אריה דרעי. צילום: אלכס קולומויסקי

9 שנים חיכו תושבי היישוב חירן להחלטה הזאת, והיום הם יכולים לחגוג. שר הפנים אריה דרעי חתם היום (חמישי) על העברת שכונת חירן למועצה האזורית תמר בדרום ובכך הפך את חירן ליישוב עצמאי.

השר דרעי אמר: ״חתמתי על העברת השטח על מנת לאפשר את פיתוחה של חירן כיישוב עצמאי במועצה האזורית. זו החלטה חשובה מאד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו מאד. אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של התושבים. בהנחייתי, הוועדות הגיאוגרפיות ימשיכו בעבודתן ויבחנו בימים אלה חלוקת הכנסות ושינויי גבולות במגוון רשויות מקומיות, על מנת לצמצם פערים״.

יתפנו מרצון: הושג הסכם עם תושבי אום אל-חיראן

חתימתו של השר, תאפשר את קידום הפרויקט להקמת היישוב חירן כיישוב קהילתי לאחר 9 שנות המתנה של התושבים. כמו כן, הישוב יתנהל כוועד מקומי במועצה האזורית תמר.

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, טען היום כי הוא למד על החלטה זו רק מהודעת השר לתקשורת והיא נעשתה ללא תיאום עם המועצה ובניגוד להסכמות עבר שהתקבלו בוועדות הגבולות הקודמות. "מדובר במה שנראה כמחטף של השר לקראת הבחירות הקרבות", אומר דב ליטבינוף.

"מצד אחד מנצל משרד הפנים את התגייסות המועצה להקמת ישובים ולקליטת 400 בתים בחירן, לטובת יישוב הנגב המזרחי - התגייסות המחייבת חוסן פיננסי - ומצד שני משית עליה חלוקת הכנסות נוספת באופן לא הגיוני, מה עוד שהמועצה הגיעה להסכמים היסטוריים עם ערד ודימונה לגבי חלוקתן", מוסיף דב.

יצוין כי במסגרת הועדה הגאוגרפית לשינוי גבולות ולחלוקת הכנסות הסכימה בעבר המועצה האזורית תמר לסייע בהקמת 4 ישובים חדשים ו"לארח" 400 בתים מן הישוב חירן עד שזו תגדל ותהפוך למועצה מקומית עצמאית.

"במקום לעסוק בפיתוח הנגב המזרחי יאלצו ראשי הרשויות לעסוק כעת בניהול דיונים מיותרים, בזבוז משאבים וזמן יקר. מדובר בהחלטה המנוגדת לכל הסכמות שהושגו בין הרשויות ומשרד הפנים בוועדת הגבולות ובכוונתי להלחם בה", סיכם ליטבינוף.