ברוח החג, כינסנו ארבעה אנשים שכל אחד מהם מוביל עשייה בתחומו, למפגש שבו הם שוחחו בגילוי לב על שאיפות ותקוות אישיות, על קידום נושאים וענפים בהם הם עוסקים, וכיצד הם היו רוצים לראות את בירת הנגב בשנת תשע"ט.

המפגש בשוק העירוני. מימין: אנדראה ברחולץ, רוני טסלר, אבינועם מימון ושלי מרגי. הדג באדיבות 'אילוז דגים'. צילום: הרצל יוסף

לנו לא היו התלבטויות רבות לגבי הלוקיישן, כיוון שהדגים מככבים בברכות החג ועימם האמונה בסגולה של פריון ואהבה, בחרנו להיפגש בחנות 'אילוז דגים' בשוק העירוני.

האמת, המפגש היה קצת משעשע, להסתובב עם דג קרפיון במשקל 15 ק"ג ולתעד את החברים עימו, הכביד מעט על המרואיינים והעלה חיוכים בקרב לקוחות וסוחרים, אבל ברוח החג, האירוע התקבל בהבנה ובאווירה טובה.

יש מה לשפר
המפגש שימש רב שיח מעניין במהלכו כל אחד מהנוכחים שוחח על הנושא הקרוב לליבו, כאשר בסיום הדיון כולם הסכימו פה אחד כי בשנים האחרונות באר שבע עשתה קפיצת מדרגה.

"בתחום הבילוי לשעות הפנאי, אין ספק שבניית האצטדיון, הקונכייה, המשכן לאומנויות, ועוד, שמו את העיר על המפה הארצית, חיזקו את הנגב ומשכו אליו אנשים בזכות קיום אירועים ברמה הארצית והבינלאומית", אומר אבינועם מימון. מימון (57), נשוי ואב לארבעה ילדים וסב לנכד, הוא מבעלי 'תבליני מימון' ומשמש כיו"ר נציגות הסוחרים בשוק העירוני.

ואם מדברים על שינויים מבורכים, מימון שם את כל יהבו ומאמציו להפיכת השוק העירוני לידידותי ונגיש יותר למבקרים הפוקדים אותו. "נרתמתי למשימה הקשה מתוך כוונה להגשים את החזון להפוך את השוק למרכז למסחר ובילוי הגדול בדרום ואפילו בארץ", הוא אומר באופטימיות.

מנגד, אנדראה ברחולץ (43), כלכלנית ומנהלת קבוצת הפועל באר שבע נשים בכדורגל, שמה זרקור גם על חצי הכוס הריקה. "העיר גדלה והתפתחה ואני אוהבת את העיר שלי, אבל אני חושבת שיש עוד המון מה לשפר בתחום התעסוקה, כדי להגדיל את אפשרויות הפרנסה של התושבים שיהיה להם סיבה להישאר בעיר, ובכך למנוע בריחת מוחות למרכז הארץ".

לדידה של ברחולץ, בא ־שבע מיצבה את עצמה כעיר ספורט מלאת הישגים בשנה האחרונה. לא רק הפועל באר שבע בכדורגל הביאה כבוד לעיר, קבוצת הפועל באר שבע נשים בכדורגל עלתה לליגת העל. קבוצת הכדורסל הפועל באר שבע-בני שמעון עשתה היסטוריה ועלתה לליגת העל והפכה לקבוצה הבכירה באזור הנגב.

אליהן מצטרפת קבוצת הכדוריד שגם עלתה לליגת העל בניצוחו של יו"ר המועדון, רוני טסלר. "באופן עקרוני, אני מייחל שתהיה כמות גדולה יותר של ספורטאים פעילים ומגוון ענפי ספורט", אומר טסלר, "כי היום בדור החדש של ההייטק, זה לא מובן מאליו, ולכן העשייה בספורט מאוד חשובה".

ברחולץ מאמינה שזו רק תחילת הדרך מאחר שבעיר יש המון כישרונות צעירים שצריך לתת להם לפרוץ החוצה ולפרוח. גם טסלר מאמין בכוחה של באר שבע כעיר מטרופולין להוביל את הנגב למחוזות חדשים.

"יש שינוי לטובה שחל בשנים האחרונות בבאר שבע", מסכים טסלר, "שינוי שמקרין על הנגב כולו. אני מאמין שבשנים הבאות יגיעו עוד אנשים להתגורר בבאר שבע והאזור יתפתח מכל הבחינות: ספורט, הייטק, תעשייה, תרבות, ועוד".

זקוקים לקורת גג
שלי מרגי (36), נשואה ואם לארבעה ילדים, מסתכלת על חלקת האלוהים הקטנה שלה, כפעילה חברתית למען דיור ציבורי ומסייעת לאוכלוסיות מוחלשות. למרות הקשיים, מרגי מאמינה שהדיור הציבורי יהיה בר השגה.

"אנחנו אופטימיים שתהיה בנייה מאסיבית של דירות בעיר למען אוכלוסיות מוחלשות, על מנת שיוכלו לגור בכבוד ובמרחב מחייה בסיסי וראוי למציאות של שנת 2018", אומרת מרגי שדואגת שנושא הדיור הציבורי לא יירד מסדר היום הציבורי.

מרגי היא לא רק פעילה חברתית המקדישה את זמנה לאוכלוסיות מעוטות יכולת, היא גם משמשת מזה 12 שנה כליצנית רפואית בהתנדבות בבית החולים, בתי אבות, מוסדות חינוך מיוחד, ועוד. "אני מעצימה את השמחה, אצלי אהבת חינם 'ואהבת לרעך כמוך' הם מושגים שעומדים במקום הראשון, אלו ערכים שבאו מהבית".

כל אחד מהמרואיינים רואה מנקודת מבטו את התחום בו באר שבע צריכה להשתדרג כיאה לעיר מטרופולין שמעניקה שירותים לאוכלוסיית העיר ולאוכלוסיית הנגב. אם זה בתחום החינוך, התעסוקה, הרווחה, איכות הסביבה ותרבות הפנאי.

"לפי דעתי", אומר אבינועם מימון בכובע של איש עסקים, "צריך לטפל בעסקים הקטנים והבינוניים שהם אלה שמניעים את גלגלי הכלכלה המקומית בעיר, הנטל המוטל עליהם היום הוא כבד מאוד".

שלי מרגי מאמינה שהעיר תפרוץ קדימה בכל התחומים, בין אם מדובר בתחום החינוכי, החברתי, התרבותי או הכלכלי, אבל על קברניטי העיר להפוך את החזון שלהם למציאות בשטח. "צריך להסתכל קדימה כי יש תמיד מה לעשות ולשפר, צריך להפוך את החזון למציאות, לעשייה בשטח, לא רק לדבר אלא להוציא לפועל".

"נזכה לקצור הישגים"
המסר שיוצא מהדוברים הנכבדים כי יש יותר מניצוצות של תקווה כי באר שבע בפרט, והנגב בכלל, יהיו הדבר הבא במדינת ישראל. "העיר עוברת תהליך שינוי חיובי ורואים את זה בכל רחבי העיר", אומר מימון.

לדבריו, הפוטנציאל להפוך את העיר למשגשגת יותר קיים, בשל מיקומם של מוסדות להשכלה גבוהה בעיר, מוסדות רפואה ולצד ענפי הספורט ההישגי שקוצרים הצלחה. "גם אי אפשר להתעלם מהסייבר וההיי טק שמוביל לתנועה של צעירים ויזמים להשקיע ולהשתקע בבאר שבע".

רוני טסלר מכוון לענף הכדוריד שתופס תאוצה בעיר, כאשר המטרה הראשונה של קבוצתו היא לתקוע יתד בליגת העל. "ההישגים הם פועל יוצא של כמות המתקנים והאולמות החדשים שנבנו בשנים האחרונות ונותנים דחיפה לענפי הספורט השונים".

אנדראה ברחולץ רוצה לתקוע יתד בליגת העל עם קבוצתה, ומאחלת "שנקבל את ההכרה שאנחנו ראויים לה מהעירייה, ובכלל ממוסדות ציבוריים". ואילו שלי מרגי מבקשת ממקבלי ההחלטות, "לתת מענה לאוכלוסיות קשות יום ולא להקשות עליהם במבוכי הבירוקרטיה שגם כך מערימה עליהם קשיים. על המדינה לסייע למשפחות מעוטות יכולת ולהתחשב במצבם".

סיור בשוק העירוני הוא מפגש של ריחות וטעמים, צבעים וגוונים, חדש מול ישן, שמגרה את החושים. השבוע השוק היה הומה אדם, הסמטאות בהן שוכנות חנויות הדגים והבשרים היו עמוסות בלקוחות, דוכני התבלינים והפירות היבשים שמרו על קצב מכירות עירני, ואפילו ידיהם של בעלי דוכני הפלאפל והשווארמה היו עמוסות בעבודה.

מה אתם מאחלים לרגל השנה החדשה?
אנדראה ברחולץ: "שתהיה שנה טובה, הצלחה לכולם, שנתפתח ושנגיע להישגים בכל התחומים. ובהיבט האישי־קבוצתי, שהפועל באר שבע נשים תתפתח, תצליח ותגדל".

שלי מרגי: "שהעיר שלי תתפתח, תגשים את החזון שלה, שלא יהיו אוכלוסיות מוחלשות, שיהיו פתרונות לכל מצוקה חברתית וכלכלית, שיהיה שוויון כי כולם שווים בני שווים, ללא הבדל דת, גזע או מין ומצב סוציו־אקונומי".

רוני טסלר: "אנחנו צריכים שקט ושלום, אהבת חינם, הייתי מאוד רוצה שאנשים יהיו עם אמפתיה לאוכלוסיות חלשות ותהיה יותר רוח התנדבותית בכל מיני פרויקטים עירוניים וחברתיים".

אבינועם מימון: "אני מאחל לכל תושבי באר שבע והנגב שתהיה שנה טובה, שנת שגשוג ופריחה, שלום וביטחון לכל אזור הנגב ובמיוחד לתושבי עוטף עזה, אשר ליבנו איתם, וכמובן בריאות טובה ואיתנה, ושנזכה בשנה הבאה לקצור הישגים, שנהיה אנשי בשורה לשוק העירוני, וסוף סוף נביא אותו למעמדו הטבעי".