אוניברסיטת בן גוריון. צילום: הרצל יוסף

חוקרים באוניברסיטת בן גוריון פיתחו שיטה חדשה לייצור בלוקים לבנייה ירוקה. הטכנולוגיה, שפותחה על ידי פרופ' עלווה פלד, פרופ' יצחק מאיר וקבוצת המחקר שלהם במחלקה להנדסת בנין בפקולטה למדעי ההנדסה, משתמשת בחומרים חלופיים המקטינים את צריכת האנרגיה בשלבי ייצור חומרי הגלם לבנייה ומייצרת חומר בידוד מעולה לבניה.

כיום, חומר הבנייה הנפוץ ביותר בעולם הוא בטון, שייצורו צורך אנרגיה מרובה ומשחרר כמות גדולה של פחמן דו חמצני לאטמוספירה.

לאחרונה פותח חומר בנייה חדשני שנקרא 'המפקריט', חומר ידידותי לסביבה המורכב משבבי צמח ממשפחת הקנאביס וסיד כחומר מקשר. ייצורו של החומר הזה הוא חסכוני והוא גם מבודד ויכול לווסת בצורה יעילה את הטמפרטורה והלחות במבנה. אולם אחד החסרונות הגדולים שלו הוא הצורך להשתמש בסיד, חומר הדורש קלייה בכבשן בטמפרטורה גבוהה ולכן ייצורו צורך לא מעט אנרגיה.

החוקרים פיתחו חומר משודרג יותר על ידי החלפה של חלק מהסיד במחצבים טבעיים, כמו חרסית ואבן גיר, שלא עברו תהליך של קלייה. הכנת התערובת החדשה, הכוללת את הסיד ואת החרסית, אפשרה לחוקרים לקבל חומר בנייה חזק, זול, בעל צריכת אנרגיה נמוכה מאוד לצורך ייצורו ובעל תכונות בידוד תרמי מצוינות.

מנכ"ל bgn technologies, חברת הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן גוריון, נטע כהן, ציין: "בעידן של התחממות גלובלית יש חשיבות רב להפחתת צריכת האנרגיה מחד ופליטת גזי חממה, כמו פחמן דו חמצני, מאידך. בנייה ירוקה בכלל והבלוקים הידידותיים לסביבה שפיתחו החוקרים באוניברסיטה, מהווים צעד משמעותי בותר להשגת מטרה זו".