"הכרנו דרך חברים משותפים" - עדן ולוטם זינו
"התחלנו להתכתב ב'מקושרים'. הוא הציע לי נישואין בהפקה מושקעת מאוד. אנחנו אוהבים להזמין סרט ולאכול ארוחה טובה". עדן, אשתו של הכדורגלן הבאר שבעי לוטם זינו, מגלה שהמעבר המשותף לחו"ל גרם להם להתחשל ולהתבגר ביחד.

לוטם ועדן זינו. אוהבים לצאת לקולנוע. צילום פרטי

שם: עדן זינו (אשתו של הכדורגלן הבאר שבעי, לוטם זינו).

כמה זמן אתם ביחד: עשר שנים.

הפגישה הראשונה: הכרנו דרך חברים משותפים, אבל באותה תקופה תמיד היינו מתראים במקרה במקומות שונים בלי לתכנן כלום. התחלנו להתכתב ב'מקושרים' (רשת חברתית ישנה מאוד) וככה התחלנו את הקשר בעצם עד שיצאנו לדייט יחד עם זוג חברים למסעדה.

הצעת הנישואין: בבית שלו, בהפקה מושקעת במיוחד. לאחד מחבריו הטובים ביותר היתה יום הולדת. הגעתי קצת בעיכוב ולשמחתי כשנכנסתי הביתה הופתעתי לראות שזו הצעת הנישואין. לוטם חיכה לי בסופו של השטיח האדום עם הטבעת, לצד כל המשפחה והחברים שלנו.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: כשהיינו חצי שנה יחד קיבלתי ממנו תיבה קטנה מעץ עם צמיד שחרוטות עליו האותיות שלנו, יחד עם תמונות מכל מיני סיטואציות ומקומות שונים, עם משפט חוויה שקשור לאותו הזמן.

הכי אוהבים לעשות ביחד: אנחנו שנינו אנשים של בית ואנחנו הכי אוהבים להזמין סרט ולהכין ארוחה טובה. כשאפשרי לצאת (עקב המקצוע של לוטם, שאין הרבה זמנים כאלה) אנחנו נעדיף לבלות במסעדה או בקולנוע.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. הוא הבן אדם הכי מצחיק בעולם (בדרך כלל רציני כזה, ושוקל כל מילה).
2. הוא האבא הכי מדהים שיכולתי לבקש עבור ילדיי.

להיות אשת ספורטאי זה אומר: לעשות ויתורים על הרבה דברים אך יחד עם זאת לעבור חוויות יוצאות דופן, להיות מוכנה למעברים לא קלים. לדוגמא: קבוצה בחו"ל, שהיינו די צעירים ולא מנוסים, וזה גרם לנו להתחשל ולהתבגר, כמו כן מעברים פנים ארציים שצריך להסתגל למקומות חדשים, וכמובן שצריך לקבל בהבנה והכלה את מצבי הרוח אחרי הפסדים ובגדול תפקיד מאתגר מאוד.

"אנחנו הכי אוהבים לבלות עם חברים" - אורלי ושמעון ביטון
"אנחנו ביחד 30 שנה. הוא פגש אותי בחוג של ריקודי עם והחליט שהוא רוצה. הצעת הנישואין היתה שאלה על תאריך". אורלי, אשתו של כדורגלן ומאמן העבר, שמעון ביטון, מספרת על הקשר הארוך עם בעלה ונזכרת בהפקת הענק שהוא ארגן לה בגיל 30.

שמעון ואורלי ביטון. 30 שנה של זוגיות. צילום פרטי

שם: אורלי ביטון (אשתו של הכדורגלן והמאמן לשעבר שמעון ביטון).

כמה זמן אתם ביחד: 30 שנה.

הפגישה הראשונה: הייתי בפעילות של ריקודי עם ואז שמעון הגיע לשתות משהו במקום, ראה אותי והחליט שהוא רוצה אותי, אז הוא חיכה לסיום הפעילות של הריקודים וביקש לפתוח איתי בקשר. זה לקח קצת זמן, אבל אחר כך זה נדבק והשאר היסטוריה.

הצעת הנישואין: אנחנו לא שייכים לדור של צניחות ממטוסים, טבעת בוקעת מצדפות ועוד. אחרי שהיינו שבע שנים ביחד שמעון בא אליי ואמר לי: 'מה דעתך על התאריך: 7.7?', לא הבנתי למה הוא התכוון, אז הוא אמר: 'החתונה שלנו במשמר הנגב'.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: מסיבת הפתעה ענקית ומושקעת בגיל 30. זה היה בווילה של חברים עם בריכה וריקודים. כל החברים והמשפחה הגיעו. זו היתה באמת הפקת ענק, ולאחר מכן אמרתי לו שעדיף שהפעמים הבאות יהיו צנועות יותר.

הכי אוהבים לעשות ביחד: לבלות עם חברים. ברוך השם יש לנו המון חברים ואנחנו אוהבים את המפגשים המשפחתיים. אני אוהבת מאוד לארח והבית שלנו תמיד פתוח ותמיד מגיעים אלינו חברים.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו: יש לשמעון את היכולת "להפגיש בין שני הרים" ולהשכין שלום בדרכו המיוחדת בין אנשים שהיו מסוכסכים שנים רבות בשל האכפתיות ויחסי האנוש שלו.

להיות אשת ספורטאי זה אומר: הקרבה, הבנה ותמיכה ללא סייג. מי שלא מבינה מה זה אומר עדיף שלא תיכנס לעולם הזה.

"אוהד פשוט מבשל מדהים" - ספיר ואוהד כהן
"הייתה בינינו כימיה נהדרת מההתחלה. הוא מתעסק בעבודות גינון כתחביב". ספיר, אשתו של קפטן הפועל באר שבע-בני שמעון, אוהד כהן, מספרת על הקשר ביניהם ומודה: "צריך להתחשב בלוח הזמנים שלו".

אוהד וספיר כהן. מתחשבת בלוח הזמנים שלו. צילום פרטי

שם: ספיר כהן (אשתו של קפטן הפועל באר שבע-בני שמעון בכדורסל, אוהד כהן).

כמה זמן אתם ביחד: שמונה שנים.

הפגישה הראשונה: אחרי שדיברנו בטלפון שלושה שבועות מבלי להתראות (אוהד בדיוק שיחק בנצרת־עילית והתגורר שם), קבענו דייט ראשון לשבת צהריים. נסענו לחוף זיקים ועשינו פיקניק,לאחר מכן המשכנו לפארק נחל גרר ולבסוף קינחנו בסרט בקולנוע. הייתה כימיה נהדרת בינינו מההתחלה.

הצעת הנישואין: טסנו להולנד ובדיוק כשיצאנו מאמסטרדם לכיוון צפונה עצרנו במקום שנקרא זאנסה סחאנס. במזח שם הוא הציע לי נישואין.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: שנה שעברה ליום ההולדת אוהד בנה משימות בבית ברוח מסלול חידות המבוססות על הזוגיות שלנו. כשפתרתי הכל חיכתה המתנה: זוג כרטיסי טיסה לסלובקיה.

הכי אוהבים לעשות ביחד: לטייל, לארח חברים ולאחרונה לבלות זמן יחד עם יובל הקטן.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. בשנה האחרונה אוהד התחיל להתעסק עם גינון ועבודות עץ כתחביב.
2. אוהד מבשל מדהים. למעשה, הוא הבשלן מבינינו.

מה זה אומר להיות אשת ספורטאי: להתחשב בלוח הזמנים האינטנסיבי שלו (בייחוד בתקופת פלייאוף), לקבל בהבנה ובאהבה שיש ימים שלא מתראים או מתראים לפרק זמן מועט ולהפסיק לאפות עוגות.

"וובה קנה לי רכב שחלמתי עליו מילדות" - רעות ו-וובה בראון
"נפגשנו בגיל 16. אנחנו אוהבים לצאת למסעדות. הצעת הנישואין היתה מאוד צנועה". רעות, אשתו של שחקן הפועל באר שבע, וובה בראון, מספרת על החיבור עם בעלה ומגלה שלוח הזמנים של הבית מתנהל לפני האימונים וסדר היום שלו.

וובה ורעות בראון. אוהבים מסעדות. צילום: מאור לניאדו

שם: רעות בראון (אשתו של כדורגלן הפועל באר שבע, וובה בראון).

כמה זמן אתם ביחד: שמונה שנים.

הפגישה הראשונה: זה היה בגיל 16. וובה שיחק בהפועל רמת גן ואחרי שהוא סיים אימון בדרך חזרה הביתה הוא עבר דרך הבית שלי ונפגשנו.

הצעת הנישואין: וובה לא אוהב הפקות המוניות, וההצעה היתה מאוד צנועה וזה קרה בזמן שגרנו בקרית שמונה. הוא הרים שלט בו היה רשום 'התינשאי לי?' וזיקוקים עם השיר 'את אשתי' של דודו אהרון וכמובן שעניתי בחיוב.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: רכב שחלמתי עליו מילדות.

הכי אוהבים לעשות ביחד: אנחנו אוהבים לצאת למסעדות.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. וובה מאוד פרפקציוניסט.
2. הוא מאוד אוהב אופנועים.

להיות אשת ספורטאי זה אומר: תזונה בריאה בבית, להיות אמא ואבא עבור הילדים בזמן שאבא טס וחוזר ממשחקים בחו"ל, לדעת לתמוך ולהיות שם ברגעים שצריך, אין חופש, חגים וכל לוח הזמנים של הבית מתנהל לפי לוח הזמנים של וובה.

"בן מנשק את טבעת הנישואין לפני כל משחק" - לירון ובן שהר
"נפגשנו במועדון בתל אביב. הוא החבר הכי טוב שלי. הקריירה שלו דורשת הרבה הקרבה מהמשפחה". לירון, אשתו של שחקן הפועל באר שבע, בן שהר, מספרת על הקשר המיוחד שיש ביניהם וחושפת: "אם אין חופש, בן תמיד הולך לישון בשעה 23:00".

בן ולירון שהר. הכירו במועדון בתל אביב. צילום פרטי

שם: לירון שהר (אשתו של שחקן הפועל באר־שבע בכדורגל, בן שהר).

כמה זמן אתם ביחד: שש שנים.

הפגישה הראשונה: הכרנו במועדון בתל אביב לפני שמונה שנים כשבן היה בפגרה. זה היה בתקופה שהוא שיחק באספניול. הוא התחיל איתי וחברה שלי אמרה שאני חייבת לתת לו את מספר הטלפון שלי. נפגשנו רק חצי שנה לאחר מכן בפגרה הבאה. ישבנו במסעדה בהרצליה, הוא היה מצחיק ושטותניק והודיע לי באותו יום שהוא יתחתן איתי.

הצעת הנישואין: הוא הציע לי נישואין בראש הנקרה. נסענו לסוף שבוע לצימר והוא התעקש שבעלת הצימר אמרה שהמראה הכי יפה הוא בראש הנקרה בערב. הלכנו לשם באותו ערב שהגענו, כמובן שהיינו שם לבד ולא קלטתי כלום, הלכנו בין הנקרות ובסוף המסלול חיכה לי שולחן גבוה עם נרות ושטיח אדום. היה מרגש.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: קצת קשה לי לענות על זה, כי בן תמיד יודע מה אני רוצה ופשוט קונה, לא לוקח סיכונים בהפתעות.

הכי אוהבים לעשות ביחד: אנחנו הכי אוהבים ללכת למסעדות, לסרטים, לחופשות קצרות מתי שמזדמן, ולהיות הרבה רק שנינו ולדבר על הכל. הוא החבר הכי טוב שלי.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. לא משנה מי יהיה אצלנו בבית, גם אם נארח את ראש הממשלה, בן בשעה 23:00 הולך לישון אם אין חופש. כשהיו באים אלינו חברים בחו"ל הם היו יודעים שב־23:00 הבית דממה.
2. הוא מנשק את טבעת הנישואים לפני כל משחק לפני שהוא מוריד אותה.

מה זה להיות אשת ספורטאי: קודם כל להיות סבלנית, להיות קשובה, להבין שזאת תקופה קצרה של קריירה שדורשת הרבה הקרבה מכל הסובבים אותך, ובעיקר מהמשפחה. אני צריכה להיות תמיד הכתף התומכת, האוזן הקשבת והמקום הכי חם ובטוח בשבילו. לדעת להתמודד עם מצבים פחות טובים, עם מעברים, ולשמור על שפיות ועל משפחה.

"אימון משותף הוא אחד התחביבים שלנו" - ליאת קבלסקי ודן איינבינדר
"המפגש הראשון בינינו היה בנאלי. הוא עיצב במיוחד בשבילי שרשרת. הוא יודע להרגיע אותי בשניות". ליאת קבלסקי, ארוסתו של כדורגלן הפועל באר שבע, דן איינבינדר, קיבלה הצעת נישואין אחרי הזכייה באליפות: "זו היתה התרגשות גדולה".

דן איינבינדר וליאת קבלסקי. הציע נישואין בחגיגות האליפות. צילום פרטי

שם: ליאת קבלסקי (ארוסתו של שחקן הפועל באר שבע בכדורגל, דן איינבינדר).

כמה זמן אתם ביחד: ארבע שנים וחצי.

הפגישה הראשונה: המפגש הראשון שלנו היה מאוד רגיל ובנאלי בבר יין, אבל השני והשלישי היו הרבה יותר טובים.

הצעת הנישואין: זה היה במשחק האליפות של הפועל באר שבע (בעונה שעברה), הלכנו לעבר היציע ופתאום אני רואה את הקהל מנופף בוורדים לבנים, סובבתי אליו את הראש וראיתי שהוא כורע ברך על הדשא. זאת הייתה הפתעה והתרגשות גדולה.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: שרשרת עם תליון בצורה של כוכב הצפון שהוא עיצב במיוחד בשבילי והיא מושלמת.

הכי אוהבים לעשות ביחד: להתאמן. נראה לי שבגלל שדן מתאמן כל כך הרבה התאהבתי בזה גם, ואימון משותף זה אחד מהתחביבים שלנו.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. זה שהוא בכלל היה אמור להיות כדורסלן. בגיל שמונה אמא שלו רשמה אותו לקבוצת כדורסל בירושלים, אבל אח שלו לקח אותו לאימון כדורגל בבית"ר מבלי שהיא ידעה, ומשם הכל היסטוריה.
2. זה שהוא הבן אדם הכי מרגיע שאני מכירה, הוא יודע להרגיע אותי בשניות, כמו קסם.

מה זה אומר להיות אשת ספורטאי: בעיקר להיות תומכת ומבינה, ברגעים הטובים יותר והטובים פחות.

"אני וחנן נפגשנו בבית הספר" - בר וחנן ממן
"הוא הציע לי לצלילי השיר 'אהבת נעוריי'. ביום ההולדת שלי קיבלתי טיסה לסנטוריני. הוא קרוי על שמו של סבא שלו". בר, אשתו של כדורגלן הפועל באר שבע, חנן ממן, מספרת על האהבה ביניהם ועל הגידול של בתם התינוקת.

חנן ובר ממן. קיבלה במתנה טיסה לסנטוריני. צילום פרטי

שם: בר ממן (אשתו של שחקן הפועל באר שבע בכדורגל, חנן ממן).

כמה זמן אתם ביחד: שלוש שנים.

הפגישה הראשונה: הכרנו עוד בחטיבה בבית הספר. אני הייתי בכיתה ז', וחנן בכיתה ח' ונפגשנו בהסעה בדרך לבית הספר מעגן מיכאל.

הצעת הנישואין: ביום ההולדת של חנן הלכנו לרכס הר ביישוב כרם מהר"ל ליד המקום שגדלנו בו כדי לשתות יין, והוא הציע לי לצלילי השיר שבו נכנסו לחופה 'אהבת נעוריי'. היה מהמם ומרגש.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: ביום ההולדת שלי קיבלתי מעטפה של ברכת יומולדת עם כרטיסי טיסה לסנטוריני.

הכי אוהבים לעשות ביחד: היום זה להיות עם גלגול הקטנה שלנו (גל בתם התינוקת) והכלבלבים.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. חנן מאוד שונה מאיך שהוא נראה כלפי חוץ, איש של בית ומשפחה.
2. חנניה היה סבא שלו, ועל שמו קראו לו חנן.

מה זה אומר להיות אשת ספורטאי: להיות מוכנה להכל. מעבר דירה, טיסות, ניצחונות, הפסדים, אימונים ולוח זמנים לא קבוע. ובעיקר בבאר שבע, זה אהבה גדולה מהסביבה בכל מקום שנמצאים בו.

"יואב מכין את השניצלים הטעימים בעולם" - אנה ויואב שב
"אנחנו מכירים מגיל צעיר. הוא הביא לי צמיד מיוחד מלונדון. אנחנו אוהבים
לבלות ערבים שקטים בבית". אנה, אשתו של מאמן הטניס יואב שב, מספרת על
הזוגיות המצוינת למרות הטיסות הרבות של בעלה לחו"ל במסגרת העבודה.

יואב ואנה שב. הציע לה נישואין בבית. צילום: אמיר חזן

שם: אנה ספיבקובסקי שב (אשתו של מאמן הטניס, יואב שב).

כמה זמן אתם ביחד: שבע שנים וחצי.

הפגישה הראשונה: אנחנו מכירים מגיל צעיר מאוד מאז שהתאמנו יחד במרכז הטניס בבאר שבע. הקשר התחדש כשחזרתי לארץ מלימודיי בארצות הברית ויואב חזר לגור בדרום ומאז אנחנו ביחד.

הצעת הנישואין: ההצעה היתה בבית שלנו, לגמרי בהפתעה, מאוד אינטימית ומרגשת. התרגשתי נורא.

המתנה הכי מקורית שקיבלת ממנו: באחת הפעמים שיואב היה בלונדון, הוא הביא לי צמיד מיוחד לכבוד חגיגות ה־125 לטורניר ווימבלדון.

הכי אוהבים לעשות ביחד: לצאת לחופשות ביחד עם עידו הבן שלנו, ולבלות ערבים שקטים ונעימים בבית.

שני דברים שאף אחד לא יודע עליו:
1. הוא מכין את השניצלים הכי טעימים בעולם.
2. הוא מסרב מספר פעמים בשנה להצעות עבודה מחו"ל בגלל האהבה שלו לילדים שהוא מאמן ולמרכז הטניס בבאר שבע.

מה זה אומר להיות אשת ספורטאי: לקבל בהרבה הבנה את לוח הזמנים האינטנסיבי של האימונים והטיסות הרבות, לדעת לפרגן, לתמוך ולהיות שם בשבילו לאורך הקריירה ובהחלטות שהוא מקבל ועושה.