שש שנים חלפו מאז שאיש העסקים המקומי, כפיר ארזי, הוציא לדרך את פרויקט הכדורסל של הפועל באר שבע. הקבוצה שכמה שנים קודם לכן היתה במרחק של דקה מליגת העל, אך הפסידה את סדרת הגמר בליגה הלאומית נגד הפועל חולון במשחק החמישי באולם הפחים המיתולוגי (חולון זכתה עונה לאחר מכן באליפות היסטורית משלה - כ.ק), נכנסה לסחרור שהסתיים בפירוק בשל בעיות כספיות קשות מהן סבל המועדון אחרי שהבעלים, דרור סוויסה, משך את ידיו מהעסק.

כפיר ארזי. "אין סוף או גבול לרצון שלי להצליח עם המועדון הזה. צילום: הרצל יוסף

מאז, כל ההיסטוריה של קבוצת הבוגרים של הפועל באר שבע שכבה בתיקיות גנוזות של איגוד הכדורסל, מחכה שיבוא האיש שיקים אותה מחדש, וארזי החליט ללכת על זה. "עד לליגה הלאומית אני יכול לבד", אמר אז לכל מי ששאל אותו איך זה להיות הבעלים של הפועל באר שבע. "משם והלאה אני אצטרך עזרה כספית ותמיכה מכל מי שירצה להיות חלק מהסיפור שלנו. כמובן שגם העירייה חייבת לתת את חלקה".

שש שנים אחרי ארזי חגג השבוע עלייה היסטורית בכל קנה מידה. הפועל באר שבע-בני שמעון שלו יכולה בקלות לשמש מודל להתנהלות שפויה, מחושבת ובעיקר מצליחה, עבור כל בעלים שמתחיל את דרכו בענף ולא רק בו.

אלונה ברקת בירכה
בשלישי השבוע, אחרי שבאר שבע סגרה בסוויפ את סדרת הגמר נגד מכבי קריית גת הפצועה והקצרה, ארזי עמד במילה שלו. הפועל באר שבע-בני שמעון בליגת העל. "התחושות מצוינות", אומר הבעלים בלילה אחרי הזכייה באליפות הליגה הלאומית. הוא אף פעם לא היה איש של יותר מדי מילים או דיבורים. המעשים תמיד מבחינתו נמצאים בפרונט. "עבדנו קשה בשביל זה ואני שמח מאוד. בדרכי".

מי הספיק לברך אותך כבר.
"היו לי פה בנייד מעל 300 הודעות עם ברכות".

אלונה ברקת כבר התקשרה לברך?
"כן, עם אלונה דיברתי בטלפון. היא נשמעה לי מאוד שמחה ואיחלה לנו את כל הטוב שבעולם. היתה נחמדה מאוד".

איך ממנפים את ההצלחה הזאת לשיתוף פעולה יותר רחב עם קבוצת הכדורגל?
"לדעתי, תמיד אפשר לעשות יותר. זה הרבה תלוי בהם כי הם 'האח הגדול'. אנחנו נשמח לכל שיתוף פעולה עם אלופת המדינה".

איפה היום הזה ידורג במסגרת האירועים המשמחים בחיים שלך?
"היו לי המון אירועים משמחים בחיים, אבל העלייה הזאת נמצאת חזק בצמרת האירועים האלה".

רק מי שהיה לצידו של ארזי בשנתיים האחרונות יודע באיזה לחצים עמד הבעלים של קבוצת הכדורסל האדומה בכל מה שקשור להתנהלות מול המאמן שלו, יניב בורגר. עשרות אנשי מקצוע, סוכנים וסתם חברים שמכירים את הענף ייעצו לארזי להחליף את המאמן הצעיר כבר בתום העונה הקודמת, אחרי שבאר שבע-בני שמעון נכנעה בשלושה משחקים לנס ציונה בסדרת גמר הפלייאוף.

גיבוי למאמן
ארזי בעצה אחת עם אנשיו החליט ללכת בדרכו ובמקום לפטר את המאמן, העניק לו גב וגיבוי אמיתי. בורגר בתורו גמל לארזי עם תואר אליפות הליגה הלאומית.

"קודם כל ההחלטה להשאיר את יניב בורגר בקיץ שעבר וללכת איתו הלאה היא אחת ההחלטות הטובות והנכונות בעיניי שקיבלנו", מגלה הבעלים של הפועל באר שבע. "למרות שייעצו לנו לעשות שינוי גם אז וגם במהלך העונה כשהדברים לא הסתדרו והקבוצה לא היתה בטופ שלה מבחינת היכולת, אני ותומר החלטנו להישאר עם יניב ובמבחן התוצאה הוא עשה את העבודה. זו היתה החלטה חשובה וכשהחלטות כאלה מצליחות אז הכל נכון".

יניב בורגר חוגג. ארזי: "במבחן התוצאה הוא עשה את העבודה". צילום: הרצל יוסף

ככה חשבת שזה ייראה לפני שש שנים?
"בליגה ב' עשיתי חישוב והבנתי שאני לבד, בכוחותיי הכלכליים, יכול להביא את הקבוצה עד לליגה הלאומית. זו היתה ההצהרה שלי והמטרה שהצבנו למועדון. כשהתחלנו להתקדם, הצלחתי תוך כדי תנועה לאסוף סביבי ארבעה או חמישה ספונסרים גדולים ועוד כמה עשרות תורמים קטנים יותר, ועם תמיכה גדולה מהעירייה ומועצת בני שמעון, ראינו שכבר אפשר להעמיד תקציב טוב כדי להתמודד גם בלאומית. היום אנחנו במקום שונה מבחינת המערכת שעובדת במועדון ממה שהיינו לפני שש שנים וזאת תוצאה של עבודה קשה והרבה מאוד השקעה של זמן וכסף".

הראש כבר חושב על ליגת העל?
"האמת, אני לא מתעסק בעתיד עדיין. רק עלינו ליגה ועדיין לא תיכננתי שום דבר לפני שנבטיח את העליה הזאת. ניקח חופש ואחר כך נתחיל לתכנן את העתיד. אני רוצה לקחת קודם כל שבועיים של שקט. אחרי שנעשה את כל הסידורים האחרונים של גמר חשבון וסיכום עונה אצא לחופש של כמה שבועות כי אני רוצה להפסיק לחשוב על כדורסל ועל הקבוצה עכשיו אחרי שסיימנו את העונה. אחר כך נראה לאן זה הולך".

ברור לך שליגת העל זה סיפור שונה מבחינת ההתנהלות של המערכת. חשבת כבר על השינויים שצריכים לקרות כדי שזה יעבוד?
"כשאתה מסתכל קדימה אתה מבין שיש לנו הרבה עבודה לעשות לקראת העונה הבאה וקודם כל עבודה זה לא משהו שמפחיד אותי. אני איש עבודה. בוא נראה, נצטרך לעשות חושבים כדי לראות את גובה התקציב שצריך להעמיד לליגת העל. גם מבחינה מקצועית הקבוצה צריכה שינוי עמוק. אני מאמין שאחרי שנשב עם המאמן נדע לאן נושבת הרוח".

שיטת המתנדבים
המערכת זקוקה לבעלי תפקידים נוספים בעונה הבאה.
"אני צריך זמן לראות איזה שינויים ותוספות נצטרך במועדון. עובדתית זה נכון. בינתיים שיטת המתנדבים עובדת הכי טוב. הם משקיעים לב ונשמה, וגם נשאר כסף להביא עוד כמה שחקנים שיעזרו מקצועית. הדבר הכי חשוב לנו שעליית הליגה היא איתות לילדים פה באזור שיש כדורסל בבאר שבע. בואו לשחק אצלנו. אנחנו חייבים להגדיל את הבסיס הזה כדי שבעתיד נוכל לגדל ולטפח פה שחקני בית לקבוצה הבוגרת. חייבים לתת פוש בנושא המחלקה הצעירה".

"יש גם רצון גדול להגדיל את הפרויקט של שמעון אמסלם ואיגוד הכדורסל שמטפח כישרונות מאזור הדרום באופן פרטני בשנה האחרונה. קשה מאוד להרים מחלקת נוער מצליחה. כולם חושבים שזה בא בקלילות. לוקח זמן להטמיע את הכדורסל בעיר שיש בה הצלחה גדולה בכדורגל. אני הייתי שמח שהיה מגיע גוף כלכלי גדול שייקח על עצמו את עניין תקצוב מחלקת הנוער. יש פה פוטנציאל למחלקת נוער משגשגת של אלפי ילדים".

אחרי שסיימת את המשימה, מה אתה מתכנן הלאה?
"עמדנו ביעד אחד ועכשיו העבודה מתחילה על ההמשך. היעדים בעתיד כרגע לא ברורים. אני לא יודע איפה אני רוצה להיות בעוד כמה שנים, כי בליגות הנמוכות הייתי יכול לראות כמה שנים קדימה בגלל שהעניין הכלכלי היה ברור".

"בליגת העל זה מעבר לכוחות שלי להתנבא. אני לא מספיק חזק לדעת כמה כסף יהיה לנו כדי לבנות את הקבוצה. אם תהיה עזרה, נוכל להגיע גבוה. עם פחות עזרה נתמודד בליגת העל. לפעמים קבוצה שרק רוצה להתמודד, מתחברת כמו הפועל חדרה של ניסו אביטן, או לסטר של לפני כמה שנים, ורצה להישגים. גם זה יכול להיות".

לא לוקח קרדיט
בניגוד אולי לבעלים סוליסטים אחרים, ארזי ידוע כאיש שיודע להאציל סמכויות במערכת. יותר מזה, הוא יודע למשוך את האנשים הנכונים למועדון, גם ספונסרים וגם עובדים/מתנדבים שמנהלים למעשה את העסק מאחורי הקלעים. יש לא מעט כאלה בהפועל באר שבע-בני שמעון.

"אני לא אחד שלוקח קרדיט", מצהיר ארזי. "לכל מי שמעורב בעשייה במועדון יש חלק בהישג הענק הזה. עם צוות של מנהלים/מתנדבים ועם עזרה ענקית של אשר ספונוב ואנשי מחלקת הנוער אבי ברמי ומריו לוי שעבדו שעות ארוכות לטובת הצלחת המיזם הזה. זאת מערכת. אין פה אחראי בלעדי. זה מאמץ קבוצתי".

חוגגים את העלייה. "יש לנו הרבה עבודה לעשות לפני העונה הבאה". צילום: הרצל יוסף

בעבר כשבארץ דיברו על הפועל באר שבע שמו של ישראל ברוך עלה באופן אוטומטי. מה יהיה מעכשיו?
"ישראל ברוך נתן המון שנים לכדורסל בבאר שבע, ולקבוצה הזאת בפרט. הוא היה המאמן שמזוהה עם הכדורסל פה ושמו עדיין מזוהה עם הענף בעיר ובאזור. מכאן אני רוצה להודות לישראל על השנים שלנו ביחד. הוא חקוק בדפי ההיסטוריה של הקבוצה הזאת. איש כדורסל אמיתי".

"בנוסף, אני חייב לציין שללא העזרה הטוטאלית של תומר ירון, גם כאיש שיווק, ארגון וניהול וגם בתפקידו כאיש כדורסל, לא היינו באותו מקום שבו אנחנו נמצאים היום. אני מסיר בפניו את הכובע. הוא עמד בכל הלחצים ויצא מהם עם היד על העליונה".

בטח עכשיו אחרי ההצלחה הציפיות מכם יעלו בצורה דרסטית.
"תראה, אין סוף או גבול לרצון שלי להצליח עם המועדון הזה. מבחינתי, אני רוצה לזכות בעוד כמה שנים ביורוליג, אבל צריך להיות הגיון כלכלי לדברים. אני אעשה את הכל כדי שנוכל לשאוף הכי גבוה שאפשר, אבל גם אתה מבין שהכל זאת שאלה של יכולות כלכלית".

"אני קורא לכל מי שמעוניין להיות חלק מזה בעונה הבאה, להצטרף אלינו כדי לתרום לכדורסל הבאר שבעי והדרומי בכלל. אם העיר, הספונסרים ויתר האנשים מסביב יירתמו למשימה הזאת ויהפכו אותה למשימה עירונית אז תהיה קבוצה מצוינת".