באר־שבע פחות טובה לעסקים. מיפוי מצב העסקים בערים השונות בארץ, כפי שמשתקף מנתוני דן אנד ברדסטריט שפורסמו השבוע, מצביע על כך שמבין הערים הגדולות באר שבע היא העיר היחידה בה נרשמה אשתקד ירידה משמעותית במספר העסקים שנפתחו בהשוואה לשנה שעברה לצד גידול במספר העסקים שנסגרו.

מדרחוב קק"ל בעיר העתיקה בבאר שבע. ריבוי שטחי מסחר  מוביל לתחרות קשה עד בלתי אפשרית. צילום: יעקב לוי

על פי הנתונים, פעלו בשנת 2016 בבירת הנגב 1,097 עסקים, ומספרם פחת בשנת 2017 לכדי 899, קרי 198 עסקים שנסגרו בשנה החולפת.

הירידה בכמות העסקים בבאר שבע נובעת, להערכת עורכי המחקר, מהתגברות התחרות בענפי המסחר, שנוצרה מהתפתחות שטחי המסחר בעיר בשנים האחרונות.

גם במונחי פתיחות עסקים, בבאר שבע נפתחו הכי פחות עסקים מבין הערים הגדולות. אם בוחנים את שיעור הגידול בכמות העסקים ביחס לסך העסקים הפעילים בעיר, עולה כי רק בבאר שבע נרשם קיטון בכמות העסקים בשיעור של אחוז וחצי לעומת שנה קודם לכן, בעוד שבכל שאר הערים הגדולות נרשמה עליה בכמות העסקים.

על פי הנתונים, שיעור העסקים ברמת סיכון גבוהה בבאר שבע עומד על 15.1% מכלל העסקים בעיר, השיעור הגבוה ביותר מבין הערים הגדולות בישראל.

המשמעות היא שכל עסק שביעי בבאר שבע נמצא בסכנת סגירה.
"הגידול בשטחי המסחר בבאר שבע גורם לתחרות הולכת וגוברת במגזר העסקי", אמר צח ברקי, סמנכ"ל בכיר ומנהל אגף כלכלה מידע ומחקר בחברת דן אנד ברדסטריט.

"כאשר נרשמת התפתחות בנושא הזה, זה משפיע על הכדאיות הכלכלית לקיומו של עסק כזה או אחר. התחרות היא קשה ביותר וזה נכון לגבי עסקים קטנים כגדולים".

"התפתחות שטחי המסחר בבאר־שבע, כמו הקמת מרכזי הקניות הגדולים, גדולה יותר משיעור גידולה של האוכלוסייה בעיר, ויש לכך השלכות לגבי מצבם של העסקים".

התמונה אינה שונה גם לגבי הערים הבינוניות והקטנות באזור הנגב. רמת הסיכון לסגירת עסקים בערד עומדת על 17.8%, בדימונה 16.2%, בנתיבות 14.4% ובאופקים 12.8%מכלל העסקים. על פי הנתונים, באזור הנגב והדרום נסגרו אשתקד 329 עסקים, יותר מכל אזור אחר בארץ.

בתגובה לנתונים אמר לנו השבוע נשיא לשכת המסחר באר־שבע והנגב, משה טרבלסי: "הנתונים ידועים ומוכרים לנו. במציאות של היום, אין לעסקים קטנים ובינוניים סיכוי לשרוד. בעלי עסקים צריכים לעשות חישוב מסלול מחדש. העולם משתנה ואין ברירה. צריך להיות יותר מתוחכם ולהתנהל נכון".

"באר שבע מתפתחת בצעדי ענק ומוקמים כאן מרכזי מסחר ענקיים. אין ברירה, צריך להתפתח. מצד שני, זה פוגע בעסקים הקטנים. גם המסחר באינטרנט שהולך ומתפתח פוגע בעסקים. הרגולציה הורסת את העסקים עוד לפני שהם הוקמו. חייב להיות איזון בין מרכזי המסחר הגדולים לבין העסקים הקטנים, אחרת עסקים רבים לא יוכלו לשרוד".