר' לבר במקום פאב.

"אנשים מגיעים לכאן לליין 'המפיות' בימי שני והמקום מתמלא עד שאי אפשר להכניס סיכה. השינוי בסצנת חיי הלילה מורגש בכך שבכל ערב יש לאן לצאת בעיר ואפשר לבלות במסיבות לכל אורך השבוע".

בילוי ב'חמש'. צילום: עדן זמר

הדרך של הצלע השלישית בחבורה, שי חמו, היתה מעט שונה. "את הדרך שלי התחלתי כיח"צן במסיבות עוד לפני הצבא. לאחר מכן התקדמתי להיות מנהל של ליין ואחרי שהשתחררתי, לקחתי הפסקה מכל העולם הזה כדי לטייל בעולם, לצבור חוויות וליהנות. כשחזרתי לארץ, הבנתי שאני מאוד אוהב את התחום ואוהב עבודה עם קהל. כשאתה גם אוהב חיי לילה וגם אוהב לעבוד מול אנשים, טבעי שתמצא את עצמך בתחום כזה".

לדברי חמו, מלאכת השיווק דורשת עבודה של שעות על גבי שעות וזמינות מיידית. "הנייד שלי זמין 24/7 לשיחות מבליינים, יח"צנים, ספקים וכל מי שצריך אותי. זאת עבודה לא פשוטה כי המענה צריך להיות תמיד הולם ומכובד. בסופו של דבר, אנחנו מתפרנסים מהמקום הזה ואוי ואבוי לנו אם נפגע בשם שנבנה עם השנים", מוסיף חמו.

מתן ואיב אבנעים ושי חמו. "הצלחנו לעשות כאן דברים שלא היו לפני כן". צילום: הרצל יוסף

הסצנה שוקקת חיים
התחושה שחיי הלילה בעיר במגמת עלייה לא פוסחת גם על השלושה. "אני חושב שבאר שבע נמצאת בהתפתחות יפה מאוד בכל מה שקשור למוקדי בילוי. כל הזמן נפתחים מועדונים, מסעדות ובתי קפה והשאיפה שלי כבעל עסק שרוצה להתקדם בעתיד היא להביא דברים חדשים לעיר ולהיות ה'חלוץ' בכל מה שקשור בתרבות הבילוי".

על מנת להביא לבירת הנגב את הדבר הבא שיפריח את הסצנה, הם תרים אחר מגמות ברחבי העולם. "אנחנו יוצאים המון מחוץ לעיר, טסים לחו"ל לא מעט ומסתכלים על מגמות בעולם הגדול כדי ללמוד איך אנחנו יכולים להצליח, גם בחלקת האלוהים הקטנה שלנו".

"אתן לך דוגמה, כל סצנת הרגאטון שחזקה מאוד בישראל בשנה וחצי האחרונות מן הסתם לא הומצאה כאן. זה משהו שתפס בחו"ל והגיע גם לישראל. בשורה התחתונה, ההשראה הטובה ביותר מבחינתי היא מאחי ומשי. החשיבה שלנו עם הזמן הפכה להיות דומה ויחד עם הניסיון, הצלחנו לעשות כאן דברים שלא היו לפני כן", מספר איב.

בסוף השבוע האחרון, כאמור, חגגו השלושה את יום ההולדת השלישי למועדון ה'אחד'שרה' שעבר מספר גלגולים עד למתכונת הנוכחית. "בתחילת הדרך, המקום היה מועדון טכנו אפלולי שלא יכולת לראות מטר קדימה", מספר איב.

"סצנת הטכנו, שאגב מאוד חזקה היום בבאר שבע, זה משהו שאנחנו הבאנו כבר לפני כמה שנים לעיר, אבל הוא לא תפס. אני באופי שלי אדם מאוד עקשן, אבל הייתי חייב להתפשר והפכנו את המקום למועדון שמנגן את כל סוגי המוזיקה. הוספנו תאורה צבעונית ואווירה של מסיבה ולשמחתנו, התוצאות חיוביות".

חוגגים ב'אחד'שרה'. צילום: עדן זמר

שואפים גבוה
למרות שבר ה'חמש' ומועדון ה'אחד'שרה' מושכים אליהם בליינים רבים מהעיר ומהסביבה, השאיפות של השלושה גדולות יותר. "אנחנו כל הזמן שואפים להתקדם, אסור לדרוך במקום ולנוח על זרי הדפנה. כל הזמן ללמוד, להתקדם, ליצור ולעשות. זה המפתח להצלחה בכל תחומי החיים", מסכם מתן.

חמו מוסיף כי "אני לא יודע אם אשאר כל כך הרבה שנים בחיי הלילה, אבל כל זמן שיהיה לי כיף והעבודה תהיה מספקת ומאתגרת, אני אמשיך לעשות הכל כדי להיות יעיל במערכת שאני נמצא בה".

רגע לפני סיום, השלושה מתבקשים לענות על השאלה החשובה ביותר - מה הסיפור מאחורי השמות המיוחדים 'חמש' ו'אחד'שרה'?

איב מתנדב לספר. "נתחיל מה'חמש' - השם המקורי של המקום הוא 'חמש על עשר'. הסיפור מאחורי השם הוא שבתחילת הדרך היה לי שותף שהיה נגר במקצועו. 'חמש על עשר' בשפת הנגרים זה קרש עץ בגודל של חמישה ס"מ על עשר ס"מ, ובהתחלה, כל הפאב היה בנוי מהקרש הזה. בגלל שזה הפך להיות מונח שנתפס לנו בפה, החלטנו לקרוא למקום ככה", מספר איב.

ואילו, הסיפור מאחורי השם 'אחד' שרה', הוא פשוטו כמשמעו. "הרבה אנשים בתחילת הדרך לא הצליחו להבין מה זה אומר 'אחד'שרה'. הוא קוראים לזה 'אחד שרה' או בצורה מעוותת אחרת, עד שהבינו שזה בסך הכל המספר 11. בדיעבד, גילינו שהכתובת של המקום היא בן גוריון 11, אז כנראה שזה היה הייעוד של השם", מספר בחיוך חמו.