אתר בנייה בדימונה. מעודדים את הישארותם של בני המקום? צילום: הרצל יוסף

משרד האוצר אמנם השיק את תוכנית "משתכן צעיר", המעניקה לצעירים וצעירות בטווח הגילאים 35-26 אפשרות להשתתף בהגרלות במסגרת התוכנית "מחיר למשתכן", אלא שעכשיו מתברר כי הזוכים בהגרלות הללו אינם זכאים למענק הפריפריה, לו זכאים הרוכשים ומתגוררים ביישובי הפריפריה בנגב ובגליל.

חן וייצמן (33), רווק, תושב דימונה, גילה זאת לאחר שזכה בדירה. "אני בן דימונה", הוא מספר, "ורוצה לבנות כאן את חיי, והדבר הראשון הוא לרכוש דירה. למה נשלל ממני מה שמקבל גם מי שמשפר את מקום מגוריו? איך המדינה רוצה להשאיר צעירים שגדלו בפריפריה אם מונעים מהם מענק שניתן לכל זוכה".

ויצמן הוא אחד מעשרות צעירים שפנו באחרונה בנושא הזה לח"כ מאיר כהן (יש עתיד), תושב דימונה, וביקשו ממנו את התערבותו על מנת להחיל את מענק הפריפריה גם על רווקים והורים יחידים שהם גרושים בטווח הגילאים 35-26.

השבוע שיגר ח"כ כהן מכתב בנושא לשר האוצר, משה כחלון, בו הוא מתריע על כך שביטול מענק הפריפריה ימנע מצעירים, תושבי היישובים בפריפריה, מלרכוש דירה ביישובים בהם הם גדלו.

"היוזמה של הרחבת פרויקט 'מחיר למשתכן' לצעירות וצעירים רווקים והורים יחידים שהם גרושים בטווח הגילים 35-26", מציין ח"כ כהן, "אמנם טובה וחשובה, אך למרבה הצער מפלה את אותם מבקשים באי מתן מענק פריפריה".

"פניתי לשר האוצר לבחון את הסוגיה במטרה להשית את קבלת המענק גם לאלה הנכנסים לקטגוריה של 'משתכן צעיר', לפחות עבור אלה המתגוררים באותו יישוב בפריפריה בחמש השנים האחרונות. כל זאת במטרה לעודד את הישארותם של בני המקום בנגב ובגליל ביישוב, ולהיאבק בהגירה השלילית הנרחבת ביישובים באזורים אלה".

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר: "מענקי הפריפריה במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' ניתנים לזוגות צעירים חסרי דיור ומשפרי דיור. לאחרונה, התווספו זכאים לקטגוריית 'משתכן צעיר' והם יכולים להשתתף בפרויקטים שנפתחים במכירה עצמאית על פי הכללים שנקבעו".