אל תשכחו לקחת אוויר
יובל חזן (24), ברמנית בפאב 'מנצ'ילה', קוראת לכם לא לשקוע בספרים ולמצוא איזון בין הלימודים לחיי החברה.

יובל חזן. שינה זה לחלשים. צילום: הרצל יוסף
עיסוק: ברמנית בפאב מנצ'ילה.
ותק באקדמיה: מתחילה שנה ראשונה בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת בן גוריון.
איך משלבים לימודים אקדמיים עם חיי הלילה? "בשנה שעברה שעשיתי מכינה, העבודה בחיי הלילה הצילה אותי כמה פעמים. זה נותן גיוון מסוים לסדר היום שלי".
איך מצליחים להשלים שעות שינה מבלי להבריז מהלימודים? "בימים שיש לי הפסקות ארוכות בין שיעורים, אני מצליחה לנוח קצת. אחרי שנגמר היום ועד העבודה בערב זה עוד זמן שאני מנצלת לשינה. בגדול, זורם לי בוורידים קפה שחור ולא דם".
ממליצה לחברייך לספסל הלימודים להיכנס לסצנה? "אני לא חושבת שחיי לילה מתאימים לכולם כעבודה, אבל מי שכן מתחבר לסגנון הבילוי הזה של מסיבות, אנשים ואלכוהול, אני ממליצה בחום לעבוד בתחום הזה".
המשכורת עוזרת לך לממן את הלימודים? "את הלימודים עצמם פחות, אבל את שכר הדירה וההוצאות השוטפות שיש לי על סדר היום זה עוזר".
לאן את יוצאת כשיש לך לילה חופשי? "אני אוהבת בילויים שדומים למקום העבודה שלי שזה יותר פאבים. גם בתי קפה זה בהחלט בילוי שאני מתחברת אליו".
טיפ לסטודנט המתחיל: "בעיניים של סטודנטית בתחילת דרכה, אני חושבת שחשוב מאוד למצוא את האיזון בין הלימודים לחיים שנמצאים בחוץ. לא תמיד טוב לשקוע בלימודים מבלי להרים את הראש. צריך גם לדעת מתי לעשות הפסקה ולקחת אוויר".

זריקת מרץ
ליעוז צפדיה (24), אחראי משמרת בפאב 'מנצ'ילה', מאמין שדווקא העבודה בחיי הלילה תגרום לו לחזור רענן לספסל הלימודים.

ליעוז צפדיה. מעדיף זמן איכות עם החברה. צילום: הרצל יוסף
עיסוק: אחראי משמרת בפאב מנצ'ילה.
ותק באקדמיה: מתחיל שנה ראשונה באדריכלות ועיצוב פנים במכללה הטכנולוגית באר שבע.
איך משלבים לימודים אקדמיים עם חיי הלילה? "זה לא בהכרח היה ללכת על עבודה שקשורה לחיי לילה, כמו על עבודה שלא תפגע לי בלימודים".
איך מצליחים להשלים שעות שינה מבלי להבריז מהלימודים? "צריך מראש להבין שבתקופת הלימודים הולכים לישון פחות שעות מבדרך כלל, בטח ובטח שאתה עובד בחיי לילה ואז השעות עוד יותר מצטמצמות. משתדלים לנצל כל רגע פנוי בהשלמת שעות שינה. זה בדרך כלל עובד".
ממליץ לחבריך לספסל הלימודים להיכנס לסצנה? "חד משמעית כן. העבודה מאתגרת, מעניינת והופכת אותך ל'בליין' גם שאין לך יותר מדי זמן לזה. אתה מכיר אנשים ונחשף לאוכלוסיות מגוונות ומיוחדות".
המשכורת עוזרת לך לממן את הלימודים? "את הלימודים עכשיו אני מממן מכספי הפיקדון. הכסף מהעבודה במנצ'ילה הולך לשכר דירה ולהוצאות השוטפות".
לאן אתה יוצא כשיש לך לילה חופשי? "מעדיף לבלות בבית עם בת הזוג שלי, דניאל. לעיתים אני גם אוהב פשוט להיזרק במיטה ולהשלים את שעות השינה מהיום הקודם".
טיפ לסטודנט המתחיל: "אומנם לא התחלתי עדיין לימודים באופן שוטף, אבל בתקופת המכינה הבנתי שחייב למצוא זמן גם לבלות בלי החומר הלימודי. דווקא הניתוק מהספרים והמחברות גורם לך אחר כך להיות רענן וטרי יותר בימי הלימודים הבאים".

נתראה על הבר
שיר חדד (24), ברמנית ב'חמש על עשר', נהנית להכיר אנשים חדשים בסצנה ונעזרת במשכורת כדי לממן שכר דירה.

שיר חדד. צאו לבלות. צילום: הרצל יוסף
עיסוק: ברמנית בחמש על עשר.
ותק באקדמיה: מתחילה שנה שנייה באדריכלות ועיצוב פנים במכללת ספיר.
איך משלבים לימודים אקדמיים עם חיי הלילה? "לדעתי מדובר בשילוב הכי טוב שיש מכיוון שאנחנו מכירים אנשים ורואים אנשים. יש חיים מחוץ לקמפוס, ולסגור את היום באווירה טובה נותן אנרגיות ליום הבא".
איך מצליחים להשלים שעות שינה מבלי להבריז מהלימודים? "כסטודנט אתה ישן פחות. במהלך השנה אני ישנה בסביבות חמש שעות בלילה, ובתקופת מבחנים אפילו פחות מזה. בשלב מסוים מתרגלים לחיות ככה".
ממליצה לחברייך לספסל הלימודים להיכנס לסצנה? "ברור. אין שום ספק שזאת העבודה האידיאלית".
המשכורת עוזרת לך לממן את הלימודים? "אני משתמשת בכסף בעיקר לשכר דירה וקצת לבילויים שלי, אז בעקיפין זה עוזר לממן".
לאן את יוצאת כשיש לך לילה חופשי? "אני אוהבת מסעדות, אז מסעדה ממש טובה עם אוכל ברמה גבוהה זה בילוי מאוד אהוב עליי. גם ערב עם חברים טובים, יין ובירה זה משהו שאני מאוד אוהבת".
טיפ לסטודנט המתחיל: "חשוב לשלב בין הלימודים לבין החיים כסטודנט. בלתי אפשרי לדעתי להתרכז בכל תקופת הלימודים רק בללמוד, מכיוון שיש הרבה רגעים קשים שעלולים לשבור אותך מנטלית. לזכור שיש חיים מחוץ לאוניברסיטה, ובסופו של דבר מדובר על תקופה יפה שתמיד תזכרו".

לנקות את הראש
גם בימים שהברמן שי בוטבול (26) לא עובד בסמילנסקי, הוא יוצא לשם עם חברים. "בהרבה מועדונים יש אווירה משפחתית בין העובדים".

שי בוטבול. תנו פוש בתקופת מבחנים. צילום: הרצל יוסף

עיסוק: ברמן במועדון הסמילנסקי.
ותק באקדמיה: מתחיל שנה שלישית בהנדסת בניין במכללת סמי שמעון.
איך משלבים לימודים אקדמיים עם חיי הלילה? "זה נשמע קצת מוזר אבל זה באמת כיף. הנדסת בניין זה מקצוע שדורש הרבה ריכוז וחישובים. לסיים את היום בעבודה במועדון, מעבר לזה שזה כיף, זה גם מנקה את הראש ממחשבות וגורם לך להיות מוכן יותר ליום הלימודים הבא. אני רואה בזה יתרון על פני עבודות אחרות".
איך מצליחים להשלים שעות שינה מבלי להבריז מהלימודים? "הכל זה עניין של הרגל. אומנם בתחילת השבוע קצת יותר קשה להתעורר אחרי לילה של עבודה, אבל לא משנה אם אני ישן שש שעות או ארבע שעות, בשני המקרים אני אקום עייף".
ממליץ לחבריך לספסל הלימודים להיכנס לסצנה? "בהחלט כן. להיות ברמן במועדון, זה גם להיות שותף של אנשים לבילוי. אומנם אתה מוזג שתייה ומתעסק בכספים ובעבודה, אבל אתה לגמרי חלק אינטגרלי מהבילוי של האנשים באותו הערב. לי באופן אישי זה די נוח עם שעות הלימודים".
המשכורת עוזרת לך לממן את הלימודים? "אני משתמש בכסף הזה יותר כ'דמי כיס' ופחות כמימון של לימודים".
לאן אתה יוצא כשיש לך לילה חופשי? "גם בימים שאני לא עובד בסמילנסקי, אני יוצא לשם עם חברים. בהרבה מועדונים יש אווירה מאוד משפחתית בין העובדים וכיף לך להגיע לשם. זה לא מסוג מקומות העבודה שאפשר לעשות בלי לאהוב".
טיפ לסטודנט המתחיל: "חשוב להשקיע, אבל גם אם במהלך השנה פחות השקעת, תקופת המבחנים היא מה שקובעת בסופו של דבר. רצינות בתקופת המבחנים תוביל אתכם לציונים טובים בסוף הדרך".