י.ג., תושב באר־שבע, נשוי ואב לשני ילדים, הגיע בשבוע שעבר למשרדי המכירה של חברת הבנייה י.ח.דמרי וביקש לבדוק את האפשרות לרכוש דירה בפרויקט סנטרל פארק 17 העתיד להיבנות על השטח שיתפנה עם הריסתו של אצטדיון וסרמיל המיתולוגי.

בנייה בבאר שבע. יש שמעדיפים לוותר על הזכייה בתוכנית מחיר למשתכן. צילום: הרצל יוסף

"אנחנו חייבים לפנות את הדירה שבה אנחנו מתגוררים בתוך פחות משנה ואנחנו גם רוצים להיות בטוחים שתהיה לנו קורת גג איכותית וטובה כמה שיותר מהר", מסביר י.ג., "חוסר הוודאות הזו מפריעה לנו מאוד, מה גם שלא היינו סגורים על השכונה שבה זכינו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן".

י.ג. אינו לבד. באחרונה, כך מתברר, לא מעט זוכים בהגרלות מחיר למשתכן בבאר שבע ובעוד ערים באזור הנגב ביטלו את זכייתם משום שהם מעדיפים לרכוש דירה בשוק החופשי.

מעדיפים לוותר

תוכנית מחיר למשתכן מבטיחה לזכאים שיזכו בהגרלות לא רק מחיר מוזל לדירות שירכשו, אלא גם מענק כספי של 60 אלף שקל שהמדינה תעביר לרוכשי דירות בערי הפריפריה. המענק הממשלתי הזה מותנה במועד הזכייה של הזכאי ובמועד התחלת הבנייה בפועל של הפרויקט. עוד תנאי קובע שהמענק יינתן לזוכה רק עד שנה מיום הזכייה.

בנייה סמוך לאצטדיון וסרמיל. הקבלנים טוענים שזוהי תופעה ידועה ומוכרת.  צילום: הרצל יוסף

"התנאי הזה אינו רלוונטי לגבינו", מציין יריב, תושב באר שבע שזכה בהגרלה באחד הפרויקטים בעיר. "אומנם כבר חתמנו על החוזה לרכישת הדירה ואנחנו אמורים לקבל את המענק, אך כל עוד הפרויקט לא הוקם בפועל בשל עיכוב בהוצאת היתרי בנייה מצד העירייה ועוד עיכובים בירוקרטיים, אנחנו חוששים שתעבור שנה מהמועד שזכינו, הפרויקט לא ייבנה בלוח הזמנים שקובעת התוכנית ואנחנו נפסיד את המענק, מה שיהפוך את הזכייה שלנו בהגרלה לבלתי משתלמת לנו".

"הקבלן לא ידע לתת לנו תשובה לגבי השאלה מתי הפרויקט הזה ייבנה. לכן ויתרנו על הזכייה שלנו ואנחנו מחפשים עכשיו דירה בלוח זמנים קצר יותר".
המציאות בשטח אכן מראה שהדרך למימוש זכאותם של הזוכים בהגרלות 'מחיר למשתכן' אינה קלה כלל, ולא מעט זוכים ויתרו על זכייתם לרכוש דירה מוזלת במסגרת התוכנית.

"התופעה הזו מוכרת וידועה", אומר השבוע ל"ידיעות הנגב" יו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור, "התרענו בעבר על כך וזה היה צפוי. במציאות של היום יש עיכוב עצום בהוצאת היתרי בנייה ובהקצאת קרקעות ליזמים. זה עוד ייקח מספר שנים".

"בשוק החופשי הדירות כבר נבנות ובתוך שנה זוג צעיר או משפרי דיור יכולים לקבל דירה. במסגרת תוכנית מחיר למשתכן גם מחכים זמן רב יותר וגם בסופו של דבר מחירה של הדירה יהיה יקר יותר".

"גם הסטנדרט של הדירות במסגרת מחיר למשתכן הוא נמוך מזה של דירה בשוק החופשי. לכן אין פלא שהזוכים מוותרים על הזכייה והולכים לרכוש דירה בשוק החופשי".

אביסרור מזהיר שבשל היקפי הפעילות הכרוכים בתוכנית מחיר למשתכן מתמודדת העירייה עם קבלנים ויזמים חדשים ולא מנוסים, כהגדרתו, המבקשים להשתתף בתוכנית בזמן שהם מוזילים עלויות, וכך נוצר לדעתנו עיכוב בהוצאת היתרי בנייה ועומס על המערכת כולה. "ראש העירייה", מציין אביסרור, "הבטיח לנו לקדם את הנושא, אך בינתיים זה לא קורה".

ההיתרים מתעכבים

במסגרת תוכנית מחיר למשתכן מקודמים בבאר שבע 16 פרויקטים בשתי שכונות חדשות, שכונת סיגליות בכניסה המערבית של העיר ושכונת הפארק הסמוכה לפארק נחל באר שבע. בארבעה מהמכרזים זכו הקבלנים לפני יותר משנה, אולם רק לאחד מהם ניתן היתר בנייה.

שכונת סיגליות. אחד מהזוכים שוויתר על דירה אמר: "חוסר הוודאות מפריע לנו מאוד". צילום: הרצל יוסף

העומס על גופי התכנון וההנדסה בעירייה הוא למעשה נגזרת של הסכם הגג שעיריית באר שבע חתמה עליו בחודש אוקטובר 2015 ושבמסגרתו צפויות להיבנות כ־ 20 אלף דירות חדשות שהיתרי הבנייה עבורן אמורים להתקבל עד סוף השנה הבאה.

היקפי הפעילות הכרוכים בקידום הפרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן והמחויבות להסכם הגג, מציינים אנשי נדל"ן מקומיים, הם שיוצרים את העומס על גופי התכנון וההנדסה בעירייה ואת העיכוב בהוצאת היתרי הבנייה, ולכן אותם פרויקטים אינם מקודמים.

בעיריית באר שבע ציינו השבוע, בתגובה לפנייתנו בנושא, כי ארבע חברות מקדמות תוכניות בשכונת סיגליות ב־ 15 מגרשים שבהם ייבנו 791 דירות. עד כה, כך על פי העירייה, נידונו בוועדת התכנון והבנייה המקומית שמונה בקשות להיתר בנייה ועוד שבעה היתרים צפויים להיות מאושרים בחודש הבא.

"העיכוב בהוצאת ההיתרים", נמסר מעיריית באר שבע, "נבע בעיקר מהתעקשות העירייה מול חברות הבנייה להקפיד הקפדה יתרה על איכות הבנייה. העירייה לא היתה מוכנה להתפשר על איכות הבנייה ולכן דרשה מהיזמים לשנות תוכניות שהוגשו באופן שמיטיב ומשפר את הבנייה המוצעת".

"בסופו של דבר חברות הבנייה התיישרו עם עמדת העירייה ששמה לה למטרה, כאמור, לתכנן ולבנות בתי מגורים איכותיים יותר לרווחת תושבי העיר, הזוגות הצעירים ומשפחות צעירות".

בשכונת הפארק מקודמות תוכניות מחיר למשתכן ב־ 34 מגרשים שבהם יבנו עשר חברות 2,361 דירות. בעיריית באר שבע מציינים השבוע כי "רק במחצית השנייה של 2017 החלו חברות הבנייה לקדם תוכניות לקראת הוצאת היתר".

עוד נמסר מעיריית באר שבע, "העירייה רואה חשיבות רבה בקידום פרויקט ' מחיר למשתכן, אולם לא במחיר של פשרה על איכות הבנייה ואיכות המגורים לתושבי העיר. העירייה מביעה סיפוק רב שאותן חברות הבינו את עמדת העירייה והתאימו את התוכניות לאותו סטנדרט איכות נדרש".

חוזרים לשוק החופשי

הרוכשים הפוטנציאליים, בהם הזוכים בהגרלות של מחיר למשתכן באותן שכונות, אינם מוכנים להמתין זמן רב כל כך עד למימוש זכייתם ופונים לשוק החופשי.

כך למשל דיווחו השבוע בחברות הבנייה י.ח.דמרי ואזורים על התעניינות הולכת וגוברת מצד מאות רוכשים פוטנציאליים בפרויקט סנטרל פארק 17 שבמסגרתו מוענק לכל רוכש דירה בפרויקט סיוע כספי של 70 אלף שקל והנחה במחיר הדירה. דירת ארבעה חדרים באותו פרויקט נמכרת ב־1.28 מיליון שקל ודירת חמישה חדרים במחיר של 1.42 מיליון שקל.

אלי אביסרור. "יש עיכוב עצום בהוצאת היתרי בנייה. זה עוד ייקח מספר שנים". צילום: הרצל יוסף

רבים מהמתעניינים ברכישת דירה בפרויקט, מציינים בשתי חברות הבנייה, הם מי שוויתרו על זכייתם בדירה בתוכנית מחיר למשתכן. "אחד ההסברים ההגיוניים לתופעה הזו", אומרים באותן חברות, "הוא הרצון של רוכשי הדירות להעדיף פרויקט שבו ניתן לרכוש דירות שכבר נמצאות בבנייה ואפשר להתרשם מהן".

"כמו כן, רמת הגימור והיכולת לבצע שינויים במהלך הבנייה גורמים לרבים מהזוכים להעדיף פרויקט קיים ואיכותי על פני המתנה בת שנים לפרויקט נחות באיכותו".

מדובר, אגב, בפרויקט הכולל יותר מ־ 2,300 דירות ב־ 17 מגדלים רבי קומות. נכון לעכשיו נבנים שני מגדלי המגורים הראשונים בפרויקט שיכללו בשלב זה 544 דירות. בנייתם צפויה להסתיים בעוד כשנה וחצי ומרבית הדירות כבר נמכרו.

גם בערד נראה שתוכנית מחיר למשתכן לא מצליחה להתרומם, בעיקר בגלל נושאים כמו כדאיות כלכלית ואופי המגורים. משרד הבינוי והשיכון ניסה לקדם פרויקט מחיר למשתכן בשכונת יהושפט בערד.

ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד. אף קבלן לא ניגש לשני המכרזים שפורסמו. צילום: שי שמואלי

התוכנית לוותה במסע יחסי ציבור והצעות מפתות לזוגות צעירים, אולם בגלל חוסר כדאיות כלכלית אף קבלן לא ניגש לשני המכרזים שפורסמו. למרות כישלון התוכנית, מקדם ראש עיריית ערד, עו"ד ניסן בן חמו, מול משרד הבינוי והשיכון פרויקט מחיר למשתכן חדש בשכונת רננים.

הפרויקט בעל אופי מגורים שונה וכולל שש דירות צמודות על שטח של דונם - שלוש דירות גג ושלוש דירות גן. בעירייה אומרים שהמודל הזה הוא בעל אותה צפיפות מגורים הנדרשת מפרויקטים של מחיר למשתכן, אבל סגנון הבנייה אטרקטיבי יותר לקבלנים ולזכאים.

ראוי להדגיש שראש עיריית ערד, ניסן בן חמו, הוא ראש העירייה היחידי המתנגד לתוכנית הסכמי הגג. על תוכנית מחיר למשתכן אומר השבוע עו"ד בן חמו, "משיחות שקיימתי עם קבלנים בעיר הובהר לי שהם אינם רואים שום כדאיות כלכלית בפרויקט כזה. לפיכך אנחנו מנסים לצאת מתפיסת בנייני המגורים אל קונספט מגורים שמתאים יותר לערד, בדגש על דירות קרקע וגינות".

עוד הוסיף בן חמו, "פרויקט כזה מקודם בשכונת רננים, והפעם אני מאמין שהוא יהיה אטרקטיבי ליזמים ולמשפחות צעירות".

באוצר מאמינים בתוכנית

במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון רואים דווקא את מחצית הכוס המלאה בכל הקשור למימוש הזכאות לרכישת דירה בתוכנית "מחיר למשתכן".

"התוכנית הינה תוכנית הדגל של הממשלה בתחום הבינוי והשיכון", נמסר, "הקבלנים גם הם ממשיכים להביע אמון בתוכנית וניגשים למכרזים השונים. קצב ההרשמה בבאר שבע, אופקים, דימונה ושדרות מרשים, ואחוזי מכירת הדירות בפרויקטים שם מרשימים וגבוהים".

"אנו עדים לעוד ועוד נרשמים להגרלות המתבצעות גם בימים אלה. נציין כי במידה שייוותרו דירות לאחר שתסתיים בחירתן על ידי מחוסרי דיור יוגרלו הדירות גם לטובת משפרי דיור ואנו משוכנעים כי הדירות כולן יימכרו".

ומה באשר לביטולי הזכיות בהגרלות מחיר למשתכן? במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון מציינים בתגובה כי "תופעת ביטולי הזכיות במחיר למשתכן היא חלק טבעי והכרחי בהצלחת הפרויקט, שכן עם התקדמותו נערך מספר רב של הגרלות ביישובים רבים ברחבי הארץ".

"לזכאים נשמרת הזכות לבטל כל זכייה ולהירשם לאחרת. ראוי לציין כי בניגוד לטענות בפרויקט מחיר למשתכן בבאר שבע נרשמה לאחרונה מכירת דירות של למעלה מ־ 150 דירות בשבוע".