תהילה סממה בהופעה. "התמודדות וניצחון זה עניין של בחירה". צילום: אמנון וינר

"יש בך כוחות להכיל את העולם, גם אם לא תמיד תביני, גם אם לא הכל מושלם. אם תבחרי להילחם, תבחרי להתמודד, גם אם גדוד שלם של לוחמים לא יעצור אותך בדרך".  כך כתבה תהילה סממה, תושבת ירוחם, באחד משיריה, אותו היא מעלה במופע "עניין של בחירה" יחד עם שני אחיה הבוגרים.

לכאורה, ניתן לחשוב שמדובר כאן בשלושה אחים שחברו יחד להרכב מוזיקלי שמעלה על הבמה מופע של שירים פרי עטה של אחותם הצעירה. הפעם זה שונה. תהילה, עיוורת מלידה, החליטה לא לשקוע במר גורלה ולהתמודד, ומבחינתה גם לנצח, כל מצב משברי שהיא חווה, בעיקר באמצעות שיריה.

די להציץ בעמוד הפייסבוק שלה ולהיווכח בתגובות המרגשות של מי שצפה במופע שלה ושל שני אחיה. "הופעה מדהימה", כתבה אחת הגולשות, "מרגשת ומעצימה. תהילה היא בחורה מיוחדת עם כוחות מעוררי השראה, יש המון מה ללמוד ולקחת לדרך".

גולשת נוספת כתבה כי "סיפור נוגע ללב. תהילה מקסימה, מרגשת וכשרונית להפליא. מומלץ לכל מי שמעוניין לפקוח מעט את העיניים ולטעום אפילו לרגע מה עובר בעולם של מי שרואה את העולם בצורה טיפה אחרת".

"בחרתי לא לוותר"
תהילה סממה (22) נולדה וגדלה בירוחם. העובדה שהיא עיוורת מלידה לא נותנת לה להפריע כהוא זה במהלך שגרת חייה. את לימודיה היסודיים והתיכוניים היא עשתה בבתי ספר רגילים, עשתה בגרות וכיום היא משמשת כמתרגלת וכמגישה תלמידים לבגרות בבית הספר התיכון 'ספיר' בירוחם.

האחים סממה. אורן: "תהילה בעיני היא סמל לתקווה". צילום: הרצל יוסף

"העיוורון", היא מספרת בגילוי לב, "גורם לי לחידוד שאר החושים. מעבר לזה, המגבלה שאני לא רואה גרמה לי לעמוד באתגרים, לא לוותר לעצמי ולהילחם על דברים. בסך הכל יצאתי מזה מורווחת".

תהילה היא הצעירה מבין שלושת האחים לבית משפחת סממה. אחיה הבכור ניסן (27), נשוי ואב לשני ילדים, תושב באר שבע המשמש כרכז תנועת דב"ש - נוער דתי באר שבע, ואחיה האמצעי אורן (25), סטודנט לעבודה סוציאלית במכללת ספיר, המתגורר בירוחם, מלווים את אחותם הצעירה לכל מקום.

שלושת האחים גדלו, כך הם מציינים, בבית בו המוזיקה היתה חלק בלתי נפרד מחיי המשפחה, כך שכלל לא מפתיע שהם חברו להרכב מוזיקלי משותף שמעלה בחמש השנים האחרונות את המופע "עניין של בחירה".

המופע ש'רץ' בכל רחבי הארץ ומעורר התרגשות בכל מי שצופה בו, שוזר בתוכו את סיפור חייה של תהילה יחד עם מבחר השירים שהיא כתבה והלחינה. לצורך העלאת המופע רתמה תהילה את שני אחיה, כאשר אורן מופקד על הקלידים והגיטרה ואילו ניסן הוא האיש מאחורי התופים ומשמש גם כסאונדמן.

"היתה לי תקופה מאתגרת בתקופת הלימודים בתיכון", מספרת תהילה, "התחלתי אז לכתוב את השירים על סיפור החיים שלי, החומרים הצטברו ובמקביל חוויתי סוג של משברים באותה תקופה. אז החלטתי בשיתוף פעולה עם שני האחים שלי לעשות מכל זה מופע ולשתף את עם ישראל במה שחוויתי, תוך העברת מסר שאפשר להתגבר על כל הקשיים ולצאת מאותם משברים".

"רציתי להראות שאפשר לקום מהמשבר ולהמשיך הלאה. אמנם נולדתי עיוורת, אבל בחרתי להתמודד ולא לוותר. אנחנו משפחה שמגיל צעיר שרים ומנגנים, אז זה טבעי שנעשה עם זה משהו גדול יותר מלשיר רק בבית".

מהמשבר נולד שיר
האח אורן מספר כי על אף שלא תמיד חייה של תהילה היו קלים, היא זו שנתנה להם כוחות.

"תהילה בעיניי היא סמל לתקווה. להיות עיוור בחברה רגילה זה לא דבר של מה בכך. זה לא קל ונוח. מהיום שאני זוכר את עצמי, תהילה תמיד יודעת למצוא את הכוחות להתמודד ולהמשיך הלאה. כך גם נולד המופע. מבחינתה של תהילה, התמודדות וניצחון זה עניין של בחירה. כך גם קראנו למופע שלנו".

"תהילה לא בחרה להיות עיוורת. בתור האחים הגדולים שלה, כשראינו כיצד תהילה מוצאת את הכוחות להתמודד עם מגבלת העיוורון, הבנו שיש לה כוחות ורצון להעביר מסר של התמודדות מול קשיים ומשברים".

תהילה, ניסן ואורן סממה. שרים ומנגנים מגיל צעיר. צילום: הרצל יוסף

איך נולד הרעיון להקים את ההרכב המוזיקלי המשפחתי?
"הרעיון נולד כשראינו את תהילה חווה את המשברים בתקופת התיכון. היא החלה אז לכתוב ולהלחין את שיריה ובאמצעות הטקסטים, היא צברה כוחות כדי להתמודד עם אותם משברים. בתור אחים אמרנו לעצמנו, שזה כל כך מחזק לראות את זה, זה היה כל כך יפה לראות איך האחות הקטנה שלנו הופכת את החוויות הקשות האלה לסוג של מנוף להגשמת יעדים ועמידה באתגרים. הגענו למסקנה שהסיפור הזה לא יכול להישאר בין ארבע קירות הבית שלנו, כי אם לפרוץ עם זה החוצה".

ההתחלה היתה צנועה. זה החל עם הופעות בפני קהלים מצומצמים בירוחם, בני משפחה, מכרים וחברים, והמשיך להופעות בפני תלמידי בתי ספר ומועדוני נוער וכלה במופעים בכל רחבי הארץ, מבית שאן ועד אילת.

במשך כשעה וחצי עומדת תהילה על הבמה, מספרת את סיפור חייה ומשלבת בין לבין את שיריה. "תהילה היא בפרונט", מציין האח אורן סממה, "אבל יש פה איזה סיפור משפחתי של אחים שיוצרים חיבור משותף. כשראינו שהסיפור שלנו כל כך תופס ואנשים מתחברים אלינו ונוגעים בנו, החלטנו שאנחנו רצים עם המופע הזה".

"הבנתי שאני שונה"
תהילה סממה למדה במוסדות חינוך רגילים. את לימודיה היסודיים היא עשתה בבית הספר 'קול יעקב' ואת לימודיה התיכוניים בתיכון 'קמה' בירוחם. "בבית הספר היסודי", היא נזכרת, "לא הרגשתי שונה. כולנו היינו קטנים. בתיכון זה היה יותר מורכב. פתאום הבנתי שאני שונה, שאני לא כמו כולם. בסופו של דבר עשיתי בגרות מלאה, כולל בגרות בספורט. לא ויתרתי לעצמי על שום דבר שאני יכולה לעשות. הדרכתי שלוש שנים בתנועת נוער. עשיתי הכל".

על הבמה. "אפשר לקום מהמשבר ולהמשיך הלאה". צילום: אור אלכסנברג

השירים שלך נובעים מתוך משברים שחווית. על מה מדובר?
"היו לי תקופות עצובות וגם שמחות. כשהבנתי שאני אחרת, שאני שונה, אז התחלתי לכתוב. אז נוצר סוג של 'בום'. זו היתה בשבילי סטירת לחי. גדלתי כילדה וכנערה נורא מתלהבת ורציתי להיות כמו כולם, אבל הבנתי שאני לא כמו כולם. זה צער גדול מאוד לא לעשות דברים שאתה רוצה לעשות כמו כולם, אבל זה נבצר ממך".

"החברה שלנו, לצערי", מצטרף אורן סממה לשיחה, "לא מצליחה להכיל אנשים עם מוגבלויות בצורה מיטבית. אנחנו רואים את זה כל יום. תהילה חוותה את זה על בשרה. הטקסטים של שיריה מדברים על התמודדות של אדם מוגבל בחברה רגילה, על התמודדות חברתית, אבל יש גם אופטימיות בשירים עם מסר שלמרות הקושי ניתן לשאוב כוחות ולהתמודד חרף המגבלות".

"אל ייפול אדם כעלה בשלכת", כותבת תהילה בשיר נוסף שלה, "וגם אם קשה אל יחדל מללכת. בליבי תמיד קיימת אמירה - התמודדות וניצחון זה עניין של בחירה", היא אומרת בגאווה.

תמיד שם בשבילה
הצלע השלישית בהרכב המשפחתי והמוזיקלי, האח הבכור ניסן סממה, תושב באר שבע, מציין כי "כל מה שאני, זה בזכות תהילה ואורן. לכל בן אדם יש קשיים בחיים. כשאני מסתכל על תהילה, שהיא בעצם הסולנית של ההרכב שלנו, אני לומד איך צולחים את הקשיים בלי בעיה. תהילה ואורן הם באמת דמויות משמעותיות בחיים שלי. אני לומד מהם הרבה. אני לומד מהם איך זה להיות אחים תומכים ואוהבים שלא מחפשים על מה לריב".

"אין אצלנו מלחמות אגו". צילום: הרצל יוסף

"הכל מתחיל בחינוך של הורים", מדגיש אורן סממה, "גדלנו בבית פשוט. ההורים שלנו אנשים פשוטים שחינכו אותנו לערכים של צניעות וענווה. יש את האימרה לפיה 'היזהרו מבני עניים כי מהם תצא תורה'. אנחנו מרגישים הרבה פעמים, שדווקא מהמקום הפשוט שלנו, ההורים שלנו בחרו לגדל ילדה עיוורת. זה לא יותר קל מלהיות עיוורת. זו בחירה בפני עצמה. אני מרגיש שזו זכות שיש לך אחות כמו תהילה. היא אחד האנשים הכי חזקים שאני מכיר".

ניסן, האח הבכור, מצטנע ומגדיר את עצמו כ'נושא הכלים' של ההרכב המוזיקלי. "אני גם מתופף", הוא מעיד על עצמו, "וגם עושה את הסאונד. אני מאוד אוהב מוזיקה. אני שר ורוקד".

אין מלחמות 'אגו' בין האחים כשעולים על הבמה או מאחורי הקלעים?
"אצלנו אין דבר כזה. תהילה מרכז ההופעה. היא הסולנית הבלתי מעורערת. הפוקוס הוא עליה. אנחנו מאחוריה. גם בחיים זה ככה. תהילה היא הסיפור האמיתי. העובדה שאורן ואני נמצאים על הבמה מאחורי תהילה, זה גם חלק מהחיים שלנו. אנחנו נמצאים מאחורי הקלעים של תהילה. הכוח הוא שלה".

מן הסתם, יש משמעות לשמו של ההרכב המוזיקלי "עניין של בחירה"?
"בוודאי. המשמעות היא שהתמודדות וניצחון זה עניין של בחירה. הכל בידיים שלנו. אנחנו בוחרים איך להתמודד עם קושי כלשהו ולהתגבר עליו בכל הכוח. זה מלווה אותנו בכל מקום. תהילה היא מודל לחיקוי עבורנו בעניין הזה".

בוחרת להתמודד
"אני עיוורת", מדגישה תהילה, "ויש לי פריבילגיות לא לעשות שום דבר ולשבת כל היום בבית ושלא יצפו ממני לכלום. בחרתי בדרך אחרת לחלוטין. אני בוחרת להתמודד, אני בוחרת לעשות".

בקרוב אמורה תהילה סממה להשיק אלבום בכורה של שיריה. אחד עשר שירים מפרי עטה יכלול האלבום, שעל הפקתו המוזיקלית הופקד נדב ביטון. לצורך הפקתו גייסה תהילה באמצעות גיוס המונים סכום של כ־150 אלף שקל.

"תמיד היה לי חלום להוציא אלבום שירים", היא מציינת, "ועכשיו אנחנו בעיצומה של ההפקה. זה גם סוג של ניצחון. השירים הצטברו והגיע הרגע שהם גם יראו אור ויישמעו. גם גיוס הכספים תוך מספר חודשים זה סוג של ניצחון".

"המופע שלנו נקרא 'עניין של בחירה', האלבום זה עניין של תקציב. הרגשנו שהמסע שלי ושל האחים שלי בדרך לאלבום הבכורה הפך למסע של הרבה אנשים שנגענו בהם. אני לא מתעלמת מהקשיים בחיים שלי, לא הכל אופטימי וזוהר. השאלה איך בוחרים להתמודד איתם".

יש לך איזה חלום? מודל לחיקוי?
"אין לי מודל לחיקוי. אני רוצה להצליח בזכות עצמי. החלום שלי הוא לפרוץ לכמה שיותר קהלים ושהשירים שלי יגיעו לכמה שיותר, לגעת בהם. אם מישהו יקח משהו קטן מהסיפור שלי וזה ייגע בו, עשינו את שלנו".

"אם תחליטי להמשיך", מצטטת תהילה מאחד משיריה, "אם תגידי יכולה, האור יזרח גם כשיחשיך. יזרח מתוך האפלה. יהיו לך רגעים קשים שתעמדי להישבר, עם הקושי בא הכוח להתגבר". לדידה של תהילה סממה, זה המסר שלה בחיים. "גם כשיש קשיים" היא מסכמת, "אז יש לנו את הכוחות להתגבר ולנצח. החיים לא קלים, אבל אני יודעת שהתקופה הקשה תעבור".

"אם תחליטי להמשיך, אם תגידי יכולה, האור יזרח גם כשיחשיך, יזרח מתוך האפלה". צילום: הרצל יוסף

זכו לרוח גבית
המופע 'עניין של בחירה' זוכה לליווי וייעוץ עסקי של פרויקט 'מעוף' מטעם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, כמו גם כ־3,700 עסקים נוספים באזור הנגב והדרום שזוכים לכך כדי למנף את עסקיהם.

"כאשר שלושת האחים נכנסו לסניף דימונה", מציין מנהל 'מעוף' במרחב הדרום, אפי מחלב, "ישר ניתן היה לשים לב לחיבור יוצא הדופן בין האחים ומיד זיהינו את הפוטנציאל העסקי של הלהקה. הלהקה היא דוגמה לעסק שהצליח למרות האתגר הכפול שעמד בפניה, לא רק הקשיים שמולם ניצב כל יזם מתחיל, אלא גם האתגרים הניצבים כתוצאה מהמוגבלויות. הם מהווים מודל מעורר השראה ודוגמה אישית לכל אחד מאיתנו, שהאמונה והדבקות במטרה תמיד מנצחות ושהכל אפשרי".